date_range یکشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷ access_time ۰۸:۱۸:۴۵ ق.ظ

توقف بورس در مسیر نزولی؟ دیده‌بان بورس یکشنبه (27 آبان)

توقف بورس در مسیر نزولی؟ دیده‌بان بورس یکشنبه (27 آبان)
منبع خبر: رادیو سهام
دسته خبری: اقتصاد|بورس

2067,  
دیده‌بان بورس یک‌شنبه (27 آبان) Reviewed by سایت رادیوسهام on Nov 18 Rating: 4.0 دیده‌بان بورس یک‌شنبه (27 آبان) دیده‌بان بورس یک‌شنبه (27 آبان)

شاخص کل بورس تهران روز گذشته با افت ۱٫۷ درصدی مواجه شد. تشدید فشار فروش در نمادهای بورسی افت دسته‌جمعی سهام را به دنبال داشت. علت اصلی چنین رویدادی فضای حاکم بر بازار سهام در هفته‌های گذشته است که به نظر می‌رسد تامین نقدینگی به منظور شرکت در عرضه اولیه نیز در تشدید فشار فروش بی‌تاثیر نبود. اما نکته‌ای که باید به آن توجه کرد موقتی بودن فشار فروش ناشی از این موضوع در معاملات بازار است.

  توقف بورس در مسیر نزولی؟ دیده‌بان بورس یکشنبه (27 آبان)عرضه اولیه سهام شرکت گهرزمین در روز گذشته با رکورد قابل توجه حضور بیش از ۳۰۸ هزار کد بورسی همراه بود. این موضوع کاملا بر قدرت تقاضا اشاره دارد که عطش مکانی تازه و جذاب برای سرمایه‌گذاری در بورس را دارد. در این میان علت جذب راحت این نقدینگی به بورس را می‌توان تجربه و حافظه موجود از عرضه‌های اولیه عنوان کرد در حالی‌که بر تعداد نمادهای جذاب بازار با ریزش‌های اخیر در حال افزوده شدن است اما نمی‌توان انتظار داشت که این نقدینگی توان تشخیص این موضوع را داشته باشد. بر این اساس این نقدینگی در شرایط ریزش بازار ارز و سکه و به دنبال مکانی مناسب برای سرمایه‌گذاری به عرضه‌های اولیه سهام رو آورده است؛ جایی که عمدتا بازدهی‌های قابل توجهی را برای سرمایه‌گذار به همراه داشته است.

با این حال نکته‌ای که باید به آن توجه کرد موقتی بودن ریزش عمومی سهام ناشی از تامین نقدینگی برای عرضه اولیه است. بر این اساس اگر سهام پتانسیل رشد را داشته باشند به تدریج و حتی در معاملات امروز به تدریج سطوح قبلی خود را پیش می‌گیرند، در نتیجه نقد برخی به عرضه اولیه به عنوان عامل ریزش روز گذشته سهام کاملا بی‌مورد است. در حالت دوم نیز ممکن است که سهام پتانسیل بازگشت قیمتی را نداشته باشد. در این صورت سهام پیش از عرضه اولیه نیز از ارزندگی لازم برخودار نبوده است و به پشتوانه حمایت‌های مصنوعی در سطوح بالا باقی مانده است، در غیر این‌صورت به پشتوانه مکانیزم بازار بار دیگر در مسیر صعودی قرار می‌گرفت. برای مثال میانگین اندازه تغییرات روزانه شاخص کل بورس تهران در یک ماه گذشته حدود یک درصد بوده است و در عین حال برآینده کلی تغییرات شاخص در این مدت افت یک درصدی را نشان می‌دهد. این موضوع به بالا بودن شدت نوسان روزانه قیمتی سهام چه در مسیر نزولی و صعودی اشاره دارد. تشدید تردیدها در معاملات بورس تهران این فضا را رقم زده است حال این‌که با استدلال از عدم ارزندگی سهام، عرضه اولیه بهانه مبارکی است که نقدینگی در بورس باقی بماند و مسیر مناسب‌تری را انتخاب کند.

