date_range سه شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۶ access_time ۱۱:۱۴:۴۷ ق.ظ
تعداد 1 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند.

در گفتگو با خبرگزاری برنا مطرح شد؛ سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس: باید به سمت حذف اعدام برویم/ اعدام تاثیری در کاهش جرم نداشت/ سخنان برون‌مرزی تاثیری در تغییر قوانین داخلی ما ندارد

در گفتگو با خبرگزاری برنا مطرح شد؛ سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس: باید به سمت حذف اعدام برویم/ اعدام تاثیری در کاهش جرم نداشت/ سخنان برون‌مرزی تاثیری در تغییر قوانین داخلی ما ندارد
منبع خبر: خبرگزاری برنا

سال گذشته در تاریخ 5 دی‌ماه 1395 جواد لاریجانی -دبیر ستاد حقوق بشر کشور- در گفت وگویی تاکید کرد: «مجازات اعدام برای قاچاقچیان مواد مخدر حذف نخواهد شد» و حال یکسال پس از آن سخن، صادق لاریجانی -رئیس قوه قضائیه - در تاریخ 20 دی‌ماه اعلام کرد که 15 هزار پرونده قاچاقچیان مواد مخدر مجدد رسیدگی خواهد شد و دیگر حکم اعدامی برای این متهمان نخواهد بود و مجازات‌های دیگر تعیین خواهد شد.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا، با اعلام این خبر و ارجاع آن به مراجع قضایی با حسن نوروزی سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی در خصوص اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر و حذف مجازات اعدام و اینکه قوانین قضایی کشور تا چه میزان به زودی دچار تحول و به روز رسانی خواهد شد گفت و گویی داشتیم.

حجت الاسلام حسن نوروزی بابیان اینکه بررسی های کارشناسی نشان داده است تاکنون مجازات اعدام در بازدارندگی از جرم قاچاق مواد مخدر  تاثیر چندانی نداشته است به خبرنگار اجتماعی خبرگزاری برنا گفت: قطعاً این مجازات تاثیر داشته اما این تاثیر آن‌چنانی نبوده است و به هر نحو می‌بینید که مواد مخدر به‌سادگی در دسترس است.

به گفته او طبق سیاست کلی نظام ابلاغی مقام معظم رهبری که می‌فرمایند باید مبارزه فنی و پیچیده باشد در این خصوص باید فکری اساسی می‌شد، بحث اعدام قاچاقچیان  از 20 الی 30 سال قبل رواج داشت، در آن زمان شاید می‌توانست بازدارنده باشد اما امروز با شرایط پیچیده کنونی، باید پیچیده برخورد کرد. مبارزه گسترده و علمی صورت گیرد به این معنا که مبارزه با باندهای اصلی صورت گیرد نه هرکسی که تنها در دستش مواد مخدر پیدا می شود بازداشت شده و اصل ماجرا رها باشد.

سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه مجازات اعدام باید برای محارب واقعی صورت گیرد گفت: برنامه اصلی ما مقابله و مبارزه با تشکیل باندهای مسلح توزیع و سرشاخه‌ها است نه اعدام عده که تنها مواد پخش‌شده توسط این افراد را حمل می‌کنند.

او افزود: درواقع آنچه ما را به سمت  تغییر این قانون کشاند، تجربه مسائل قضایی و تجربه گذشته‌مان بود. همچنین بررسی مراکز علمی و سیاست‌های کلی نظام و نداشتن تاثیر مثبت و به سزا در تصویب این الحاقیه در مجلس به ما کمک کرد.

نوروزی در پاسخ به این سؤال که حجم محکومان مواد مخدر شاید بیش از زندان‌هایمان باشد گفت: اگر زندان‌ها ظرفیت چنین مسئله‌ای را ندارند باید مسئولان زندان هرچه سریع‌تر از منابع طبیعی برای مثال بین حسن‌آباد و قم استفاده کنند و یا سازمان زندان‌ها هر چه سریع‌تر وارد معامله با شهرداری‌ها شود تا ظرف 6-7 ماه ساختمان‌های موردنیاز ساخته شود، نکته مورد اهمیت این است که زندان نباید زندان بماند، باید فضایی 4 تا 7 هکتاری آماده شود و در آن دانشگاه و کارگاه ساخته شود تا دیگر افراد همه روز در یک اتاق همدیگر را تماشا نکنند بلکه روزشان را به درس خواندن یا کار کردن بگذرانند.

او تاکید کرد: ما حق نداریم افراد را تنها به این دلیل که عرضه نگهداری‌شان را نداریم معدوم کنیم. ما 300 هکتار زمین را خواهیم گرفت که با سرعت 6-7 ماهه در آن سوله برپا می‌کنیم، دانشگاه می‌سازیم و به جامعه تحویل می‌دهیم.

این نماینده مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: تغییر این احکام گامی برای توجه به اصل مسائل اسلامی است. اعدام در زمان طاغوت هم وجود داشت، این حکم در برخی موارد یک نوع برداشت سلیقه‌ای است و در حد ضرورت این کار انجام می‌شد، اما اگر بخواهیم به اصل مسائل اسلامی و اصل زندان و اعدام نگاه کنیم موارد اعدام در قوانین اسلامی بسیار محدود و مشخص است، لذا ما باید به سمت عدم اعدام و سازندگی زندان‌ها برویم.

 او در پاسخ به این سؤال که چه مقدار از احکام قابلیت تغییراتی ازاین‌دست را دارند، گفت: احکام زیادی این قابلیت رادارند ما باید به سمت جرم‌زدایی و قضا زدایی برویم، باید به دادگاه‌های اداری برای رسیدگی به تخلفات روی‌آوریم، ما 2700 عنوان مجرمانه در کشور داریم که نزدیک به 1700 عنوان آن تخلف است نه جرم و برای رسیدگی به این تخلفات باید دادگاه‌های اداری به وجود بیاوریم چراکه به تخلفات باید از روش اداری خودش رسیدگی شود و دادگاه‌ها می‌توانند به جرم‌ها بپردازند.

این نماینده مجلس تصریح کرد: حذف در موارد دیگری مانند قصاص نفس که نص صریح قرآن است امکان تغییر ندارد.

او همچنین درباره برداشته شدن حکم اعدام قاچاقچیان مواد مخدر تحت تاثیر سخنان برون مرزی  گفت: قوه قضاییه ایران  مستقل و بدون تاثیر گیری سیاسی و تنها نسبت به نیاز جامعه در این موارد تصمیم گیری می کند و تصمیم حذف اعدام قاچاقچیان  بنا بر شرایط و نیازهای داخل کشور بوده است.

 

نمایش موجودیت‌ها