date_range یکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷ access_time ۰۸:۴۴:۳۶ ق.ظ

اهدا عضو جوان 29 ساله مرگ مغزی در بیمارستان شهید محمدی بندرعباس

اهدا عضو جوان 29 ساله مرگ مغزی در بیمارستان شهید محمدی بندرعباس
منبع خبر: خبرگزاری برنا

برای نخستین‌بار در هرمزگان با حضور پزشک فلوشیپ پیوند از شیراز، عمل برداشت عضو جهت پیوند در مجتمع پیامبر اعظم (ص) بندرعباس از بیمار با تشخیص مرگ مغزی با موفقیت انجام شد.

به گزارش خبرگزاری برنا در هرمزگان ؛این عمل بر روی یک جوان 29 ساله که با تشخیص مرگ مغزی در بخش مراقبت های ویژه این مجتمع بستری بود انجام شد؛ که طی آن کبد و کلیه های بیمار با موفقیت خارج و جهت پیوند به سه بیمار در شیراز ارسال گردید.

دکتر امیر حسن ربانی پزشک فلوشیپ پیوند اعزامی از شیراز با بیان اینکه مرحله نهایی درمان بسیاری از بیماریها پیوند است افزود:در واقع پیوند برای درمان بیماریهایی که منجر به از دست دادن ارگان است؛  بکار می رود.

این پزشک جراح شایعترین پیوند در ایران و دنیا را پیوند کلیه عنوان کرد؛ و اظهار داشت: متاسفانه در حال حاضر تعداد بسیاری از افراد در لیست انتظار دریافت عضو می باشند. ولی دهنده عضو وجود ندارد.

دکتر ربانی در ادامه با بیان اینکه عمل برداشت عضو هم از فرد زنده و هم از بیمار با تشخیص مرگ مغزی انجام می شود گفت: بدون تردید اولویت انجام عمل برداشتن عضو از بیماران مرگ مغزی می باشد چرا که پس از تایید مرگ مغزی بسیاری از ارگانهای بدن قابلیت استفاده برای پیوند به بیماران نیازمند را دارد.

وی در ادامه با عنوان اینکه در حال حاضر استان فارس، کهکیلویه و بویر احمد و تهران در زمینه اهدای عضو بسیار فعال هستند گفت: در استان هرمزگان تعداد زیادی بیمار نیازمند پیوند وجود دارد اما متاسفانه به لحاظ ارگان دچار کمبود هستیم و علی رغم اینکه آمار بیماران مرگ مغزی به دلیل تروما در این استان بالاست اما میزان اهدائ عضو بسیار ناچیز می باشد که باید در این زمینه آگاه سازی و فرهنگ لازی های لازم انجام گردد.

این فلوشیپ جراحی پیوند در خاتمه با عنوان اینکه در حال حاضر شایعترین علت پیوند کبد در ایران سیروز ناشی از هپاتیت B است، هشدار داد: احتمالا شایعترین علت پیوند کبد در سالهای آینده چاقی خواهد بود که لازم است؛ افراد با بهرمندی از رژیم غذایی مناسب و ورزش  سبک زندگی خود را تغییر دهند.

 

 

 

نمایش موجودیت‌ها