date_range پنجشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۸ access_time ۱۲:۰۵:۰۰ ب.ظ

فراستی را دوست ندارید، چرا با احساسات مردم «بلوچ» بازی می‌کنید؟

فراستی را دوست ندارید، چرا با احساسات مردم «بلوچ» بازی می‌کنید؟
منبع خبر: عصر ایران

کسانی که دست به انتقاد از فراستی گذاشته‌اند، نمی‌دانند که دست روی چه مسئله حساسی گذاشته‌اند و چه گسل خطرناکی را فعال می‌کنند.

عصرایران؛ مصطفی داننده - مسعود فراستی ، معروف‌ترین منتقد سینمای ایران در یکی از برنامه‌های هفت ، در نقد فیلم « شبی که ماه کامل شد » برای خاندان ریگی از واژه لعنتی استفاده کرد.

فراستی در حال تحلیل نقش «غم ناز» مادر عبدالمالک و عبدالحمید ریگی  با بازی فرشته صدرعرفایی بود که گفت:« این زن چند حضور و چند جمله دارد که بر اساس این حضورها، جمع ببندیم که نقش او چیست. این زن خلاف خاندان«لعنتی» ریگی است یا طرفدار آنها؟»

این جمله کافی بود تا سیل انتقادها به سمت فراستی روانه شود. تهیه‌کننده این فیلم از جانب خودش از مردم عذرخواهی کرد. الناز شاکردوست با راه انداختن هشتگ #بلوچ_لعنتی_نیست در صفحه اینستاگرامش خطاب به فراستی نوشت: «صداوسیما و برنامه هفت باید جوابگوی این بی‌حرمتی نسبت به مردم سیستان و بلوچستان و طایفه محترم ریگی باشند.

فراستی را دوست ندارید، چرا با احساسات مردم «بلوچ» بازی می‌کنید؟

علیم یارمحمدی، نماینده زاهدان در مجلس هم گفت: «مردم ما بیش از همه از صداوسیما گله‌مند هستند و آگاهی مردم از ناآگاهی فراستی دلیلی برای واکنش نشان ندادن از سمت آن‌ها است. مسعود فراستی هر نقدی به فیلم دارد، بگوید، اما چرا دویست هزار نفر را به حساب یک نفر می‌رنجاند؟»

بعد از دیدن واکنش‌ها این سوال در ذهن‌ ایجاد می‌شود که آیا واقعا او به قوم بلوچ توهین کرده است؟

کلمه «لعنتی» واژه خوبی نیست و فراستی نباید از آن استفاده می‌کرد اما وقتی فیلم گفته‌های او را می‌بینیم دقیقا متوجه می‌شویم منظور فراستی از خاندان ریگی، همان برادرانی هستند که عملیات تروریستی انجام می‌دادند نه قوم شریف ریگی نه مردم عزیز بلوچ.

خیلی‌ها مسعود فراستی را دوست ندارند. این دوست نداشتن هم به خاطر این است که بارها از دست او رنجیده‌اند و حالا به نظر می‌رسد فرصت مناسبی برای ضربه زدن به این منتقد بی‌پروای سینما پیدا کرده‌اند.

کسانی که دست به انتقاد از فراستی گذاشته‌‎اند، نمی‌دانند که دست روی چه مسئله حساسی گذاشته‌اند و چه گسل خطرناکی را فعال می‌کنند.

مردم سیستان و بلوچستان در فقر امکانات و توجه به سر می‌برند و روا نیست برای رسیدن به اهداف خود، آنها را دست‌مایه قرار بدهیم و احساسات آنها را خدشه دار کنیم.

بعد از شنیدن این سخنان مردم شریف بلوچ با خود فکر می‌کنند این چه رسمی است که ما هم باید از نبود امکانات رنج بکشیم و هم دلمان از توهین‌ها برنجد.

فراستی باید ادبیات‌اش را تلطیف کند. این معنا بر کسی پوشیده نیست اما سخنان او در نقد فیلم شبی که ماه کامل شد، توهین به قوم بلوچ و ریگی نبود.

