date_range دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۷ access_time ۰۲:۱۷:۰۰ ب.ظ

وعده‌های یک رئیس‌جمهور/ 8 روحانی رکورد دولت احمدی‌نژاد در صدور بخشنامه ارزی را شکست+ فیلم

وعده‌های یک رئیس‌جمهور/ 8 روحانی رکورد دولت احمدی‌نژاد در صدور بخشنامه ارزی را شکست+ فیلم
منبع خبر: مشرق
دسته خبری: اقتصاد|دولت

روحانی در سال 92 با نقد و تمسخر دولت دهم، ابلاغیه‌های فراوان برای مدیریت قیمت ارز را به‌عنوان بی‌تدبیری و بی‌ثباتی در مدیریت عنوان کرد در حالی که در دولت دوازدهم، در 5 روز این رکورد شکسته شد.

سرویس سیاست مشرق - بانک مرکزی هفته گذشته در فاصله سه روز، ۵ بخشنامه ارزی ابلاغ کرد و شنبه این هفته هم در روز تعطیل به تنهایی ۵ بخشنامه ارزی دیگر را صادر و ابلاغ کرد تا رکورد بانک مرکزی دولت دهم را بشکند.

در سال‌های ۱۳۹۰ و ۱۳۹۱ که بازار ارز کشور، آشفته شد، بانک مرکزی به طور مکرر بخشنامه‌های ارزی منتشر می‌کرد تا بتواند گرانی مستمر دلار را کنترل کند.

اما نهایتاً بخشنامه‌های مکرر بانک مرکزی که بعضاً نقض‌کننده بخشنامه‌های قبلی هم بود، نتوانست به کنترل بازار ارز منجر شود و حتی باعث سردرگمی فعالان اقتصادی هم شد و اوضاع را خراب‌تر کرد.

بانک مرکزی در آن مقطع تلاش داشت با مدیریت دستوری جلوی گرانی ارز را بگیرد اما نتیجه مدیریت بخشنامه‌ای بانک مرکزی در سال‌های ۱۳۹۰ و ۱۳۹۱، دو برابر شدن قیمت دلار بود.

درباره وعده‌های روحانی بیشتر بخوانید:

وعده روحانی مبنی بر جهانی شدن صنعت خودرو، هیچ بود+ سند

آیا وعده‌های روحانی درباره مسکن و اشتغال روستاییان واقعیت داشت؟+ سند

این مسئله در انتخابات سال ۱۳۹۲ مورد تمسخر حسن روحانی کاندیدای ریاست جمهوری هم قرار گرفت به طوری که روحانی هشتم خرداد ۱۳۹۲ در گفتگوی تلویزیونی به انتقاد از مدیریت بخشنامه‌ای بانک مرکزی دولت دهم پرداخت و با بیان اینکه "مردم ما آیا باور می‌کنند که از ۸ آبان ۹۱ تا ۸ آذر ۹۱، ۳۷ بخشنامه در مسائل اقتصادی صادر شد"، اظهار کرد:

باور می‌کنند در طول ۵ ماه، ۶۰ بخشنامه درباره مسائل ارزی و ریالی صادر شد؟ این بی‌ثباتی چگونه آرامش و اطمینان به وجود می‌آورد؟ مردم مدیریت کارآمد، ثبات، آرامش و قدرت آینده‌نگری می‌خواهند در کنار این مشکلات قانون‌گریزی‌ها و عدم ابلاغ مصوبات مجلس که در نهایت به ابلاغ آن‌ها از سوی رییس مجلس می‌رسید نیز وجود دارد. در حالی که اساس در کشور باید قانون و اطاعت از آن باشد، چراکه این مساله می‌تواند اعتماد لازم را بوجود آورد . [۱]

آنطور که روحانی در سال ۱۳۹۲ گفت، بانک مرکزی دولت دهم در طول ۵ ماه، ۶۰ بخشنامه درباره مسائل ارزی و ریالی صادر کرد، یعنی به طور میانگین ۱۲ بخشنامه در هر ماه و در واقع هر ۲.۵ روز یک بخشنامه.

جالب آن که بانک مرکزی دولت دوازدهم در هفته گذشته، در فاصله سه روز (۲۱، ۲۲ و ۲۳ فروردین)، ۶ بخشنامه صادر کرد که البته بخشنامه ششم درباره اعلام آمادگی برای کسب نظرات مردم بود.

شنبه این هفته هم که روز تعطیل بود، بانک مرکزی به ناگاه ۵ بخشنامه ارزی جدید دیگر هم صادر کرد.

وعده‌های یک رئیس‌جمهور/ 8 روحانی رکورد دولت احمدی‌نژاد در صدور بخشنامه ارزی را شکست+ فیلم

بدین ترتیب از ۲۱ تا ۲۵ فروردین‌ماه یعنی در فاصله ۵ روز، بانک مرکزی دولت دوازدهم ۱۱ بخشنامه ارزی صادر کرده که معنای میانگین ۲ بخشنامه در هر روز است. این آمار نشان می‌دهد فعلاً سرعت دولت دهم در صدور بخشنامه‌های ارزی شکسته شده است.

[۱] - http://rouhani.ir/event.php?event_id=۵۶

تصویرها
وعده‌های یک رئیس‌جمهور/ 8 روحانی رکورد دولت احمدی‌نژاد در صدور بخشنامه ارزی را شکست+ فیلم
ویدئو‌ها
نمایش موجودیت‌ها
نظرهای خبر

 • user avatar

  کسی میدونه تیتر "درشت" روزنامه وطن امروز در تاریخ های 16 آذر 94 و 2 اسفند 94 چی بود؟ ای کلک این بازی ها را از انگلیسی ها یاد گرفتیا

  دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۷ ۰۲:۵۹:۰۰ ب.ظ
 • user avatar

  ای کلک این بازی ها را از انگلیسی ها یاد گرفتیا

  دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۷ ۰۳:۵۵:۰۰ ب.ظ
 • user avatar

  الان کم بر می گردند و طرحها ی احمدی نژاد رو اجرا می کنند واقعا احمدی نژاد طرحهها و اقدامات خوبی داشت و اینهمه تخریبش کردند و می کنند چون نمی توانند توانایی و اقدامات و کارکرد او را ببینند

  دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۷ ۰۳:۲۳:۰۰ ب.ظ
 • user avatar
  ایرانی

  دلیل رای آوردن روحانی خود کم بینی ملت بوده که کسانی که به غرب علاقه دارند را برتر میدونن

  دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۷ ۰۳:۰۰:۰۰ ب.ظ
 • user avatar

  با این تفاوت که محمود قیمت را با کنترل تقاضا و عرضه و ایجاد شغل کنترل کرد اما حضرات فعلی با دستور و فضای امنیتی هم موفق نشدند

  دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۷ ۰۳:۲۲:۰۰ ب.ظ
 • user avatar
  علی

  تنها کار کردن اینها صدور بخشنامه است ببینید کار دیگری بلد هستند یا به بخشنامه خود هم عمل می کنند یا کاغذ بازیست

  دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۷ ۰۳:۳۰:۰۰ ب.ظ