date_range چهارشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۶ access_time ۰۷:۰۵:۰۰ ق.ظ
تعداد 2 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند.

کارشناس ارشد معماری و شهرسازی: بدون مشخصات زلزله، تخریب مسکن مهر را قضاوت نکنید

کارشناس ارشد معماری و شهرسازی: بدون مشخصات زلزله، تخریب مسکن مهر را قضاوت نکنید
منبع خبر: خبرآنلاین

اعتماد با محمدعلی زمانی، کارشناس ارشد معماری و شهرسازی درباره زلزله کرمانشاه و آسیب‌هایی که به مسکن مهر خورده مصاحبه‌ای انجام داده است.

بخشی از مصاحبه را می خوانید:

 عکس‌هایی در فضای رسانه‌ای کشور منتشر شد که خانه‌های مسکن مهری را نشان می‌داد که دیوارهای چند طبقه پایین آن تخریب شده بودند ولی در عوض طبقات بالای آن سالم مانده بودند و در برخی عکس‌ها نیز ساختمان‌ها کج به نظر می‌رسیدند. همین باعث شد تا شایعاتی در فضای مجازی منتشر شود که دلیل فوت بسیاری از هموطنان‌مان در این زلزله را بی‌کیفیت بودن سازه‌های مسکن مهر عنوان می‌کردند. به اعتقاد شما این شایعات در مورد بی‌کیفیت بودن مسکن مهر در مناطق زلزله زده تا چه حد درست است؟

اینگونه نمی‌شود در مورد این مساله قضاوت کرد. ببینید، هر سازه‌ای دارای دو بخش شالوده استراکچر (شامل اسکلت و پی و... .) است و بخش ملحقات آن و اجزای غیر‌سازه‌ای مثل نازک‌کاری‌ها، نماها و... است. در زمان وقوع زلزله، بسته به نوع زلزله، شدت آن، اینکه نیروهای جانبی آن عمودی است یا افقی، یا عمق آن چقدر باشد، به ساختمان آسیب می‌رساند. در واقع شالوده ساختمان تا یک حدی در برابر زلزله مقاومت می‌کند و بعد از آن آسیب می‌بیند و تخریب می‌شود یا می‌ریزد. برای هر کدام از بخش‌های سازه‌ای یا غیرسازه‌ای آیین‌نامه‌هایی وجود دارد که سازه‌ها باید مطابق آن ساخته شوند. در این بین هم طراحی و هم اجرای طراحی مهندس، در تداوم یک سازه بسیار مهم و حیاتی است. در واقع اگر اجزای غیرسازه‌ای یک ساختمان (مثل نمای آن) خوب طراحی نشده باشند یا خوب اجرا نشده و به زبان ساده خوب به هم وصل نشده باشند، می‌توانند باعث پایین آمدن مقاومت و کیفیت یک بنا شوند. بنابراین به این سادگی نمی‌توان در مورد سازه‌ها اظهارنظر کرد.

یعنی با دیدن این عکس‌ها نمی‌توانید حداقل نظر ابتدایی‌تان را بدهید؟

نه، چرا؟ چون هم باید مختصات و مشخصات زلزله را داشته باشیم و هم مشخصات و نقشه و اسناد مربوط به ساختمان‌ها را و اینکه آنجا گسلی بوده یا نه... برای یک قضاوت مهندسی و کارشناسی باید تمام این جوانب را در نظر گرفت. یعنی ممکن است نتیجه یک تحقیق و بررسی کارشناسی کاملا با قضاوت‌های عامیانه و مطالبی که در فضای مجازی می‌خوانید، متفاوت باشد.

پس ممکن است ساختمان‌های مسکن مهر کیفیت‌شان خوب بوده ولی به خاطر شدت زلزله دوام نیاورده و فرو ریخته باشند. خب این از لحاظ مهندسی طبیعی است؟

از منظر مهندسی، سازه‌هایی که براساس اصول آیین‌نامه‌های ساختمانی طراحی می‌شوند، قرار نیست سازه، با زلزله‌های شدید آسیب نبیند بلکه از دید ما ساختمانی ایمن و باکیفیت است که به گونه‌ای تخریب نشود که جان شهروندان را بگیرد. در هر صورت این مساله به قدری مهم است که یکی از ١٤ کارگروه ستاد مدیریت بحران کشور که قوه قضاییه است، مسائلی اینچنینی را رسیدگی می‌کند تا اگر سازنده، قصوری مرتکب شده باشد آنها را پیگیری کند. در این مورد هم باید منتظر نتیجه بررسی‌های کارشناسی در مورد کیفیت خانه‌های مسکن مهر باشیم و بحث‌های کارشناسی را فدای بحث‌های سیاسی و مدیریتی نکنیم.

