date_range دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ access_time ۱۱:۲۶:۱۳ ق.ظ

محجوب در نشست خبری: کارگران هنوز 30 درصد حقوق ادا نشده از توافق سال 82 را طلبکارند/ وزارت بهداشت چیزی را مطالبه می‌کند که در جیب تامین اجتماعی نیست/ سر جنگ با کسی نداریم

محجوب در نشست خبری: کارگران هنوز 30 درصد حقوق ادا نشده از توافق سال 82 را طلبکارند/ وزارت بهداشت چیزی را مطالبه می‌کند که در جیب تامین اجتماعی نیست/ سر جنگ با کسی نداریم
منبع خبر: ایلنا
دسته خبری: سیاست|مجلس

نماینده تهران تاکید کرد: وزارت بهداشت چیزی را مطالبه می‌کند که در جیب تامین اجتماعی نمی‌تواند باشد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، در نشست خبری دبیرکل خانه کارگر که به مناسبت هفته کارگر برگزار شد، علیرضا محجوب در پاسخ به این پرسش که برخی کارفرمایان نسبت به افزایش حقوق ۲۰ درصدی انتقاد دارند، با بیان اینکه سال ۱۳۸۲ ما با کارفرما و دولت تفاهم داشتیم که سالی ۱۰ درصد علاوه بر تورم اعمال شود، گفت: پس اتفاق خاصی نیفتاده است زیرا تاکنون فقط یک ۱۰ درصد بالای تورم در دوران خاتمی پرداخت شد و این هم دومین باری است که این امر اعمال می‌شود.

وی با اظهار اینکه پس هنوز ما سه ۱۰ درصد دیگر طبق آن توافق طلبکار هستیم، افزود: امروز کسانی‌‌ همان تعقیباتی را می‌کنند که ما از سال ۸۲ انجام دادیم که از سال ۸۴ منقطع شد بنابراین زبان نمایندگان کارگر‌‌ همان زبان گذشته است و شخصیت حقوقی آن‌ها تغییر نکرده است.

محجوب با بیان اینکه نمایندگان کارگر ناچار به ایستادگی بودند زیرا درخواست جامعه کارگر از آن‌ها این بود، تصریح کرد: ‌نمایندگان کارگری پایمردی و مقاومت کردند تا به هدف نزدیک شدند و ۱۰ درصد دومی که سال‌ها مغفول مانده بود را گرفتند.

وی با تاکید بر اینکه ما فعلا بر حقوق ادا نشده داریم اقدام می‌کنیم، گفت: ‌ هنوز ۳۰ درصد دیگر ادا نشده باقی مانده است بنابراین طبق توافق قبلی نمایندگان کارگران حق دارند که سال دیگر این مطالبه را داشته باشند.

دبیرکل خانه کارگر با بیان اینکه کارگران به واسطه قراردادهای موقت قدرت چانه‌زنی خود را از دست داده‌اند، افزود: پس یک قدرت چانه‌زنی عمومی برایشان می‌ماند که در این حوزه افراد جسور‌، دارای استدلال و مسلط به اعداد و آمار حضور دارند.

مجبوب با اظهار اینکه مقاومت دولت بیش از نمایندگان کارفرمایان بوده است، توضیح داد: به این جهت ما فکر می‌کنیم انچه شورای عالی کار انجام داده است مقاومت دولت در برابر آن بیش از کارفرمایان بوده است اما وقتی وزرای دولت استدلال‌ها را شنیدند، هیئت دولت را مجاب کردند که غیر از این راهی وجود ندارد وگرنه دولت از کارفرما سختگیر‌تر بود.

وی با بیان اینکه، اول دولت مقاومت می‌کرد امادر این پروسه ربیعی هم همکاری و کمک کرد، ‌ گفت: مطمئن باشید این تصمیم ۱۰ درصد فقط توسط نمایندگان کارگران اخذ نشده است و دولت هم در این زمینه تصمیم گرفته است و وقتی دولت مجاب شد آن‌ها توانستند بگویند ۱۰ درصد.

محجوب همچنین با بیان اینکه روحانی وقتی این مسئله را متوجه شد همکاری کرد، توضیح داد: حتی در پیام نوروزی او در حمایت از کالای ایرانی او کالای ایرانی و کارگر را با هم مطرح کرد بنابراین این‌ها در خور یادآوری است اما بدنه دولت بیش از بدنه کارفرمایی مقاومت داشت.

