date_range چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷ access_time ۰۲:۴۵:۰۰ ب.ظ

منوچهر منطقی در گفتگو با «روزنه»: استفاده فراگیر از سنجش از دور در بهره‌وری ملی موثر است

منوچهر منطقی در گفتگو با «روزنه»: استفاده فراگیر از سنجش از دور در بهره‌وری ملی موثر است

منطقی معتقد است که از مزیت سنجش از دور به‌صورت محدود در کشور استفاده می‌شود و اگر به‌صورت فراگیر استفاده شود قطعا می‌تواند در بهره‌وری ملی اثرگذاری خود را نشان دهد.

منوچهر منطقی (دبیر ستاد توسعه فناوری های حوزه فضایی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری) در برنامه "روزنه" رادیو گفت و گو درباره وضعیت سنجش از دور در ایران عنوان کرد: سنجش از راه دور را به دو مقطع زمانی قبل از سال 96 و بعد از سال 96 تقسیم می کنم. قبل از سال 96 یکسری از دستگاه ها به ضرورت این بخش پی برده بودند و به صورت محدود از این فناوری استفاده می کردند تا وظایف خودشان را خیلی بهتر انجام دهند. مثلا در بخش جنگل یا پایش معادن از این فناوری استفاده می کنند.

وی افزود: اما این فناوری با دو مشکل رو به رو بود یکی اینکه همه گیر نبود یعنی همه نهادها نسبت به مزایای این فناوری آشنا نبودند و دوم اینکه به صورت محدود از این فناوری استفاده می کردند.

منطقی خاطرنشان کرد: در سال 96 کاری که انجام شد این بود که تصمیم گرفتیم این فناوری را همگانی کنیم و همه نهادها و دستگاه های مختلف مطلع باشند که چنین فناوری ای وجود دارد که رسانه ملی به خصوص بخش رادیو و به صورت محدود تلویزیون در این معرفی خیلی موثر بودند.

او ادامه داد: برای اینکه این فناوری به صورت یک مزیت پایدار دربیاید نیاز به این بود که یکسری زیرساخت ها ایجاد شود؛ مثلا اینکه اطلاعات را کجا دریافت کنیم، اطلاعات دریافتی باید دقت های مختلف داشته باشد، این اطلاعات خام هستند و باید پایش شوند و متناسب با هر دستگاه یک نرم افزار خاص نیاز است. مسئله دیگر این است که چون دستگاه، خود پیچیده است نمی تواند یک ساختار جدید ایجاد کند و باید یکسری شرکت های دانش بنیان باشند که برای این منظور تربیت شوند تا بتوانند این فناوری را در بخش های مختلف به کار بگیرند.

دبیر ستاد توسعه فناوری های حوزه فضایی اظهار داشت: خوشبختانه به عنوان یک برنامه جمعی و کامل در همه ابعادش برنامه ریزی شده است نهادها یا قسمت هایی از آن مستقر شده یا در حال استقرار است. آخرین نهادی که ما داریم به این مرحله می رسانیمش باید برای آن یک شتاب دهنده درست کنیم تا یکسری شرکت های دانش بنیان بتوانند خدمات خودشان را به دستگاه یا افراد ارائه دهند. بنابراین با این شکل جدید امیدواریم که تا یک سال آینده این کار همگانی شود. متاسفانه ما از این مزیت به صورت محدود در کشور استفاده می کنیم و اگر به صورت فراگیر استفاده شود قطعا می تواند در بهره وری ملی اثرگذاری خود را نشان دهد.

منطفی درباره اینکه چقدر امروز این فناوری عملیاتی است؟ بیان کرد: در موضوعاتی نظیر توسعه بیابان، کمبود منابع آب و منازعات مرزی با کشورهای همسایه که می توانند پاسخشان را در سنجش از راه دور ببینند به صورت محدود وارد شده ایم. اکنون یک دانشگاه در خراسان رضوی به صورت تخصصی روی این موضوع کار می کند و نه تنها در سطح کشور بلکه در سطح بین المللی نیز بر روی چند پروژه کار می کند. از نظر تخصصی وضعیتمان خیلی خوب است و فارغ التحصیلان زیادی داریم که روی سنجش از دور کار می کنند. اکنون اگر بخواهیم به میزان فراگیر بودن این فناوری نگاه کنیم حدود 20 تا 25 درصد است که عمدتا دستگاه ها خودشان آمدند و خواستند. امیدوارم تا انتهای سال آینده با کاری که انجام می دهیم در پنج، شش دستگاهی که برنامه ریزی کردیم حداقل به 50 درصد برسد.

نمایش موجودیت‌ها