در معاملات امروز صف‌نشینی معامله‌گران در لحظات نخست پیش‌گشایش معاملات «کگهر» قابل توجه است؛ احتمال ثبت رکورد تازه در این بخش نیز وجود دارد. با توجه به صف‌نشینی سنگین پیش از شروع رویه عادی معاملات سهام، می‌توان گفت دلیلی برای ادامه فشار فروش با بهانه عرضه اولیه وجود نخواهد داشت.

پایان ریزش دلار ؟

پس از ریزش قابل توجه در معاملات هفتگی روز گذشته بخش اندکی از افت دلار جبران شد. این موضوع باعث شده بار دیگر دلالان به جولان در بازار ارز بپردازند و به داغ کردن نرخ مشغول شوند. یکی از سناریوهایی که روز گذشته از سوی «دنیای بورس» مطرح شد احتمال بازی بازارساز با دلالان ارزی است. نگاهی به معاملات هفته‌های اخیر و رفتار بازارساز در برابر نرخ دلار می‌تواند تا حدودی این موضوع را تایید کند. در این شرایط البته نمی‌توان این احتمال را رد کرد که ممکن است ریزش دلار متوقف شده باشد اما این سناریو (پایان ریزش دلار) در برابر سناریوهای محتمل برای افت ادامه‌دار دلار احتمال کمتری دارد؛ در این میان هر گونه عامل خارجی جدید می‌تواند کفه ترازو را به یک طرف سنگین‌تر کند اما با وضعیت کنونی باید گفت دلار همچنان حباب قیمتی را دارا است که اگر متغیرهای اثرگذار برخلاف انتظارات عمل نکند احتمال افت ادامه‌دار ارز دور از انتظار نیست.

رویدادهای داخلی 

الف) کلان : لایحه الحاق دولت ایران به کنوانسیون بین‌المللی مقابله با تامین مالی تروریسم اگر چه در هیات عالی نظارت مجمع بررسی شد اما به کمیسیون امنیت ملی مجلس نیز می‌رود.  در خبری دیگر از مجلس، رییس کمیسیون اقتصادی گفت: سه‌شنبه هفته جاری با هدف بررسی راهکارهای مناسب برای مقابله با تحریم‌های مالی و نظام بانکی جلسه‌ای در کمیسیون تشکیل خواهد شد.

بنا بر آمار رسمی گمرک امسال تاکنون میزان صادرات کشور از مرز ۳۰ میلیارد دلار گذشته است. از مجموع صادرات صورت گرفته از ابتدای امسال تاکنون ۶ میلیارد و ۶۰۷ میلیون دلار سهم عراق است که ۲۱ درصد از مجموع ارزش صادرات کشورمان را شامل می‌شود. گاز طبیعی، میله‌های آهنی و فولادی، روغن‌های مصرفی و قیری، لوازم خانگی و پاکیزگی و محصول‌های کشاورزی عمده‌ترین صادرات ایران به عراق در سال ۹۷ است. در این میان البته ثابت نبودن برخی قوانین و تصمیم گیری‌های محلی در مرز‌های عراق در برخی موارد باعث بروز مشکلاتی در گمرک‌ها می‌شود. روز گذشته برهم صالح؛ رییس جمهور عراق دیدارهای جداگانه‌ای با مقام رهبری، رییس جمهوری و ریاست مجلس برگزار کرد. در همین حال به گفته عبالناصر همتی؛ رییس کل بانک مرکزی برگشت ارز صادراتی به چرخه اقتصاد که برای امسال حداقل ۴۷ میلیارد دلار برآورد می‌شود، سرعت می‌گیرد.

دیروز همچنین در رویداد دیگری محمد باقر نوبخت؛ رییس سازمان برنامه و بودجه قول داد در لایحه بودجه ۹۸ برنامه‌ای برای افزایش قیمت حامل‌های انرژی نیست.

