date_range جمعه ۱۸ آبان ۱۳۹۷ access_time ۰۵:۲۵:۰۰ ب.ظ
تعداد 1 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند.

پوشش بلوط دامنه زاگرس در معرض تهدید

پوشش بلوط دامنه زاگرس در معرض تهدید
دسته خبری: جامعه|مجلس

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: پوشش گیاهی بلوط زاگرس بر اثر نوعی بیماری در معرض تهدید قرار دارد که باید با حفظ ذخیره‌گاه‌های ژنتیکی جنگلی بلوط این مسئله را کنترل و جبران کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ به نقل از مهر علی ابراهیمی روز جمعه در دومین جشنواره روستایی بلوط استان مرکزی که در روستای سرسختی علیا از توابع شهرستان شازند برگزار شد، اظهار داشت: ذخیره جنگلی بلوط سرسختی به عنوان تنها منطقه واجد گونه جنگلی بلوط در مرکز کشور و استان مرکزی به شمار می رود.

 
نماینده مردم شازند در مجلس افزود: این ذخیره‌گاه دارای ارزش ژنتیکی با ارزش بالایی است که آسیب های وارده شده به ذخیره گاه بلوط را در دامنه زاگرس می تواند جبران کند.
 
وی بیان داشت: اتفاقی که در منطقه زاگرس افتاده یکسری بیماری های گیاهی است، که پوشش گیاهی بلوط را در این منطقه تهدید می‌کند و امیدواریم با حفظ این ذخیره ژنتیکی منحصر به فرد آن رخداد را جبران کنیم.
 
ابراهیمی با اشاره به اینکه در کنار این ذخیره گاه، برداشت های شن و ماسه اتفاق افتاده که به این منطقه آسیب زده، بیان داشت: با پیگیری‌هایی که توسط مسئولان استان انجام خواهد شد، این آسیب را جبران و سعی می کنیم این پوشش گیاهی در سطح شهرستان شازند توسعه پیدا کند.
 
نماینده مردم شازند و آستانه خاطرنشان کرد: امروز شاهد یک حرکت بسیار زیبا و ارزشمند به صورت مشترک بین مردم و مسئولین در راستای حفظ محیط زیست هستیم که آن هم بر پایی جشنواره بلوط است.
 
وی ادامه داد: این حرکت از سال گذشته آغاز شد و امسال خیلی باشکوه‌تر ادامه پیدا کرده است. آن هم برای حفظ ذخیره گاه ژنتیکی بلوط که می تواند خسارت وارده و آسیب‌ها را جبران کند به خصوص آسیب‌هایی که در دامنه زاگرس برای ذخیره گاه بلوط رخ داده است.
 
ابراهیمی تصریح کرد: در حقیقت این حرکت با ارزش اجتماعی عکس العملی به کوتاهی های گذشته است و با این روند باید ضمن مراقبت از داشته‌ها نسبت به توسعه آن هم همت گماریم.
انتهای پیام/
نمایش موجودیت‌ها