date_range سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷ access_time ۰۴:۰۳:۰۰ ب.ظ

آغاز به کار سفیر جدید ایران در پکن

آغاز به کار سفیر جدید ایران در پکن

عبدالناصر همتی سفیر جدید جمهوری اسلامی در چین از روز پنجشنبه 21 تیرماه رسما کار خود را در سفارتخانه ایران در پکن آغاز کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛

«عبدالناصر همتی» سفیر جدید جمهوری اسلامی ایران در پکن مشغول به کار شد.

 

آغاز به کار سفیر جدید ایران در پکن

 

وی دوشنبه 18 تیرماه 1397 به عنوان سفیر جدید جمهوری اسلامی ایران در چین وارد پکن و روز پنجشنبه 21 تیرماه 1397 در دیدار با مسئولان وزارت امور خارجه این کشور با تحویل رونوشت استوارنامه خود رسما آغاز به کار کرد.

عبدالناصر همتی دارنده مدرک دکتری اقتصاد و عضو هیات علمی دانشگاه تهران است و پیش از انتصاب به این سمت عهده‌دار ریاست بیمه مرکزی ایران، معاونت سازمان صدا و سیما و مدیرعاملی بانک ملی و همچنین بانک سینا بوده است.

 وی همچنین در کمیته اقتصادی شورای عالی امنیت ملی، مدیریت بیمه اتکایی آسیا نیز به فعالیت پرداخته و عضو سابق شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی نیز بوده است.

سفیر جدید ایران در پکن پس از تصدی به این سمت ابراز امیدواری کرد که در دوره ماموریت جدید بتواند گام مثبتی در توسعه روابط دوستانه ایران و چین بردارد.

همتی اضافه کرد: روابط دو کشور از زمان باستان تاکنون همواره دوستانه بوده اما هم اکنون با توجه به نقش رو به افزایش چین در معادلات جهانی و جایگاه کشورمان به عنوان یک قدرت منطقه‌ای، توسعه روابط با چین برای دولت جمهوری اسلامی ایران دارای اولویت است.

وی افزود:‌چین به عنوان یکی از اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد نقش سازنده‌ای در حصول توافق هسته‌ای (برجام) داشته و موضع این کشور همواره حفظ برجام و مخالفت با تحریم‌های یکجانبه آمریکا بوده است.

 

آغاز به کار سفیر جدید ایران در پکن

 

سفیر جدید ایران با بیان اینکه دو کشور دارای دیدگاه مشترک در بسیاری از موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی هستند، ابراز امیدواری کرد که در سال‌های آینده علاوه بر گسترش مناسبات اقتصادی و تجاری بتوان شاهد گسترش دیگر زمینه‌های روابط از جمله سیاسی،‌فرهنگی، علمی و ... بود. 

همتی همچنین از بخش خصوصی ایران برای استفاده از ظرفیت‌های چین دعوت به عمل آورد و بر اهمیت جامعه ایرانیان مقیم چین در توسعه روابط دوجانبه تاکید کرد.

وی همچنین تاکید کرد که سفارت جمهوری اسلامی ایران در چین از تمام ظرفیت خود در راستای رفاه هموطنان ایرانی مقیم چین و حل مشکلات آنها استفاده خواهد کرد.

همتی در پیامی پس از تصدی این سمت عنوان کرد: اکنون که به عنوان سفیر جمهوری اسلامی ایران در چین منصوب و شروع به کار کرده‌ام، امیدوارم با استعانت از خداوند متعال بتوانم از بار سنگین مسئولیتی که بر عهده‌ام گذاشته شده برآیم. جمهوری خلق چین دارای جایگاه ویژه‌ای در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است. این کشور برای یک دهه است که اولین شریک تجاری کشورمان و هم اکنون بزرگترین خریدار نفت و کالاهای غیرنفتی کشورمان می‌باشد. علاوه بر روابط تجاری و اقتصادی، روابط دو کشور در سایر زمینه‌های سیاسی، فرهنگی، علمی آموزشی، امنیتی و ... بسیار گسترده می‌باشد. جمهوری خلق چین در سال‌های اخیر پیشرفت‌های خوبی کرده و هم اکنون یکی از قدرت‌های بزرگ اقتصادی و صنعتی دنیا به حساب می‌آید. بدون شک توسعه همکاری‌ها با این کشور و استفاده از ظرفیت‌ها و توانایی‌های این کشور به ویژه در زمینه فناوری‌های نو می‌تواند موجبات تعالی و پیشرفت کشورمان را فراهم سازد. توسعه صادرات کشورمان به بازار حدود یک میلیارد و چهارصد میلیون نفری چین نیز می‌تواند سهم بسزایی در رسیدن به اهداف اقتصاد مقاومتی کشورمان داشته باشد. امیدوارم در طول دوره مسئولیت اینجانب مسیر توسعه روابط دو کشور ادامه یافته و عرصه‌های جدیدی از همکاری بین دو کشور آغاز شود. در خاتمه مایلم اعلام کنم که سفارت جمهوری اسلامی ایران در پکن تمام تلاش خود جهت ارتقای روابط دو کشور و رفاه و پیشرفت هموطنان گرامی به ویژه ایرانیان مقیم چین انجام خواهد داد و پذیرای انتقادات و پیشنهادات سازنده شما هموطنان گرامی است.

به گزارش فارس، پیش از همتی، «علی‌اصغر خاجی» عهده‌دار سفارت ایران در پکن بود. خاجی از شهریور 1393 در این سمت مشغول به فعالیت شد.

خاجی پیش از این عهده‌دار سمت‌های مختلفی در وزارت امور خارجه از جمله رئیس دفتر حفاظت منافع جمهوری اسلامی ایران در رباط، مشاور وزیر امور خارجه، مدیرکل خلیج فارس، سفیر جمهوری اسلامی ایران در ریاض و در دوران تهاجم آمریکا به عراق نماینده ویژه جمهوری اسلامی ایران در امور عراق و سفیر جمهوری اسلامی ایران در اتحادیه اروپایی در بروکسل و سفیر اکردیته جمهوری اسلامی ایران در لوکزامبورگ بود و  پس از وزارت محمدجواد ظریف، معاونت اروپا و آمریکا را به مجید تخت روانچی معاون کنونی سپرد.

منبع: فارس

تصویرها
آغاز به کار سفیر جدید ایران در پکن
آغاز به کار سفیر جدید ایران در پکن
نمایش موجودیت‌ها