date_range جمعه ۲۲ تیر ۱۳۹۷ access_time ۰۹:۲۴:۰۰ ق.ظ

در برنامه هاشور مطرح شد: بیشترین قاچاق مواد از طریق مرزهای دریایی است

در برنامه هاشور مطرح شد: بیشترین قاچاق مواد از طریق مرزهای دریایی است

معاون مقابله با عرضه تقاضا و امور بین‌الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر اظهار داشت: حدود 30 درصد از تریاک تولید شده در افغانستان برای ورود به اروپا از مسیر ایران گذر می‌کند.

برنامه هاشور با موضوع بررسی تغییر الگوی پر خطر مصرف کنندگان موادمخدر، با حضور سردار اسدالله هادی نژاد (معاون مقابله با عرضه تقاضا و امور بین الملل ستاد مبارزه با موادمخدر) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه سردار اسدالله هادی نژاد با اشاره به همجواری ایران با بزرگترین تولیدکننده تریاک دنیا، گفت: در زمان ورود نیروهای ائتلاف به افغانستان حدود 200 تن تریاک در این کشور تولید می شد، در حالی که پس خروج این نیروها از مرزهای افغانستان تولید تریاک در این کشور به بیش از 6 هزار تن می رسد.

وی همچنین در ادامه افزود: کشور افغانستان در مدت 13 ساله توانسته حدود 32 برابر تولید تریاک خود را افزایش دهد.

معاون مقابله با عرضه تقاضا و امور بین الملل ستاد مبارزه با موادمخدر با اشاره به این که کشور افغانستان در حال حاضر حدود 9 هزار تن تریاک تولید می کند، اظهار داشت: بر اساس تحقیقات و آمارهای نیروی انتظامی ایران میزان تریاک تولید شده در افغانستان بسیار بیشتر از آمارهای جهانی اعلام شده است.

وی افزود: حدود 30 درصد از تریاک تولید شده در افغانستان برای ورود به اروپا از مسیر ایران گذر می کند.

سردار اسدالله هادی نژاد با بیان این که هدف اصلی بازار تریاک کشورهای اروپایی هستند، عنوان کرد: قاچاقچیان مختلف با عبور دادن مواد تولید شده در افغانستان و نفوذ به اروپا می توانند قیمت مصرف کننده مواد مخدر را تا 100 درصد افزایش دهند.

وی با اشاره به اقدامات مقابله ای ایران با قاچاق مواد مخدر، تصریح کرد: به واسطه اقدامات گسترده ستاد مبارزه با موارد مخدر در مرزهای مشترک ایران و افغانستان در حال حاضر هیچ کاروان قاچاق مواد مخدر توان ورود به کشور را ندارند.

معاون مقابله با عرضه تقاضا و امور بین الملل ستاد مبارزه با موادمخدر افزود: مواد مخدر تولید شده در کشور افغانستان در شرایط خاص از طریق کوله بار وارد کشور می شود.

وی با اشاره به اهمیت مرزهای دریایی کشور، توضیح داد: به دلیل مسدود بودن مرزهای خاکی بیشتر قاچاقچیان در حال حاضر از طریق مرزهای دریایی وارد کشور می شوند.

سردار اسدالله هادی نژاد افزود: مسیر دریای عمان به سمت اقیانوس هند و خلیج فارس به سمت غرب از جمله مهم ترین مسیرهای ورود مواد مخدر به داخل کشور هستند.

فایل صوتی برنامه هاشور از وبگاه رسمی شبکه رادیویی گفت و گو قابل دریافت است، متذکر می شود که این برنامه هر یکشنبه صبح ساعت 9:30 از شبکه ی رادیویی گفت و گو پخش می شود.

نمایش موجودیت‌ها