date_range یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷ access_time ۰۹:۵۷:۰۰ ق.ظ

ظهره‌وند: روابط اتحادیه اروپا با عربستان، چهره هنجاری آن را خدشه‌دار کرده

ظهره‌وند: روابط اتحادیه اروپا با عربستان، چهره هنجاری آن را خدشه‌دار کرده

ابوالفضل ظهره‌وند گفت: اتحادیه اروپا در حالی به اصطلاح پرچمدار حقوق بشر است که پس از مسائل اخیر پیرامون عربستان، هنوز برای آنها یک متحد استراتژیک است! و این پارادوکس، محصول مقاومت، پویایی و رشد انقلاب اسلامی است.

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع(بررسی تحریم‌های جدید آمریکا علیه جمهوری اسلامی و راهبرد ترامپ از این اقدامات) با حضور ابوالفضل ظهره‌وند، دیپلمات باسابقه و غلامحسین مشتاقی‌نیا، استاد دانشگاه و کارشناس مسائل سیاسی روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

ابوالفضل ظهره‌وند در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: تحریم آخرین ابزاری است که آمریکایی‌ها می‌توانند به آن امید ببندند. ضمن اینکه تحریم ابزار نوی نیست و قبلا تجربه شده است و ایران توانسته از رهگذر هوشمندی و سازماندهی داخلی خودش تحریمها را به راحتی خنثی کند که از آن تحت عنوان دور زدن تحریم یاد می‌کنند و هم توانسته این تحریمها را به فرصت تبدیل کند.

وی افزود: آمریکا در گذشته نیز با بهره جویی از ابزار تحریم تلاش کرد که ایران را تحت کنترل خود درآورد و این شیوه را پس از پیروزی انقلاب اسلامی و در هنگام جنگ تحمیلی به کار برد که تا به حال از آن نتیجه دلخواهش را به دست نیاورده است. چند سالی است آمریکا با بهره‌گیری از ابزار تحریم بر آن است که در جمهوری اسلامی دست به تغییر رژیم بزند و برای این رویکرد تلاش کرده که به انواع مختلف ناکارآمدی نظام را نشان دهد. سیاست‌های آمریکا برای مهار و کنترل جمهوری اسلامی با توسل به تحریم در حالی به کار گرفته شده است که امروز خود سیاستمداران و تحلیلگران آمریکایی معتقدند که آمریکا یکی از کشورهای تاثیرگذار در منطقه خاورمیانه است و به نوعی برای نظام بین‌الملل الهام‌بخش است.

دیپلمات باسابقه ادامه داد: در حال حاضر خیلی از کشورهای جهان از جمله در آمریکای لاتین و آفریقا، نوع مقاومت، ایستادگی و گفتمان انقلاب اسلامی در حال تبدیل به یک گفتمان رایج است از جمله در آخرین نشست جی هفت نوع اظهارات نخست‌وزیر کانادا یا مرکل، صدراعظم آلمان در نوع خودش تازگی داشت. همچنین وقتی اخیرا گفتمان اتحادیه اروپا و سران اصلی آن یعنی مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه و صدراعظم آلمان را رصد می‌کنید، اظهاراتشان حاکی از تغییراتی در رابطه با نوع رویکرد و کنش با جمهوری‌اسلامی است.

ابوالفضل ظهره‌وند گفت: در شرایطی که امروز مواضع انفعالی ایالات‌متحده که پرچمدار دفاع از لیبرالیسم و آزادی بود و ادعا می‌کرد ملت‌هایی که تحت انقیاد بودند، قصد آزاد کردنشان را دارد و موضوع ایران را نیز تحت همین عنوان در دستور کار داشت، امروز در شرایطی قرار گرفته که موقعیتش با ولیعهد جوان عربستان گره خورده است. امروز حمایت و همراهی آمریکا از رژیم پوسیده عربستان ایجاد مشکل کرده، هم برای ایالات‌متحده و هم برای متحدانش در این سمت آتلانتیک، یعنی اتحادیه اروپا، اتحادیه‌ای که به اصطلاح عنوان می‌کنند یک اتحادیه هنجاری است و قرار بوده که از هنجارهای مشترک و حقوق بشر نگذرند. در حالی که امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه می‌گوید با عربستان روابط اقتصادی خاصی نداریم اما عربستان یک متحد استراتژیک است!

وی افزود: حال باید گفت وقتی اتحادیه اروپا که به اصطلاح پرچمدار حقوق بشر است، پس از اتفاقاتی که عربستان مرتکب شده، عنوان می‌کنند با عربستان روابط اقتصادی خاصی ندارند اما برای آنها یک متحد استراتژیک است! این رفتار و عمل دچار پارادوکس شده که محصول مقاومت، پویایی و رشد انقلاب اسلامی است. لذا اگر رشد نمی‌کردیم و درمسیر کاهنده و نزولی بودیم، جای هیچ بحثی نبود و دشمنان می‌گفتند رژیم در حال پوسیدن است و نیاز نیست کاری به آن داشته باشند، خودش از بین می‌رود. اما امروز می‌بینیم که جمهوری اسلامی به پایه‌ای از رشد رسیده است که تحریم را تبدیل به فرصت می‌کند.

دیپلمات باسابقه در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: اگرچه با بهره‌گیری از تحریم بر این تصور هستند که با فشار تحریم می‌توانند در جمهوری‌اسلامی بین بدنه اجتماعی با ساختار و حکومت گسست ایجاد کنند و با این رویکرد به سمت یک شورش داخلی بروند. در این رابطه آنها تجربه انقلاب‌های رنگی را داشتند که وقتی قدری از آن گذشت به بن‌بست رسیدند. لذا ترامپ مساله تحریم را به عنوان مهم‌ترین ابزار در اختیار دارد که باید با هوشمندی و ترسیم یک دورنمای روشن از چالشی که داریم، از آن گذر کنیم.

نمایش موجودیت‌ها