دبیرکل خانه کارگر با اظهار اینکه کارگران مطالبات باقی مانده از گذشته دارند که ادا نشده است، تصریح کرد: امسال دولت یک قدم برداشت و یک سهم از آن پنج سهم را اضافه کرد به حداقل؛ بنابراین به نظر من درست تصمیم گرفته شد.

 محجوب در پاسخ به سوالی در خصوص اظهارات قاضی‌زاده هاشمی در صحن علنی مجلس درباره وضعیت بیمه‌ها گفت: به طور مرتب پیگیر بودیم سوال ما مطرح شود. ایشان مصاحبه کرد و در پاسخ تکرار کرد که اگر سازمان تامین اجتماعی منابع را بدهد ما بهتر اداره می‌کنیم در حالی که بیمه سلامت را دادیم به ایشان تا بهتر را به ما نشان بدهند اما ادعای ایشان بی‌اساس است.

 وی افزود: من از راه عدد اثبات کردم، چون در کمیسیون هم گفته بود و گفتم عدد نمی‌دانید و معمولا پزشکان با عدد کاری ندارند. پزشکان در مجلس گفتند به ما توهین شده است. من گفتم منظورم، پزشک منظور بوده، ما عدد گفتیم. گفتیم در سال‌های پیش هزینه‌های ما چقدر بوده است. من گفتم ببینید هزینه‌ها پنج برابر شده و حقوق ما ۸۰ درصد افزوده شده چطور باید سازمان تامین اجتماعی این ۵۰۰ درصد را تامین کند؟ وقتی محلی موجود نیست. کف دستی که مو ندارد مگر می‌شود کند. کل درآمد حاصل را گفتم. این‌ها حاشیه‌سازی برای فرار از اصل موضوع است.

نماینده تهران گفت: بله اگر امروز حقوق ۲ میلیون و هشتصد هزار تومانی دادند ما می‌توانیم هزینه‌ها را بدهیم. طبق نظام الزام این‌ها به ما سرانه بدهکار هستند حجم این سرانه بزرگ‌تر از ادعای مطالبات اینهاست. این درحالی است که از بدهیشان حرف نمی‌زنند و از طلبشان حرف می‌زنند. دو سال طول کشید سوال ما را جواب بدهند و بعد که جواب دادند این چنین پاسخ دادند. من اعتقادی به رای گیری ندارم چون حتی اگر سه کارت وزیر بگیرد باز برای استیضاح باید ده امضا جمع شود.

 دبیرکل خانه کارگر تاکید کرد: ما هیچ توهینی نکردیم ولی آقای وزیر هرچه خواست خارج از نزاکت گفت. همه هم تصدیق کردند و آنچه وزیر محترم گفت از دستور خارج بود. اصل موضوع این است که چیزی را مطالبه می‌کنند که در جیب تامین اجتماعی نمی‌تواند باشد. باید از روز مطالبه شود نه از گذشته. گذشته برای بازنشستگان است. چون عدد ندارند این تصورات خام را می‌کنند. ما تصور می‌کنیم این‌ها حداقل یک عذرخواهی به جامعه کارگری بدهکارند. اینکه ما یک جامعه چهل میلیونی را هدف بگیریم و پولی که در جیب آن‌ها نیست را طلب کنیم، درست نیست. صراحتا می‌گویند چرا مستمری را می‌دهی طلب ما را نمی‌دهی. ما سر جنگ با کسی نداریم همه تلاش می‌کنند به خصوص وزارت بهداشت ولی بنا نیست از اینجامعه به این بزرگی طلب بکنند و عذرخواهی نکنند آن هم از ادعایی که جنبه مالی ندارد.

وی گفت: همین الان می‌خواهند تعرفه را بالا‌تر ببرند. با وجود آثاری که برشمردم. رابطه اعداد را نمی‌شناسند. شاید در زندگی شخصی خود، فقر و نداری را تجربه نکردند و باید تجربه کنند تا بدانند چه می‌گوییم. وقتی ما می‌گوییم وجود ندارد یعنی وجود ندارد که پرداخته شود.

ادامه دارد...

نمایش موجودیت‌ها