date_range چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ access_time ۰۷:۳۳:۰۰ ق.ظ
تعداد 2 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند.

ساداتیان: گفت‌وگوی مستقیم با آمریکا چهره‌ای منفعل از ایران نمایش می‌دهد

ساداتیان: گفت‌وگوی مستقیم با آمریکا چهره‌ای منفعل از ایران نمایش می‌دهد
منبع خبر: خبرگزاری آنا
دسته خبری: سیاست|دولت

به گزارش گروه رسانه های دیگر آنا، سیدجلال ساداتیان کارشناس سیاسی و مشاور اسبق وزیر امور خارجه در گفت‌وگویی با اشاره به نامه بیش از 100 تن از فعالان سیاسی و مدنی با موضوع «پیشنهاد گفت‌وگوی مستقیم و بی‌قید وشرط ایران با آمریکا» گفت: در مجموع در روابط میان کشورها با هم قهر کردن ابدی معنایی ندارد و تجارب ما هم در گذشته و نیز روابط سایر کشورها با هم نشان می‌دهد حتی در اوج تخاصم هم کانال‌های ارتباطی مستقیم نباید قطع شود. که از جمله نمونه‌های آن می‌توان به جنگ ویتنام اشاره کرد و دو طرف در بحبوحه جنگ گفت‌وگوهای مستقیمی را انجام می‌دادند.

وی با اشاره به اینکه در کل، ارسال پیام از طریق واسطه‌هایی چون خبرگزاری‌ها و اشخاص به دیگر دولت‌ها ممکن است موجب انتقال ناقص یا ناصواب پیام شود، اظهار داشت: همانطور که در قرآن کریم هم خداوند برخی اشخاص را لعنت کرده و برای آنها مرگ طلب می‌کند ما نیز باید برای فرد یا مجموع افرادی که در آمریکا بر سر قدرت هستند آرزوی مرگ کنیم نه اینکه به کل یک ملت 340 میلیون نفری توهین کنیم، چرا که نقد ما به دولت آمریکاست نه مردم این کشور.

ساداتیان در ادامه این گفت‌وگو تصریح کرد: اما اینکه در این مقطع زمانی که رئیس‌جمهور آمریکا می‌خواهد نهایت سواستفاده را به خرج داده و ایران را به عنوان کشور منفعل‌شده معرفی کند که پس از خروج آمریکا از برجام، دیگر واکنش لازم را در برابر رفتارهای خصومت‌آمیز انجام نمی‌دهد و یا اینکه تغییر رفتار داده است، مذاکره با این کشور بی‌معنا بوده و فایده لازم را ندارد.

وی ادامه داد: ما همانطور که رهبر کبیر انقلاب فرمودند «اگر آمریکا آدم شود» با او گفت‌وگو خواهیم کرد، اما در این مقطع که محور مقاومت مواضع رژیم صهیونیستی را در بلندی‌ها جولان و متقابلاً این رژیم مواضعی از حزب‌الله را هدف قرار داده است و به نظر می‌رسد هدف اسرائیل کشاندن پای آمریکا به عرصه تخاصم با ایران است، اگر واکنش مناسب به رفتارهای خصمانه آمریکا ندهیم، رئیس‌جمهور آمریکا آن را به حساب تغییر رفتار ایران می‌گذارد.

مشاور اسبق وزیر امور خارجه در پایان گفت: با این توصیفات در این شرایط، مناسب نیست باب گفت‌وگو را با آمریکا برقرار کنیم و هر گونه گفت‌وگوی مستقیم میان تهران و واشنگتن باید به تغییر شرایط موجود و رفتار دولت آمریکا موکول شود.

منبع: فارس

نمایش موجودیت‌ها