date_range شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۶ access_time ۰۴:۴۸:۰۴ ب.ظ

سرپرست اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خبر داد: دریافت 719 اثر در چهارمین جشنواره ملی شکوه شکیبایی

سرپرست اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خبر داد: دریافت 719 اثر در چهارمین جشنواره ملی شکوه شکیبایی
منبع خبر: خبرگزاری برنا

این مراسم ساعت 9 صبح روز دوشنبه در فرهنگسرای امام خمینی (ره) زنجان با حضور مهمانان ویژه از چهره‌های برتر فرهنگی و هنری کشور و نیز داوران جشنواره برگزار خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری برنا از زنجان؛ سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان از دریافت ٧١٩ اثر در چهارمین جشنواره ملی حضرت زینب(س) شکوه شکیبایی خبر داد

ناصر مقدم با اشاره به آمار تفکیکی آثار دریافت شده در دبیرخانه این جشنواره گفت: از ٧١٩ اثر دریافتی، ٦٦٤ اثر در بخش فرهنگی از ٣٩٤ نفر و ٥٥ اثر در بخش هنری نقاشی- خط از ٣٠ هنرمند دریافت شده است.

وی با اعلام اینکه بیشترین مشارکت در بخش فرهنگی شعر فارسی بوده است، اظهار داشت: در این بخش ٣٠٠ اثر دریافت شده و در بخش داستان فارسی ٩٤ اثر و در بخش دلنوشته فارسی نیز ١٠٥ اثر به دبیرخانه چهارمین جشنواره ملی حضرت زینب(س) شکوه شکیبایی ارسال شده است.

مقدم از استقبال بالای بانوان در این جشنواره یاد کرده و افزود: بانوان مشارکت بیشتری در بخش آثار فرهنگی فارسی این جشنواره داشته‌اند.

این مقام مسئول با اشاره به آثار رسیده در بخش ترکی نیز گفت: در بخش شعر ترکی ٧٥ اثر، در بخش داستان ترکی ١٥ اثر و در بخش دلنوشته ترکی نیز ١٥ اثر دریافت شده که این آمار در مقایسه با آثار ترکی سومین جشنواره شکوه شکیبایی، با رشد ٥٠ درصدی همراه بوده است.

به گفته مقدم، علاقه‌مندان از ٢٩ استان در چهارمین جشنواره ملی حضرت زینب(س) شکوه شکیبایی شرکت کرده‌اند و با توجه به اینکه اطلاع‌رسانی این جشنواره فقط در فضای مجازی انجام گرفته، استقبال از آن بسیار خوب بوده است.

سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان، زمان برگزاری مراسم اختتامیه چهارمین جشنواره ملی حضرت زینب(س) شکوه شکیبایی را دوم بهمن‌ماه، مصادف با شب ولادت حضرت زینب(س) عنوان کرده و افزود: این مراسم ساعت ٩ صبح روز دوشنبه در فرهنگسرای امام خمینی(ره) زنجان با حضور مهمانان ویژه از چهره‌های برتر فرهنگی و هنری کشور و نیز داوران جشنواره برگزار خواهد شد.

وی هدف از برگزاری این برنامه را اشاعه و ترویج فرهنگ منور حسینی، گسترش فعالیت‌های فرهنگی، هنری و مذهبی و مرتبط با سیرة ائمه معصومین به ویژه پیام‌آور عاشورا حضرت زینب کبری(س)، گرامی‌داشت تولیدکنندگان و پدیدآورندگان آثار بر‌تر فرهنگی هنری در زمینة سیره، شخصیت و معارف حضرت زینب (س) و کمک به انتشار گسترده‌تر این آثار دانست و تاکید کرد: برگزاری جشنواره پیرامون زندگی و ابعاد مختلف شخصیت مادر عاشورا و اسوه‌ مقاومت و شجاعت؛ حضرت زینب(س) و همچنین پیرامون ویژگی‌های آن بانوی حماسه‌ساز در پیوند با واقعة عاشورای حسینی و رویدادهای پس از آن با محورهای: ابعاد شخصیتی و  رفتاری حضرت زینب (س)، جنبه های عرفانی حضرت زینب (س)، نقش و جایگاه اجتماعی حضرت زینب (س)، نگاه زیباشناختی حضرت زینب (س)، بصیرت، شجاعت و ظلم‌ستیزی حضرت زینب (س) و مدیریت جهادی و مسئولیت‌پذیری حضرت زینب (س) است.

مقدم ادامه داد: بهترین جلوه‌گاه برای شناخت شخصیت وجودی حضرت زینب(س) همان سفر تاریخی کربلا و مطالعه واقعه عاشورا و چگونگی برخورد با ستمگران زمان است و ایشان در همه‌جا یاری مهربان و دلسوز برای رهبر عالی‌قدر این قیام و نهضت مقدس یعنی اباعبدالله الحسین(ع) بودند و چون عصر عاشورا شد و آن حجت الهی به شهادت رسید، سهم عمده و بار تازه‌ای به دوش این بانوی فداکار نهاده شد که چون کوهی استوار در برابر دشمنان منحرف ایستاده و تجلی و نقش بسیار مهم حضرت زینب (س) به گونه‌ای است که اکنون پس از قرن‌ها باز هم شکوه خاصی دارد.

 

نمایش موجودیت‌ها