date_range دوشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۷ access_time ۰۳:۰۰:۰۰ ب.ظ

دیپلمات باسابقه کشور: وزارت امور خارجه، گزارشی از حملات به سفارتخانه‌های ایران تهیه کند

دیپلمات باسابقه کشور: وزارت امور خارجه، گزارشی از حملات به سفارتخانه‌های ایران تهیه کند

یک دیپلمات باسابقه کشور اظهار داشت: اگر بخواهیم ریشه‌یابی کنیم چرا این به سفارت ایران حمله می‌شود و چگونه باید مانع از آن شویم، نیاز است تا وزارت امور خارجه گزارشی را تهیه کند.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع واکاوی اهداف حمله به سفارت ایران در پاریس و با حضور دکتر مصطفی مصلح زاده از دیپلمات های با سابقه کشور به روی آنتن رفت.

مصطفی مصلح زاده با اشاره به حمله به سفارت ایران در پاریس گفت: این حمله دارای سه وجه طرف حمله کننده، کشوری که سفارتش مورد هجوم واقع شده و کشور میزبانی که امنیت این سفارت را بر عهده دارد، است.

وی این پدیده تکراری که در مورد ایران، زیاد اتفاق افتاده را مهم برشمرد و گمانه زنی کرد: شاید بیشترین حمله به سفارت خانه ها، در این چند دهه اخیر، به سفارت ایران بوده است و بیشتر این حملات هم در کشور های اروپایی اتفاق افتاده است و به همین دلیل اگر بخواهیم ریشه یابی کنیم چرا این اتفاقات می افتد و چگونه باید مانع از آن شویم، نیاز است تا وزارت امور خارجه گزارشی را تهیه کند تا اولا مشخص شود چندبار به سفارت ایران در کشور های مختلف جمله شده و چه میزان آن در اروپا بوده است.

این دیپلمات با سابقه کشور ادامه داد: باید وزارت امور خارجه مشخص کند که آیا کشور میزبان در طی حملات متعددی که در چند دهه اتفاق افتاده، اقدامات پیشگیرانه ای که باید انجام دهد تا حملات صورت نگیرد، انجام داده و یا خیر؟ در حمله ای که به سفارت ایران در پاریس شد، وزارت امور خارجه اعلام کرد که پلیس فرانسه به وظیفه پیشگیرانه خودش عمل نکرده است. بنابراین در بقیه موارد هم باید این موضوع بررسی شود.

وی متذکر شد: از طرفی وزارت خارجه باید اعلام کند، دولت ایران برای کسب حقوق دیپلماتیک خودش در این موارد متعدد چه اقداماتی را انجام داده است و همچنین دولت میزبان با متجاوزین چه برخورد حقوقی کرده است.

مصلح زاده در مصاحبه با رادیو گفت وگو اظهار داشت: اگر چنین گزارشی داشته باشیم، چراغ راهنمای ما می شود تا بدانیم چرا این اتفاقات می افتد و آیا دولت میزبان کوتاهی می کند که احتمالا بخشی از آن به این دلیل است و اینکه دولت ایران چه اقداماتی می کند تا دیگر این اتفاق تکرار نشود.

نمایش موجودیت‌ها