date_range شنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ access_time ۱۱:۵۲:۰۰ ب.ظ

رئیس دانشگاه تهران: دانشگاه تهران، نه‌تنها نماد ملی، بلکه یک نماد جهانی است

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، مراسم دومین جشن دانش آموختگی متمرکز دانشگاه تهران با حضور رئیس، هیات رئیسه، روسای پردیس‌ها و دانشکده‌های دانشگاه تهران، دانش آموختگان و رتبه‌های برتر، هنرمندان و مسئولان، امروز شنبه 22 اردیبهشت در سالن شماره یک تربیت بدنی دانشگاه تهران برگزار شد.

در این مراسم، دکتر محمود نیلی احمدآبادی رئیس دانشگاه تهران، طی سخنانی اظهار کرد: خوشحالیم که علی رغم شرایط جوی، امروز توانستیم این مراسم را با حضور شما با شکوه برگزار کنیم و از این بابت خدا را شاکریم. برای دانشگاه تهران دو مراسم اهمیت ویژه‌ای دارد، یکی مراسم ورود نودانشجویان و دیگری مراسم دانش آموختگان؛ مراسم نو‌دانشجویان یعنی پیوستن جوانان نخبه، با‌ استعداد و با ‌انگیزه به دانشگاه تهران، یعنی خون جدید در رگ دانشگاه و مراسم دانش‌آموختگی یعنی به ثمر رسیدن زحمات و کوشش‌های آن نو دانشجویانی که امروز شاهد آن هستیم.

وی افزود: دانش آموختگان دانشگاه تهران یعنی محصول همه کوشش‌های همکاران من در دانشگاه، پشتیبانی‌های والدین و تلاشی که خود شما انجام داده‌اید. مراسم دانش‌آموختگی یعنی تزریق دانایی و توانایی به جامعه؛ نگاه کنید به موفقیت‌های ایران، اجازه بدهید که وجه مثبت شرایط گذشته و امروز ایران را ببینیم. اگر دانش‌آموختگان دانشگاه تهران را از فعالیت‌ها و دستاوردهای کشور حذف کنید، خیلی چیز زیادی نمی‌ماند.

رئیس دانشگاه تهران تصریح کرد: البته رخدادها و توسعه کشور مرهون همه جوانان، مردم ایران و فارغ‌التحصیلان است ولی به دلیل سابقه و عظمت دانشگاه تهران، قطعا نقش دانش‌آموختگان دانشگاه تهران بی بدیل است. کافی است تاریخ را مرور کنیم و به جای اینکه لیستی از مشکلات را جلوی خودمان بنویسیم، در کنار آن لیستی از موفقیت‌ها و دستاوردها را نیز بنویسیم.

به گفته نیلی احمدآبادی یکی از مشخصه های جوانان به ویژه دانشجویان، روحیه انتقادی آنها است. هیچ چیز را کامل نمی‌بینند و همیشه معتقدند یک جای کار کسری دارد که این بسیار روحیه خوبی است. همین باعث می‌شود که من معلم بهتر کار کنم، کارمند دانشگاه دقیق‌تر کار کند و سیاستمدار و مدیر حواسش به انتقادها باشد و سعی کند پاسخ‌گوی این انتقادها باشد. این ویژگی بسیار خوب است.

وی روحیه انتقادی یعنی نقادی منصفانه و منطقی را یکی از مشخصه‌های کارآفرینی دانست، و اظهار کرد: امروز شما دانش‌آموختگان تغییر جایگاه می‌دهید، ممکن است برخی از شما در جایگاه استادی قرار بگیرید و برخی دیگر در جایگاه یک مدیر، مهندس و یا معلم قرار بگیرید؛ از شما خواهش می‌کنم که فهرستی از انتقاداتی که در زمان دانشجویی و دانش‌آموزی داشتید تهیه کنید و ببینید چقدر از آن‌ها درست و بجا بوده و سعی کنید در جایگاهی که قرار می‌گیرید آن‌ها را تکرار نکنید. اگر اشتباهی را دیده‌اید، می‌توانید آن را تکرار نکنید؛ به دیگران نسبت ندهید به کمبود امکانات نسبت ندهید، بدانید که شما امروز مسئول هستید. جوانان دیگر و آینده، همان نگاهی که شما به مدیران و معلمان‌تان داشتید را امروز به شما خواهند داشت.

رئیس دانشگاه تهران گفت: دلیل و بهانه مشکلات، کمبود اعتبارات و ... به هیچ وجه نمی‌تواند پاسخ گوی ضعف ما باشد پس اگر هر کدام سعی کنیم آنچه را که نمی‌پسندیدیم را در نظر داشته باشیم و امروز به گونه‌ای عمل کنیم که دیگران بپسندند، قطعا کشور در جهت صلاح و صحیح پیش خواهد رفت. کشور قطعا مشکلاتی دارد، خیلی از شما می‌گویید کار ندارید البته می‌دانم که خیلی از دانشجویان ما به صورت پاره‌وقت مشغول کار هستند اما امیدوارم با روحیه و توانایی‌ که شما دارید بتوانید کشور را بهتر از آنچه نسل فعلی و گذشته ساخته، بسازید.