لطفا برای کسب رای و محبوبیت، احساسات مردم را بازیچه قرار ندهیم. مردم گناه دارند. آنها به اندازه کافی درگیر مشکلات اقتصادی و اجتماعی هستند.

در این میان البته برخی از اهالی رسانه هم به همان دلیل دوست نداشتن، بر این آتش دمیدند و در تیترهای خود از واژه "توهین زشت فراستی" استفاده کردند.

بهتر است به جای این دلسوزی‌ها سعی کنیم تصویری بدی که به واسطه برخی از فیلم‌های سینمایی دهه 70 از قوم بلوچ در ذهن مردم شکل گرفته را پاک کنیم و سینه خود را به خاطر نبود امکانات چاک کنیم.

کاش به جای موج‌سواری روی احساسات مردم آنهم در آستانه انتخابات مجلس یازدهم، کمی برای بی آبی سیستان و بلوچستان، برای مدارس و دانش آموزان آن فکری می‌کردیم.

تصویرها
فراستی را دوست ندارید، چرا با احساسات مردم «بلوچ» بازی می‌کنید؟
نمایش موجودیت‌ها
نظرهای خبر

 • user avatar
  علی بلوچ

  در کل ادبیات فراستی توهین آمیز و نامناسب بود . متاسفانه سالهاست بعضی از سینماگران و صداوسیما چهره ای مخدوش و غیر واقعی از بلوچ ها را به نمایش می گذراند .

  پنجشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۸ ۱۲:۳۴:۰۰ ب.ظ
 • user avatar
  ناشناس

  متاسفانه صدا و سیما سالهاست تریبونی در اختیار آقای فراستی قرار داده تا هنرمندان این کشور را را با تمام توان خود مثله و کارشان را بی مایه جلوه دهد؛ مگر دوستان شیر پاک خورده خوشان را

  پنجشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۸ ۰۱:۰۲:۰۰ ب.ظ
 • user avatar
  ناشناس

  فراستی منتقد نیست این لعنتی همیشه مخالف است

  پنجشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۸ ۰۱:۰۰:۰۰ ب.ظ
 • user avatar
  ناشناس

  دقیق زدی تو خال دمت گرم

  پنجشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۸ ۰۱:۰۰:۰۰ ب.ظ
 • user avatar
  سیدعلی

  سلام گرچه خیلی از کامنتهام به جهت همسو نبودن با نوشته هاتون در این سایت منتشر نمیشه، با این موضع شما موافقم. نمی دانم چه رسمی است که انگار هر کسی هر جا نقدی میکنه همه باید وزیر و وکیل بشن و دانسته و ندانسته محکومش کنند. این اظهارنظرهای شتابزده و عصبی بیشتر مخرب هستند تا سازنده. ان شاء الله مردم سیستان و بلوچستان با فهم و صبر خودشون از بروز حساسیت بی جا جلوگیری می کنند ان شاء الله

  پنجشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۸ ۰۱:۴۶:۰۰ ب.ظ
 • user avatar
  ناشناس

  نکته خوبی گفتید ولی متاسفانه عصر ایران هم همین روش رو در مورد بعضی سیاسیون دنبال میکنه مثلا برای تخریب جنتی تکه جملاتش رو تیتر می کنید

  پنجشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۸ ۱۲:۳۷:۰۰ ب.ظ
 • user avatar
  ناشناس

  اگر با ممنوع التصویری آدمها، مشکلات حل می شد، ایران الان صدر کشورهای توسعه یافته بود!

  پنجشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۸ ۱۲:۵۳:۰۰ ب.ظ
 • user avatar
  رضا

  مطلب خوب و بجایی بود

  پنجشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۸ ۱۲:۳۵:۰۰ ب.ظ
 • user avatar
  ناشناس

  جناب داننده این بار هم یکی از اون بارهاییه که متاسفانه ماله رو دستت گرفتی برادر

  پنجشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۸ ۰۱:۴۵:۰۰ ب.ظ
 • user avatar
  خویی

  همه کارهایمان شده خط خط بازی وجناح بندی

  پنجشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۸ ۰۱:۳۶:۰۰ ب.ظ