date_range دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ access_time ۱۱:۵۲:۰۰ ق.ظ

بهرام قاسمی در نشست خبری مطرح کرد؛ تشکیل دادگاه لاهه با هدف بررسی شکایت ایران در 11 اکتبر/ بازماندگان برجام برای دوران پس از آمریکا برنامه دارند

به گزارش خبرنگار بین الملل خبرگزاری آنا، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه در ابتدای نشست خبری صبح امروز (دوشنبه 4 تیر) با خبرنگاران برای توفیق تیم ملی فوتبال کشورمان در جام‌جهانی و بازی امشب آرزوی توفیق کرد.

وی در ادامه درباره تحولات یمن گفت: جمهوری اسلامی ایران تغییر موضعی نسبت به تجاوز یمن ندارد و همه اتفاقات را محکوم می‌کنیم و امیدواریم جامعه جهانی و‌ سازمان ملل این اتفاقات را درک کنند و‌ تلاش وافی برای جلوگیری از این جنایت را داشته باشند. ایران هم تلاش می‌کند ‌صدای مظلومیت قربانیان تجاوز عربستان را منتقل کند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی اظهار داشت: به خاطر توقیف غیر قانونی ۲ میلیارد دلار از داریی‌هایی ایران توسط آمریکا، شکایتی را در دادگاه لاهه مطرح کردیم که در تاریخ ۱۱ اکتبر این دادگاه تشکیل می‌شود و باید دید روند دادگاه به کجا منتهی می‌شود.

قاسمی در پاسخ به سوالی مبنی بر منازعه به‌ وجود آمده میان اروپا و آمریکا تا چه میزان می‌تواند روابط ایران و اروپا را به هم‌ نزدیک کند، گفت: کشورها در پیمان‌ها، اهداف و‌ منافع خود را دنبال و آنها را بر اساس منافعشان تنظیم می‌کنند. یکی از این اتفاق‌ها جنگ تجاری بین آمریکا و‌ اروپاست. نباید موضوعات را به هم‌ گره زد. اما با توجه به وضعیت جدیدی که بین آمریکا و‌ اروپا وجود دارد نمی‌توان نظر داد که این‌اتفاق چه تاثیری در روابط بین المللی خواهد گذاشت.

سخنگوی وزارت خارجه تصریح کرد: بعد از خروج آمریکا از برجام‌ مباحثی ایجاد شده که چگونه می‌توان برجام را بدون‌ آمریکا حفظ کرد. به خصوص مذاکرات با روسیه و چین که جزو ۵ کشوری هستند که در قبال برجام مسئولیت دارند. هر بسته و‌‌ یشنهادی که بخواهد به ایران ارائه شود و ایران بعد از دریافت پیشنهادات تصمیم گیری کند، باید مورد توافق و قبول سه کشور اروپایی و‌ چین و‌ روسیه هم باشد.

وی در خصوص سفارت خانه‌های ایران در اروپا و اتخاذ تصمیم برای برجام و‌ ارسال دستور العمل‌ها گفت: برنامه ریزی‌های کافی در این‌مورد داشته‌ایم و‌ تمام سفارتخانه دستورالعمل ها را برای تماس با مقامات و‌ پیگیری مسائل مرتبط به برجام دریافت کرده‌اند؛ تلاش برای بیان مواضع ایران در شرایط جدید آغاز شده است،

قاسمی در واکنش به اظهارات بیان شده در مورد وخامت حال برجام تاکید کرد: هر نگاهی می‌توان در مورد برجام داشت و این تعابیر عنوان شده درست است،
نگاه من هم منافاتی با نگاه دوستان ندارد، برجام علی رغم خروج غیر قانونی آمریکا پایرجاست و‌ بازماندگان در این‌ توافق برای دوران پس از آمریکا برنامه ریزی و مذاکرات دارد. چیزی که در حال خوبی ندارد و در بستر بیماری است سیاست ایالات متحده است که برجام را نتوانست تحمل کند. اما برجام همچنان از استحکام لازم برخوردار است .

این خبر در حال تکمیل است...

نمایش موجودیت‌ها