date_range شنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۷ access_time ۰۳:۲۶:۰۰ ب.ظ
تعداد 1 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند.

دکتر جهانگیری در حاشیه بازدید از انبارهای گمرک تاکید کرد: مردم نسبت به تامین کالاهای اساسی دغدغه نداشته باشند

دکتر جهانگیری در حاشیه بازدید از انبارهای گمرک تاکید کرد: مردم نسبت به تامین کالاهای اساسی دغدغه نداشته باشند
دسته خبری: سیاست|دولت

معاون اول رئیس‌جمهور از گمرک به‌عنوان مرکز اصلی صادرات و واردات کالا و نبض مهم اقتصاد کشور یاد کرد و گفت: براساس آمارهای موجود میزان صادرات کالا در سال‌جاری نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، دکتر اسحاق جهانگیری صبح امروز(شنبه) پس از بازدید از انبارهای گمرک در جمع خبرنگاران اظهار داشت: حجم کالاهای موجود در انبارهای گمرکات کشور نشان می دهد که در شرایط اطمینان‌بخشی قرار داریم.
وی با تاکید بر اینکه صادرکنندگان باید ارز حاصل از صادرات را به منظور تامین ارز مورد نیاز واردات کالاهای اساسی به چرخه اقتصاد کشور وارد کنند، تصریح کرد: نتیجه صادرات باید در اقتصاد کشور نمایان شود و با توجه به نیاز سامانه نیما به این ارز انتظار داریم صادرکنندگان کمک کنند تا ارز مورد نیاز کشور تامین شود.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به تصمیمات اتخاذ شده از سوی دولت در حوزه اقتصاد پس از خروج آمریکا از برجام و نیز تراز مثبت تجاری کشور، گفت: امسال 22 میلیارد و 700 میلیون دلار صادرات از کشور انجام شده که نسبت به سال گذشته افزایش داشته و میزان واردات نیز بیش از 21 میلیارد دلار بوده است. 
وی با اشاره به ممنوعیت واردات برخی کالاها به کشور در شرایطی که به اندازه کافی در داخل تولید می شود و ممنوعیت واردات خودرو به منظور اختصاص ارز برای تامین کالاهای اساسی، اظهار داشت: براساس گزارشی که در جلسه صبح از سوی مسئولین گمرک ارائه شد ما شاهد رشد 25 درصدی اقلام اساسی و مورد نیاز مردم نسبت به سال گذشته هستیم تا مردم دغدغه ای نسبت به تامین کالاهای اساسی خود نداشته باشند و قطعاً این روند تا آخر سال هم ادامه خواهد یافت. 
رییس شورای اقتصاد با اشاره به رسوب کالا در انبارهای گمرکات به دلایل فنی و اداری، جلسه امروز را جلسه ای برای حل این موانع دانست و خاطر نشان کرد: تلاش خواهیم کرد با توجه به گزارش رییس کل گمرک، موضوعاتی نظیر مابه التفاوت قیمت ارز، مناطق آزاد، پرداخت مالیات بر ارزش افزوده و برخی موضوعات از این دست را سریعتر مرتفع کنیم تا کالاهای انبار شده هر چه سریعتر به بازار عرضه و در اختیار متقاضیان قرار گیرد. 
وی افزود: خروجی از گمرکات کشور طبق گزارشی که رییس کل گمرک ارائه کرد نسبت به سال گذشته افزایش پیدا کرده است و تعداد کامیون هایی که پس از تخلیه و یا بارگیری از گمرکات خارج می شوند روال طبیعی گرفته که این ها نشان می دهد موانع به سرعت در حال برطرف شدن است. 
دکتر جهانگیری افزود: در جلسه امروز موضوعاتی نظیر تامین و ترخیص شیرخشک نوزادان و نیز شیرخشک صنعتی مطرح و مقرر شد در حداقل زمان ممکن مسائل مربوط به این اقلام برطرف شود همچنین در خصوص ترخیص لاستیک مورد نیاز شبکه حمل و نقل جاده ای و درون شهری کشور تصمیماتی اتخاذ شد که به زودی اجرایی خواهد شد و لاستیک در اختیار کامیون داران قرار خواهد گرفت. 
وی تاکید کرد: دولت اصرار دارد کالاهایی که وارد کشور می شود سریعتر در اختیار مردم قرار گیرد همچنین دولت از بخش خصوصی کشور که در شرایط جنگ اقتصادی بعنوان سربازان خط مقدم اقتصاد کشور خدمت کرده و زحمت می کشند صمیمانه قدردانی می کند و خواهان پرهیز از فضاسازی هایی است که گاهی اوقات علیه بخش خصوصی خوشنام و واقعی کشور انجام می شود.
معاون اول رییس جمهور در پایان با اشاره به اینکه کالاها پس از خروج از انبارهای گمرکات حتماً در انبارهای بخش خصوصی به منظور تامین نیاز مردم قرار می گیرد، اظهار داشت: وجود کالا در انبارهای رسمی بخش خصوصی نشانه قدرت کشور است زیرا توانسته ایم همه نیازهای داخلی را تدارک ببینیم تا مردم نسبت به آینده دغدغه نداشته باشند بنابراین نباید به کالاهای موجود در انبارهای رسمی بخش خصوصی بعنوان احتکار کالا و سوء استفاده نگاه کرد و وزارت صنعت، معدن و تجارت هم حتماً لیست انبارهای بخش خصوصی را اعلام کرده که می توانند بدون دغدغه کالاها را به انبارهای خودشان منتقل کنند و انشاءالله هیچ مشکلی برای آنها پیش نخواهد آمد.

نمایش موجودیت‌ها