نیلی احمدآبادی با بیان اینکه دانش‌آموختگان یکی از مهم‌ترین سرمایه‌های هر دانشگاهی هستند، عنوان کرد: اگر سایت دانشگاه‌های دنیا را باز کنید در کنار اطلاعات کلی، اطلاعات دانش آموختگان برتر آن دانشگاه نیز هست یعنی یکی از معیارهای برتر بودن در دنیا، کیفیت و جایگاه دانش‌آموختگان آن دانشگاه است. اگر تا امروز در اینترنت جستجو نکردید، امروز بروید جستجو کنید ببنید نام چه کسانی را به عنوان دانش‌آموختگان دانشگاه تهران می‌آورد، کسانی که بسیاری از آن‌ها نه تنها چهره‌های ملی، بلکه چهره‌های جهانی هستند.

به گفته نیلی احمدآبادی؛ امروز دانشگاه تهران یک برند ملی نیست، یک نهاد جهانی است. زمانی دانشگاه تهران را فقط به دانشجویان بورسیه دانشگاه و معدود فارغ التحصیلانی می‌شناختند؛ امروز دانشگاه تهران را به کارآفرینان سطح ملی و جهانی می‌شناسند پس شما در سطح جهان شناخته شده‌اید و باید در طراز جهان عمل کنید و من مطمئنم این کار را خواهید کرد.

وی خطاب به دانش آموختگان گفت: ما در دانشگاه تهران می‌خواهیم از شما اطلاعات بگیریم که دانشگاه تهران در زمانی که شما دانشجو بودید، چگونه عمل کرد، چگونه برنامه‌های آموزش اش اجرا شد و چگونه استادان و کارمندانش عمل کردند، فضاها و امکاناتش چگونه بود. این اطلاعات شما‌، سرمایه ما برای ارتقا دانشگاه تهران خواهد بود لذا تقاضا دارم که این ارتباط‌تان را با دانشگاه تهران هر چه بیشتر حفظ و قوی کنید و دانشگاه تهران را از این اطلاعات ارزشمند محروم نکنید.

رئیس دانشگاه تهران بیان کرد: فرزندان شما، دانشجویان این دانشگاه خواهند بود پس بیایید دانشگاهی بهتر و سربلندتر برای فرزندان این مرز و بوم بسازیم.

پیش از سخنان رئیس دانشگاه تهران، دکتر مجید سرسنگی معاون فرهنگی دانشگاه تهران، ضمن خوش‌آمدگویی به حاضرین، گفت: خوشحالیم که در سایه تاییدات الهی و با عنایاتی که رئیس و هیات رئیسه محترم دانشگاه داشتند، امسال برای دومین بار توانستیم جشن متمرکز دانش آموختگی دانشگاه تهران را برگزار کنیم.

وی افزود: دانش آموخته دانشگاه تهران بودن افتخار بزرگی است اما افتخار کاملی نیست؛ این افتخار وقتی کامل می‌شود که شما در جامعه با دستان پر‌توان خودتان بتوانید به عنوان نماینده دانشگاه تهران تاثیر‌گذار باشید و آینده کشور به نام و دستان شما رقم بخورد که من مطمئنم بخش عمده‌ای از دانش آموختگان دانشگاه تهران چنین نقشی را در آینده به عهده خواهند گرفت.

به گفته معاون فرهنگی دانشگاه تهران؛ اولین نشست ستاد برگزاری این جشن حدود 5 ماه پیش برگزار شد و از آن زمان تا‌کنون، همکاران در تلاش بوده‌اند که امروز، یک روز خوب و به یاد ماندنی برای شما باشد. البته همانطور که طی اطلاعیه‌ای اعلام و عذرخواهی کردیم، به دلیل شرایط جوی مجبور به تغییر مکان جشن شدیم؛ از همه شما و والدین گرامی بابت زحمتی که از این بابت پیش آمد عذرخواهی می‌کنم.

گفتنی است، در این مراسم که اجرای آن را محمد سلوکی بر عهده داشت، دکتر مجتبی امیری به نمایندگی از هیات علمی دانشگاه تهران، علی دهکردی به نمایندگی از فارغ التحصیلان دانشگاه تهران و سه کارآفرین برتر دانش‌آموخته دانشگاه تهران سخنرانی کردند و وحید تاج به اجرای چند قطعه موسیقی پرداخت.

نمایش موجودیت‌ها