ب) صنایع:  پیشنهاد ۱۰ ماده‌ای برای نحوه تعیین قیمت خودرو‌ها آماده شده و در جلسه هفته جاری به وزیر صنعت ارائه می‌شود. پیشنهاد ۱۰ ماده‌ای آماده شده حداکثر تا امروز صبح به وزیر صنعت ارایه می‌شود تا تصمیم گیری لازم برای قیمت گذاری خودرو انجام شود. جلسه  دیروز بر اساس وعده هفته گذشته وزیر صنعت بود که گفته بود در هفته جاری نشست تعیین قیمت خودرو را برگزار می‌کند. محمدرضا نجفی منش؛ فعال خودرویی دیروز گفته بود دیشب ساعت ۹ جلسه‌ای در وزارتخانه با حضور مدیران عامل خودروسازها، معاون صنایع وزیر و احتمالا نماینده‌ای از سوی انجمن‌ها برای تصمیم گیری نهایی در خصوص قیمت خودروهای پر تیراژ ۵۰ میلیون تومانی تشکیل شده بود.

همچنین در شرایطی که پژو فرانسه به‌دلیل تحریم‌های آمریکا، ایران را ترک کرده، فعالیت ایکاپ (شرکت مشترک پژو و ایران خودرو) همچنان ادامه دارد و حتی دومین محصول پسابرجامی یعنی پژو ۳۰۱ نیز به صورت آزمایشی تولید شده است. آنطور که محمدرضا معتمد؛ مدیرعامل ایکاپ در گفت‌و‌گو با سایت رسمی ایران خودرو عنوان کرده، نخستین پژو ۳۰۱ تولید ایران به عنوان محصول جدید ایکاپ و با همکاری ساپکو (شرکت تامین قطعات ایران خودرو) به تولید رسیده است.

احمد مقدسی؛ رییس هیات مدیره انجمن گاودارا ن  از تصویب قیمت ۲۰۰۰ تومانی شیرخام درب دامداری در ستاد تنظیم بازار خبر داده و البته تاکید کرده: کرایه حمل نیز به این مبلغ افزوده می‌شود اما قیمت لبنیات گران نمی‌شود.

با پیگیری‌های اتاق بازرگانی تهران با گمرک، دستورالعمل شماره ۹۶/۱۴۶۶۵۵۳ مورخ ۲۶ اسفندماه ۱۳۹۶ که محدودیت‌های فراوانی در اخذ ضمانتنامه بانکی برای ترخیص کالا ایجاد کرده بود، اصلاح شد.

ج) شرکت‌ها:  دیروز با آغاز فرایند عرضه اولیه ۵ درصد سهام شرکت سنگ آهن گهر زمین که با گلایه برخی معامله گران آنلاین همراه بود، هر سهم دهمین شرکت جدید سال ۶۸۰ تومان قیمت خورد. همچنین شرکت تامین سرمایه نوین با سرمایه ۷۰۰ میلیارد تومانی به عنوان دومین تامین سرمایه در بازار دوم معاملات بورس درج و آماده عرضه اولیه ۱۰ درصدی شد.

در این میان مدیرعامل بانک صادرات خبر داده در چند هفته آینده فرایند تهاتر ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی نهایی شده و اوراق اسناد خزانه برای آن منتشر می‌شود. حجت‌اله صیدی گفته فرم‌هایی به بانک داده شده است که پیمانکاران و سایر بدهکاران به بانک آن فرم‌ها را پر می‌کنند و پس از بررسی و تایید نهایی، مجموع بدهی‌ها در قالب اوراق اسناد خزانه منتشر می‌شود.

منبع: دنیای بورس

تصویرها
توقف بورس در مسیر نزولی؟ دیده‌بان بورس یکشنبه (27 آبان)
نمایش موجودیت‌ها