 

17302

نمایش موجودیت‌ها
نظرهای خبر

 • user avatar
  بی نام

  ربطی به اصل ستون نداره این نخاله هارا سنگ کار. به جای بخشی از دوغاب ریخته پشت سنگها .....اتفاقا عملکرد سازهای خوب بوده

  چهارشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۶ ۱۰:۱۸:۲۴ ق.ظ
 • user avatar
  بی نام

  مهندس ، کاش یه زحمتی به خودتون میدادید و بجای قضاوت از روی عکس تلگرامی ، یه تک پا تشریف میبردید و عمق فاجعه رو از نزدیک میدیدید و بعد کارشناسی میفرمودید متاسفانه بجای اینکه قبول کنن ساختمانهای مهر از ریشه مشکل داره نمک به زخم میپاشن اگر پدر من هم پیمانکار مسکن مهر بود هم همین حرف اقای به اصطلاح کارشناس را میزدم

  چهارشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۶ ۰۷:۴۰:۰۵ ق.ظ
 • user avatar
  بی نام

  پیشنهاد می دهم از این پیمانکار شکایت شود تا بقیه حساب کار دستشان بیاید .

  چهارشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۶ ۱۰:۳۰:۳۸ ق.ظ
 • user avatar
  بی نام

  دیوارهای این ساختمان زمان روحانی ساخته شده است . پیمانکار زمان روحانی خیانتکار است .

  چهارشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۶ ۱۰:۲۹:۴۰ ق.ظ
 • user avatar
  بی نام

  دوستان میتونن در مسکن اجتماعی مقیم بشن که زلزله تهدیدشون نکنه

  چهارشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۶ ۱۰:۳۱:۳۷ ق.ظ
 • user avatar
  بی نام

  ایراد از سنگ کار ساختمون بوده که برای راحتی کار خودش و برای اینکه کارش زودتر تموم بشه به همراه دوغ آب سیمان پشت سنگ ها نخاله میریخته و چیز عجیبی نیست و خیلی از سنگ کار ها به دور از چشم صاحب کار این کار رو میکنن و حتی برای این کارشون توجیه هم میارن.

  چهارشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۶ ۱۰:۲۶:۲۹ ق.ظ
 • user avatar
  بی نام

  تخلف ها و کلک های مختلفی که طی این سالها یاد گرفته ایم و یادمان داده اند را به عنوان اختراع به ثبت جهانی برسانیم

  چهارشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۶ ۱۰:۲۷:۵۷ ق.ظ
 • user avatar
  بی نام

  میشد بعد از انقلاب، توی این ساخت و سازها، رعایت کرد مساله ایمنی رو، ولی متاسفانه چه کم کاری و جفای بزرگی شد به مردم... هر جایی از کشور که تصمیم گرفته شده به نوسازی باید ایمنی رعایت میشده، باید مسوولای شهر و استان رعایت میکردن... این کوتاهیشون خیانته به مردم

  چهارشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۶ ۱۰:۲۸:۴۶ ق.ظ
 • user avatar
  سینا از شیراز

  برای رفع مسئولیت ، گفته شده که گسلی دقیقا در محل مسکن مهر بوده. انگار مسئول بررسی اینکه نزدیک گسل نباید ساخت و ساز صورت می گرفت ، ما بوده ایم

  چهارشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۶ ۱۰:۳۳:۱۸ ق.ظ
 • user avatar
  بی نام

  کل خرابی های زلزله و ویرانی 90 درضد چهار شهرستانو به مسکن مهر تقلیل دادید.و روحانی هم برای سلب مسوولیت از بهسازی و خانه سازی برای روستاییان گفته خودشون بهتر خونه میسازن.خونه های خودشون 90 درضد تخریب شده آقای روحانی

  چهارشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۶ ۰۹:۵۲:۴۱ ق.ظ