date_range شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷ access_time ۱۱:۰۹:۰۰ ق.ظ

استاد دانشگاه: ترامپ در فضای بین‌المللی به آقای توییتی معروف شده است

استاد دانشگاه: ترامپ در فضای بین‌المللی به آقای توییتی معروف شده است
دسته خبری: سیاست|انرژی

یک استاد دانشگاه با اشاره به اینکه فضای بین‌الملل ترامپ را آقای توییتی می‌شناسد، گفت: بار روانی قوی پشت تحریم‌ها بوده و باعث شد عوارض آن‌قدری بیشتر شود.

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع(واکاوی ماهیت و ابعاد تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران در چارچوب تروریسم اقتصادی) با حضور حسین محمودی‌اصل، استاد دانشگاه روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

حسین محمودی‌اصل در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: یکی از مشخصه‌های تروریسم اقتصادی مشروع‌سازی و جنگ روانی همراه بحث تروریسم است، معمولا استکبار به دلیل در دست داشتن انواع رسانه‌های مختلف سعی می‌کند بیشتر از بار روانی و مشروع‌سازی آن استفاده کند. لذا اگر به بحث تحریم‌ها و دلار بپردازیم، مطمئنا تحریم هم برای کشور تحریم کننده و هم تحریم شونده هزینه‌هایی در بر دارد. لذا همانطوری که اشاره شد کشورهای همسایه نیز به همین شکل. اگر فرض کنیم جمهوری اسلامی 50 میلیون دلار به واسطه تحریم متضرر شود، کشورهایی نیز که با ما تبادلات دارند به تناسب میزان تبادلات در ضرر و زیان تحریم شریک خواهند بود و حتی شاید بیشتر از کشور تحریم شده آسیب ببینند.

وی افزود: کشور تحریم کننده نیز به دلیل تحمیل تحریم بر یک کشور دیگر دچار هزینه می‌شود. در حال حاضر این هزینه از سوی آمریکا برای تحریم جمهوری‌اسلامی توضیح مناسب ندارد، زیرا در این مقطع نه دیگر اروپا را همراه خود دارد نه سازمان ملل. خروج از برجام به عنوان یک پیمان بین‌المللی که پشتوانه آن قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل بوده است باعث شده که آمریکا هزینه‌های غیرملموس را در حد صدها میلیارد دلار را متحمل شود.

استاد دانشگاه ادامه داد: از لحاظ اقتصادی نیز ایالات‌متحده با پدیده‌ای به نام افزایش قیمت‌ها مواجه شده است، بنابراین اگر میزان مصرف بنزین در آمریکا را حساب کنیم، شاید زیان آن بیش از رقم صدها میلیارد دلار بشود. همچنین اگر هزینه‌های غیرملموس آنها را کنار هم قرار بدهیم متوجه می‌شویم که آمریکا در بحث تحریم‌های جمهوری اسلامی هزینه‍‌های ملموس و غیرملموسی را می‌پردازد. اما باید دید چرا این کار را می‌کند؟

حسین محمودی‌اصل گفت: یکی از دلایل آن، بحث ایران‌هراسی است که این موضوع می‌تواند حضور ایالات‌متحده را به دنبال داشته باشد و همچنین بحث فروش اسلحه در منطقه. لذا با چنین درونمایی آمریکا تحریم‌ها را برقرار خواهد کرد. اما به طور قطع می‌توانم بگویم که ترامپ از روز نخست برنامه‌اش در این حد نبود که تا این اندازه تحریم‌ها را افزایش دهد و در حال حاضر به دنبال این است که به عقب برگردد و برای همین به دبنال بهانه‌های مختلف است. ترامپ قصد داشت که شوک و تلنگری ایجاد کند و به همان برجام دو خط اضافه کند تا حرف خودش را به کرسی بنشاند و این را برای خودش به عنوان یک پیروزی قلمداد کند.

وی افزود: به ترامپ در سطح بین‌الملل باید بگوییم آقای دوربینی یا توئیتی! فردی که جنجال‌های خبری و رسانه ای بسیاری را در مدت کوتاه حضورش در کاخ سفید به راه انداخت و خود را تبدیل به یکی از چهره‌های جنجالی سیاست آمریکا کرد. اما ترامپ در وضع تحریم علیه جمهوری‌اسلامی، به این امید بود که کشور در مقابل این تحریم‌ها در یک برهه‌ای کوتاه بیاید. اما در حال حاضر در مقابل یک وضعیتی قرار گرفته که منتظر است کوچک‌ترین برگشت یا مذاکرهای از سوی ایران صورت بگیرد و پای میز مذاکره بیاید.

استاد دانشگاه در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو ادامه داد: اما در حال حاضر موضوع این است تمام فشارهایی که قرار بود، دولت آمریکا بر کشور ما وارد کند، وارد کرده است و شاید چون بار روانی قوی پشت آن بوده و تا حدودی آمادگی ما آنطور که باید نبوده است، باعث شد عوارض آن قدری بیشتر شود. زمانی که بحث تحریم‌ها را داشتیم و کل دنیا پشت این تحریم‌ها بودند و سازمان ملل و اروپا از آن حمایت کردند، قیمت دلار سه برابر افزایش پیدا کرد، اما اکنون 5 برابر افزایش پیدا کرده و این به دلیل جو روانی است که ایجاد شده است؛ جو روانی که منجر به تخریب می‌شود.

نمایش موجودیت‌ها