date_range سه شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۶ access_time ۰۳:۵۸:۰۰ ب.ظ
تعداد 3 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند. گراف تشابه

رئیس سازمان مدیریت بحران خبر داد: یک‌میلیون و 300 هزار نفر تحت تاثیر زلزله غرب کشور/ امکان برقراری آب به دلیل شکستگی لوله‌های اصلی وجود ندارد

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری آنا، اسماعیل نجار، رئیس سازمان مدیریت بحران با اشاره به اینکه حادثه زلزله در غرب کشور بسیار عظیم بوده است، گفت: یک میلیون و ۳۱۱ هزار نفر تحت تاثیر این زلزله قرار گرفته‌اند که عدد قابل توجهی است. براساس آخرین اطلاعات در تمامی شهرهای تحت تاثیر زلزله آب وصل شده، البته جز بعضی از نقاط شهری که امکان برقراری آب به دلیل شکستگی لوله‌های اصلی و فرعی امکان پذیر نیست.

وی با بیان اینکه قرار است؛ ابتدا لوله‌ها شکسته، مرمت و یا تعویض شوند تا آب در لوله‌ها جریان یابد، افزود: هم اکنون در محل تامین آب اصلی شهر قرار دارم که متاسفانه به دلیل پس‌لرزه‌ها، آب به شدت کدر است. به هر حال دوستان در حال تلاش هستند تا بتوانند این مشکل را به طرق مختلف را برطرف کنند تا آب در لوله‌ها جاری شود.

رئیس سازمان مدیریت بحران یادآور شد: هم اکنون آب با تمهیداتی در لوله‌ها جاری، اما کدر است. مردم در منازل حضور ندارند و اگر آب وارد منازلی که لوله‌ها در آن شکسته است، بشود تخریب را دو چندان خواهد کرد. از استان‌های مختلف کشور اکیپ‌هایی با تجهیزات و امکانات کامل در زمینه آب‌رسانی و برق‌رسانی وارد کرمانشاه شده است و امیدواریم تا پایان امروز و نهایتا فردا بخشی اعظمی از مشکلات کاسته شود.

نجار با بیان اینکه آب آشامیدنی به صورت بطری در حال توزیع است، اما این توزیع همکاری مردم را می‌طلبد، گفت: یکی از مشکلاتی که اینجا داریم، موضوع توزیع است. چادر هم به همین صورت است و متاسفانه در توزیع همراهی وجود ندارد و شکل کار را پیچیده کرده است، ولی امیدواریم با برنامه‌ریزی مشکل حل شود.

وی با اعلام اینکه در حال حاضر ۴۵ دستگاه تانکر آب در مراکز جمعیتی مستقر شده است، افزود: تا ساعاتی دیگر چندین دستگاه تانکر آب نیز وارد شهرستان خواهد شد. قرار شده که شیرهای موقت، توسط سازمان آب مستقر شود تا مردم آب برداشت کنند. در محور سرپل ذهاب حدود ۱۲۳ روستا آسیب دیده است.

نجار درباره زمان و نحوه آواربرداری توضیح داد و گفت: در بحث آواربرداری در وهله اول پاکسازی معابر و راه‌های عبور و مرور و مواصلاتی حائز اهمیت است تا بتوان برای رسیدن به محل‌های حادثه دیده برای خارج کردن افرادی که احتمالا زیر آوار زنده مانده‌اند، امکانات و تجهیزات را عبور داد. مرحله بعد افراد جان‌باخته‌ای است که زیر آوار هستند، این اقدامات انجام شده و در حال حاضر ما محلی نداریم که مسدود باشد و امکان بردن تجهیزات به آن محل وجود نداشته باشد.

رییس سازمان مدیریت بحران درباره اینکه برخی زلزله‌زدگان اذعان می کنند که برخی از اعضای خانواده شان همچنان زیر آوار هستند، گفت: هم اکنون سگ‌های زنده یاب هلال احمر خانه به خانه در حال جست و جو هستند؛ افرادی که همچنان عضوی از خانواده شان مفقود است و یا می‌دانند که زیر آوار مانده، به امداد و نجات اعلام کنند.

معاون وزیر کشور با اشاره به اینکه احتمالا آمار جان‌باختگان زلزله غرب کشور افزایش یابد که البته این افزایش چشمگیر نخواهد بود، گفت: رساندن بیش از هفت هزار مصدوم به مراکز درمانی کار بزرگی است.

نمایش موجودیت‌ها