date_range پنجشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷ access_time ۰۴:۴۸:۰۰ ب.ظ

دارابی مطرح کرد: کشور مادر حوزه‌های تحریمی به‌صورت منفعلانه برخورد می‌کند

دارابی مطرح کرد: کشور مادر حوزه‌های تحریمی به‌صورت منفعلانه برخورد می‌کند

کارشناس پولی و بانکی گفت: کشور ما به دلیل خوش‌بینی درخصوص ماندگاری سیستم سوئیفت و عدم قطع ارتباط این سامانه، از چند سال پیش به سمت ایجار سیستم جایگزین نرفت.

همایون دارابی، کارشناس پولی و بانکی، در برنامه گفت و گوی اقتصادی رادیو گفت و گو در خصوص سیستم های پیام رسان جایگزین سوئیفت اظهار کرد: کشور ما تجربه قطع شدن سیستم سوئیفت در سال های 90 تا 94 را داشت، در واقع بعد از سال 94 و زمانی که مجدد به این سیستم متصل شدیم خوش بینی ها برای ماندگاری این سیستم وجود داشت و با این دیدگاه به سمت ایجاد سیستم جایگزین نرفتیم.

وی افزود: حجم مبادلات اقتصاد ایران عمدتا با 8 کشور است و اگر کشور بتواند مشکل تبادلات مالی را با این کشوها حل کند می تواند این مرحله بحرانی را پشت سر بگذارد .

دارابی ادامه داد: در حال حاضر اتصال 19 بانک و بانک مرکزی به سوئیفت قطع شده است، اما تعداد زیادی از بانک ها و موسسات مالی ما متصل به سوئیفت هستند و مسیرهای جایگزین مانند شبکه های صرافی، پیمان های مالی دو جانبه، حساب های جاری امانی، معاملات تهاتری، سوئیفت یورویی سیستم مبادلات اروپایی و ارزهای دیجیتال هستند.

کارشناس پولی و بانکی گفت: کشور ما در حوزه های تحریمی به صورت منفعلانه و با تاخیر برخورد می کند، به عنوان مثال زمانی تصمیم به راه اندازی بورس نفت گرفتیم که در این زمینه تحریم شدیم در صورتی که زیرساخت این موضوع ز 10 سال قبل آماده و فراهم بود.

وی در ادامه این بحث توضیح داد: در حال حاضر نیز با توجه به عدم به دسترسی به سوئیفت به دنبال چاره اندیشی و جایگزینی راه های دیگر برای ارتباطات مالی در سطح بین الملل هستیم.

دارابی بیان کرد: طرف های اقتصادی ما چندان گستره نیستند که بخواهیم با تعداد زیادی از کشورها تعامل کنیم و حدودا 8 کشور مقصد واردات و صادرات ما هستند، لذا منشا مشکلات کنونی ما به عدم برنامه ریزی و نداشتن دورنما معطوف می شود و همینطور که در زمان رخ دادن مشکلات به فکر اتخاذ تصمیم هستیم.

کارشناس پولی و بانکی تصریح کرد: باید از حفره های اقتصادی پیش آمده بین کشورها در سطح بین الملل نهایت استفاده را ببریم ،روابط گسترده ای را در منطقه و بین همسایگان برقرار کنیم و همچنین از دولتی بودن کارها پرهیز کنیم چراکه فعالیت های دولتی قابلیت تحریم پذیری دارند در این راستا از بخش خصوص در داخل و خارج از کشور بهره مند شویم.

نمایش موجودیت‌ها