date_range پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۷ access_time ۱۰:۳۰:۰۰ ق.ظ

جام جهانی 2018 روسیه؛ تزارها آماده پذیرایی از شاهین‌های سبز

جام جهانی 2018 روسیه؛ تزارها آماده پذیرایی از شاهین‌های سبز
منبع خبر: خبرگزاری آنا
دسته خبری: ورزش|فوتبال

گروه ورزشی خبرگزاری آنا - حمیدرضا نقیبی؛ سکانس ابتدایی بیست و یکمین دوره رقابت‌های جام جهانی فوتبال امروز با دیدار تیم‌های ملی روسیه و عربستان از ساعت 19:30 دقیقه در ورزشگاه 81 هزار نفری لوژنیکی شهر مسکو آغاز می‌شود.

روس‌ها در شرایطی این دیدار را برگزار می کنند که اولین کشوری هستند که از اروپای شرقی میزبان رقابت‌‌های جام جهانی شده‌اند. شاگردان استانیسلاو چرچسوف در آخرین رده‌بندی فیفا در میان تیم‌های حاضر در مسابقات در رده آخر هستند. حضور تیم ملی روسیه در رده هفتادم جهان آن هم برای تیمی که زمانی در میان تیم‌های موفق دنیا بوده است برای میزبان جام جهانی شایسته نیست اما با نگاهی به نتایج اخیر تزارها که در جام جهانی 2014 برزیل و یورو 2016 فرانسه در همان دور مقدماتی از گردونه رقابت‌ها حذف شدند، می‌توان به این نتیجه رسید که کنفدراسیون فوتبال جهان بی دلیل تیم میزبان جام 21 را به رده هفتادم تنزل نداده است.

بدون تردید روسیه اگر میزبان جام جهانی نبود حتی در صورت صعود به جام جهانی هم نمی‌توانست در سید یک قرار بگیرد اما آنها به لطف میزبانی در این سید قرار گرفتند تا به عنوان تیم صدرنشین با قرعه نسبتا خوبی مواجه شوند و با عربستان، مصر و اروگوئه همگروه شوند. شاگردان چرچسوف در اولین مسابقه میزبان عربستان که روی کاغذ ضعیف‌ترین تیم گروه به حساب می‌آید هستند و شانس زیادی دارند تا بتوانند با برتری برابر این حریف عربستانی گام اول را محکم بردارند و به صعود به مرحله بعدی امیدوار شوند.

در ترکیب تیم ملی روسیه که تا حدود زیادی خلا ستاره‌های سابق این کشور در آن حس می‌شود، بازیکنانی چون ایگور آکینفیف در درون دروازه، الکساندر گولووین در خط میانی و فیودور اسمولوف در خط حمله برتر از سایر بازیکنان هستند. موجودیت و اساس تیم میزبان جام جهانی بازیکنان شاغل در لیگ داخلی هستند و بازیکن خاصی در این تیم وجود ندارد که در لیگ‌های معتبر فوتبال جهان توپ بزند. با این وجود سرمربی روسیه در این مدت تلاش کرده تا اتحاد مثال‌زدنی را در تیمش ایجاد کند و با توجه به حمایتی که از سوی هواداران می‌شود، به دنبال آن است تا شروعی قابل قبول در مسابقات داشته باشد.

روسیه پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی کمتر فرصت حضور در رقابت‌های جام جهانی را پیدا کرده و در 3 دوره‌ای که در این مسابقات حاضر شده، هیچ‌گاه جواز صعود به مرحله حذفی را پیدا نکرده است. آنها این بار میزبانی را برعهده گرفته‌اند تا از حمایت حداکثری برخوردار شوند و بتوانند از گروه‌شان صعود کنند.

در سمت مقابل عربستان که برای پنجمین بار به جام جهانی رسیده، اولین تیم آسیایی است که در دیدار افتتاحیه جام‌‌های جهانی حاضر می‌شود. سرمربی سعودی‌ها خوان آنتونیو پیتزی سرمربی نامدار آرژانتینی‌ست که موفقیت‌های زیادی در عرصه بین‌المللی داشته است و به خصوص با تیم ملی شیلی افتخارات زیادی را در کارنامه دارد. پیتزی تحول قابل توجهی در این تیم عربی آسیایی ایجاد کرده است. او که زمانی مهاجم بارسلونا اسپانیا بوده است، اندیشه‌های هجومی کاملا هدفمندی را به تیمش داده است. شاهین‌های سبز در دیدارهای اخیر دوستانه‌شان به خصوص دیدار با تیم‌های آلمان و ایتالیا نشان داده‌اند که نسبت به تیمی که در دور انتخابی مجوز صعود به جام جهانی را پیدا کرد، بسیار آماده‌تر هستند.

عربستان پنجمین حضورش را در جام جهانی تجربه می‌کند و در سه بار آخر این تیم در گروه آخر شد. بهترین عملکرد سعودی‌ها در جام جهانی به جام جهانی 1994 برمی‌گردد که در مرحله یک هشتم نهایی توسط سوئد حذف شدند. آنها پیش از این تنها یک بار با روسیه بازی کردند که مربوط به دیداری دوستانه در سال 1993 می‌شود. دیداری که سعودی‌ها توانستند 4 بر 2 از سد تزارها عبور کنند. یحیی الشهری، سالم الدوساری، فهد الموالد و محمد الشهلاوی بازیکنانی هستند که می‌توانند کمک زیادی به سرمربی عربستان در بازی امروز کنند. در میان آنها الشهری که در پست هافبک تهاجمی بازی می‌کند بیش از سایزین می‌تواند در گشودن قفل دروازه تزارها موثر باشد.

نمایش موجودیت‌ها