date_range سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷ access_time ۱۱:۳۲:۰۰ ق.ظ
تعداد 4 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند. گراف تشابه

مرحله دوم طرح کاهش آلودگی هوا آغاز شد/ خودروهای دودزا جریمه می‌شوند؛ خودروسازان در حاشیه امن!

مرحله دوم طرح کاهش آلودگی هوا آغاز شد/ خودروهای دودزا جریمه می‌شوند؛ خودروسازان در حاشیه امن!
دسته خبری: جامعه|محیط زیست

درحالیکه از امروز خودروهای دودزا و فاقد معاینه فنی 50 هزار تومان جریمه می‌شوند، اما برنامه‌ای برای ملزم ساختن خودروسازان به کاهش سطح آلایندگی خودروها وجود ندارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛  مرحله دوم طرح کاهش آلودگی هوای تهران (LEZ) از صبح امروز با فعال شدن یک هزار و 140 دوربین در سطح پایتخت آغاز شد.

 
در این طرح خودروهایی که معاینه فنی نداشته باشند، در صورت تردد در هر نقطه از شهر تهران، روزانه 50 هزار تومان جریمه می شوند.
 
پیش از این خودروهای فاقد معاینه فنی فقط در صورت تردد در محدوده زوج و فرد جریمه می شدند.
 
علاوه بر اینکه خودروهای فاقد معاینه فنی توسط دوربینهای شرکت کنترل ترافیک جریمه می شوند، ماموران پلیس راهور هم در صورت مشاهده خودروهای دودزا  آنها را فک پلاک کرده و با نصب پلاک اعزام به تعمیرگاه به آنها 48 ساعت فرصت می دهند تا نسبت به تعمیر خودروی خود اقدام کنند، در غیر این صورت خودرو به پارکینگ منتقل خواهد شد.
 
محسن پورسیدآقایی معاون ترافیک شهردار تهران اعلام کرده اگر خودرویی دارای معاینه فنی باشد، اما دودزا باشد، توسط پلیس متوقف و اعمال قانون خواهد شد.
 
وی همچنین توصیه کرده است که خودروهای زیر چهارسال هم نسبت به اخذ معاینه فنی اقدام کنند.
 
بنابر این گزارش، در سال جاری 110 هزار خودروی زیر 4 سال به منظور دریافت معاینه فنی برتر به مراکز معاینه فنی مراجعه کرده‌اند و تنها 42 هزار خودرو موفق به دریافت برگ معاینه فنی برتر شدند و  62 هزار خودروی دیگر فاقد معاینه فنی برتر شناخته شدند.
 
ناتوانی خودروهای زیر 4 سال در کسب معاینه فنی برتر، توپی است که در زمین خودروسازان است، ولی شهروندان به دلیل کم کاری خودروسازان ناچار به محرومیت از مزایای معاینه فنی برتر هستند.
 
تا زمانی که رویکرد مسئولین مرتبط با حوزه کاهش آلودگی هوا صرفا به برخورد با رانندگان محدود است و شرکت های خودروسازی دارای حاشیه امن هستند، نمی توان انتظار داشت که تنها با اجرای چنین طرحهایی، شهر تهران در رفع معضل آلودگی هوا موثر باشند.
 
انتهای پیام/
نمایش موجودیت‌ها