date_range پنجشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۸ access_time ۰۹:۲۱:۰۰ ق.ظ

محکومیت کادر پزشکی به پرداخت دیه سنگین

محکومیت کادر پزشکی به پرداخت دیه سنگین
منبع خبر: تابناک

حدود سه سال قبل «میثم» در سانحه رانندگی از ناحیه صورت بشدت مجروح شد. جراحات وارده به‌صورت پسر جوان به حدی شدید بود که به تشخیص پزشکان نیاز به جراحی سنگین ترمیمی داشت.

به گزارش «تابناک» به نقل از روزنامه ایران، جراحی با حضور تیم متخصص فک و صورت و زیبایی انجام شد و «میثم» به بخش مراقبت‌های ویژه انتقال یافت. پزشک کشیک بلافاصله پس از جراحی وضعیت بیمار را ارزیابی کرد و با تشخیص اینکه وضعیت بیمار مساعد است بخش را ترک کرد.

ساعاتی از جراحی گذشته بود که ناگهان صدای هشدار دستگاه‌های متصل به «میثم» بلند شد. پرستاران به سرعت خود را بر بالین پسر جوان رساندند اما از آنجا که پزشک کشیک و متخصص بیهوشی در بخش حاضر نبودند، اقدامات احیا برای نجات پسر جوان به‌صورت تخصصی انجام نگرفت و بیمار بر اثر ایست قلبی و تنفسی جان باخت.

شکایت از کادر درمانی بیمارستان

خانواده «میثم» که تصور نمی‌کردند جراحی ترمیمی روی صورت پسرشان به قیمت جان او تمام شود، پس از این اتفاق هولناک به دادسرای ناحیه ۱۹ تهران (جرایم پزشکی و دارویی) رفته و از کادر درمانی بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان شکایت کردند.

با ارسال این پرونده به شعبه هفتم بازپرسی، موضوع برای بررسی میزان قصور کادر درمانی به کمیسیون پزشکی ارسال شد.

نخستین جلسه کمیسیون پزشکی حدود ۹ ماه بعد از مرگ این پسر تشکیل شد و پس از بررسی مدارک و شنیدن اظهارات طرفین، مسئول فنی وقت بیمارستان و متخصص بیهوشی مقصر شناخته شدند. به این ترتیب مسئول فنی وقت بیمارستان را به‌دلیل نبود نظارت بر حضور پزشک کشیک در بخش مراقبت‌های ویژه و متخصص بیهوشی هر کدام به میزان ۳۵ درصد در مرگ «میثم» مقصر دانستند.

با اعتراض مقصران به این رای، پرونده به کمیسیون ۷ نفره ارسال شد و این بار اعضا ضمن تایید قصور کادر درمانی، مسئول فنی را به میزان ۴۰ درصد، متخصص بیهوشی را به میزان ۲۵ درصد و تکنیسین بیهوشی را به‌دلیل ناتوانی در باز کردن راه هوایی به‌صورت اورژانسی به میزان ۵ درصد مقصر شناختند.

طرفین پرونده این رای را نیز نپذیرفته و پرونده بار دیگر به کمیسیون پزشکی بازگشت. اما این بار نیز مسئول فنی به میزان ۴۰ درصد، اما تکنیسین بیهوشی را به میزان ۳۰ درصد مقصر شناختند.

به این ترتیب کیفرخواست پرونده با موضوع قتل شبه عمدی ناشی از قصور پزشکی صادر و موضوع برای رسیدگی به شعبه ۱۰۴۳ دادگاه کیفری ۲ (مجتمع شهید قدوسی) به ریاست قاضی محبوب افراسیاب ارسال شد.

قاضی پرونده پس از بررسی شواهد و مدارک و نظریه کمیسیون پزشکی و شنیدن اظهارات طرفین، مسئول فنی وقت بیمارستان و متخصص بیهوشی را از جنبه عمومی جرم هر کدام به پرداخت ۱۰ میلیون تومان جریمه نقدی جایگزین یک سال حبس و متهم ردیف اول را به پرداخت ۳۰ درصد دیه و متخصص بیهوشی را به پرداخت ۴۰ درصد دیه کامل انسان محکوم کرد.

نمایش موجودیت‌ها
نظرهای خبر

 • user avatar
  ناشناس

  سنگین نبود ولی ترسناکه. کاش میگفتن اسم این ادمها کیه و کدوم بیمارستان هست تا مردم بهشون مراجعه نکنند. این سنگین تر از جزیمه های در نظر گرفته شده است.

  پنجشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۸ ۰۹:۳۴:۰۰ ق.ظ
 • user avatar
  ناشناس

  تیتیری که زدید بیشتر ناشی از کینه شما به پزشکان است

  پنجشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۸ ۱۱:۰۳:۰۰ ق.ظ
 • user avatar
  علی

  جُون یک جَون با یه 30 درصد و 40 درصد حل و فصل شد به همین سادگی !!

  پنجشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۸ ۰۹:۵۳:۰۰ ق.ظ
 • user avatar
  ناشناس

  چه حکم سنگینی؟!!

  پنجشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۸ ۰۹:۵۸:۰۰ ق.ظ
 • user avatar
  مصطفی قاسمی

  چرا نوبت رسیدگیها اینقدر طولانیه؟؟؟؟

  پنجشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۸ ۱۱:۳۷:۰۰ ق.ظ
 • user avatar
  ناشناس

  همچین میگی سنگین که .؟! دیه کامل بخودی خود سنگین نیست حالا چه رسد باینکه ۳۰٪.؟! وقتی ارزش انسان بنرخ ۱۰۰ تا شتر یا گاوه که امروزه معادل ۳۰۰ میلیون میشود دیگه پز دادن نداره.؟ در آلمان دیه یک تنسان از یک تا ۸ میلیون یورو تخمین زده میشه.

  پنجشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۸ ۱۰:۰۴:۰۰ ق.ظ
 • user avatar
  ناشناس

  با درامدی که دارند اصلا دیه سنگینی نیست. چرااز طبابت منع نشدند؟مطمئنا خانواده این پسرچوان بیشتر از دیه صورتحساب بیمارستانی را دادند که در ان بی جهت زندگیش را از دست داد

  پنجشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۸ ۱۱:۱۰:۰۰ ق.ظ
 • user avatar
  ناشناس

  پزشکان سهمیه ای ومعجزات در عقب دانشگاه پرشکی وفروش سئولات کنکور پرشکی دستاوردی بی نظیر در علم وپیشرفت

  پنجشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۸ ۱۰:۰۹:۰۰ ق.ظ
 • user avatar
  ناشناس

  و باز هم پزشک کشیک که حضور نداشته قصر در رفته. کلا با پزشکان کاری ندارن.

  پنجشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۸ ۱۰:۳۳:۰۰ ق.ظ