date_range سه شنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ access_time ۰۵:۲۷:۰۰ ب.ظ

بلاتکلیفی قبول‌شدگان در آزمون قوه قضائیه 1.5 ساله شد!

بلاتکلیفی قبول‌شدگان در آزمون قوه قضائیه 1.5 ساله شد!
منبع خبر: تابناک

سوالی مهم که به همراه سوالات و پرسش‌های دیگر، اخیرا در نامه اعتراضی این افراد به رئیس قوه قضائیه آمده، اما آن هم راه به جایی نبرده است. وضعیتی که ظاهرا قرار نیست تغییر کند، مگر آنکه تغییری در ماجرا به وجود آید؛ تغییری شبیه آنچه برای 6 پذیرفته شده این آزمون رقم خورده است: رحلت ایشان و کوچ ابدی شان به دیار باقی!

بلاتکلیفی قبول‌شدگان در آزمون قوه قضائیه 1.5 ساله شد!
اگرچه محقق نشدن هر وعده‌ای رنج آور است، برخی وعده‌ها هستند که از عدم تحقق شان می‌بایست خون گریست؛ مثل وعده استخدام در قوه قضائیه که جایی برای طرح شکایت در خصوص آن هم وجود ندارد!

به گزارش «تابناک»، به فاصله یک سال و نیم از برگزاری آزمون استخدامی قوه قضائیه، قبول شدگان این آزمون بلاتکلیف هستند و خبری از استخدام شان نیست. وضعیتی که شمار افراد مبتلا به آن ۷۲۲۸ تن است. جمعیت قابل توجهی که از میان خیل شرکت کنندگان در آزمون استخدامی کادر اداری دستگاه قضا در آذرماه سال ۹۶ برگزیده شده اند.

افرادی که می‌بایست مدت‌ها از شروع فعالیت شان گذشته باشد، اما به جای آن، مجبورند هر از گاهی در خصوص فرجام استخدامی شان از مسئولان سوال کنند و اغلب با این پاسخ تکراری و غیرقانع کننده مواجه می‌شوند که نیازی به پیگیری ایشان نیست و به وقتش با تماس تلفنی فراخوانده خواهند شد. تماسی که معلوم نیست چه زمانی گرفته خواهد شد و از آن مهم تر، دلیل برقرارنشدنش تا به امروز چه بوده است.

وضعیتی که پیگیری آن هم تقریبا شدنی نیست چراکه درباره خلف وعده در جذب و استخدام در قوه قضائیه سخن می‌گوییم؛ همان مرجعی که می‌بایست برای دادخواهی سراغشان رفت و به گفته یکی از پذیرفته شدگان، یادآور سخن سعدی است که گفته «چون دوست دشمن است، شکایت کجا بریم»؟

این در حالی است که از جمله شروط اساسی و کلیدی پذیرش در این آزمون، «عدم اشتغال» افراد بوده که موجب شده یک سال و نیم اخیر برای هفت هزار و چند صد تن یاد شده، مجموعه بزرگ روز‌هایی باشد که به بیکاری سپری شده و لطمات زیادی به حال و آینده این افراد وارد آورده است. لطماتی جبران ناپذیر که قرار نیست در محکمه‌ای محاسبه شده و ملاک برخورد با کوتاهی کنندگان در جذب این افراد باشد.

کوتاهی‌هایی که بار‌ها به گوش نمایندگان مجلس هم رسیده و از جمله واکنش‌ها به آن، انداختن قصور به گردن دولت مردان در تامین بودجه مورد نیاز برای جذب این افراد در قوه قضائیه بوده است. اینکه دستگاه قضا کمبود دارد، اما قصور دولت در تامین بودجه مورد نیاز برای رفع این کمبود است که موجب شده پذیرفته شدگان در آزمون یاد شده بلاتکلیف بمانند. ادعایی که البته نمی‌تواند به این سوال پاسخ دهد که چرا با علم و اطلاع از قصور دولتی، چنین آزمونی برگزار شده و سرنوشت جمعیتی بزرگ به آن گره خورده است؟

سوالی مهم که به همراه سوالات و پرسش‌های دیگر، اخیرا در نامه اعتراضی این افراد به رئیس قوه قضائیه آمده، اما آن هم راه به جایی نبرده است. وضعیتی که ظاهرا قرار نیست تغییر کند، مگر آنکه تغییری در ماجرا به وجود آید؛ تغییری شبیه آنچه برای ۶ پذیرفته شده این آزمون رقم خورده است: رحلت ایشان و کوچ ابدی شان به دیار باقی!

گزاره‌ای به غایت تلخ که در ابعاد دیگر، در زندگی بسیاری دیگر از این افراد به چشم می‌خورد؛ از تاخیر در ازدواج این افراد به دلیل بیکاری گرفته تا گرفتار آمدن ایشان به انواع و اقسام مشکلات مالی و.... سلسله اتفاقات ناخوشایندی که اخیرا زمزمه‌هایی برای ورود قدرتمند مجلس به ماجرا را موجب شده است. ورود قوه مقننه با نیت شناسایی مسببان این تاخیر و تعلل و تلاش برای مجازت ایشان.

اتفاقی که با درخواست ۷۵ نفر از نمایندگان برای رسیدگی به عدم جذب پذیرفته‌شدگان آزمون استخدامی قوه قضائیه در قالب ماده ۲۳۴ آئین نامه داخلی مجلس کلید خورده و بارقه‌هایی از امید را در دل پذیرفته شدگانِ فراموش شده آزمون استخدامی قوه قضاییه زنده کرده است، هرچه برخی تاکید دارند که جز این آزمون، تکلیف آزمون سردفتری و کارشناس رسمی و آزمون‌های دیگری هم مشخص نشده و این روند، نشان می‌دهد امید به حل مشکلات، خوش بینی بیش از اندازه است!
 
بلاتکلیفی قبول‌شدگان در آزمون قوه قضائیه 1.5 ساله شد!
اگرچه محقق نشدن هر وعده‌ای رنج آور است، برخی وعده‌ها هستند که از عدم تحقق شان می‌بایست خون گریست؛ مثل وعده استخدام در قوه قضائیه که جایی برای طرح شکایت در خصوص آن هم وجود ندارد!
بلاتکلیفی قبول‌شدگان در آزمون قوه قضائیه 1.5 ساله شد!
بلاتکلیفی قبول‌شدگان در آزمون قوه قضائیه 1.5 ساله شد!
تصویرها
بلاتکلیفی قبول‌شدگان در آزمون قوه قضائیه 1.5 ساله شد!
نمایش موجودیت‌ها
نظرهای خبر

 • user avatar
  محمد

  با سلام و تشکر خبرگزاری تابناک به خاطر پرداختن به بلاتکلیفی و مشکل چندین هزار نفر از جوانان،از شما تقاضا داریم در تماس با مسئولان پیگیر این موضوع باشید،چون همانطور که خودتان اشاره کردید به هیچ‌وجه پاسخ قانع‌کننده‌ای به ما نمی‌دهند.خیلی از پذیرفته‌شدگان به خاطر اعتماد به حرف مسئولین از کار قبلی خود استعفا داده‌اند و دیگر نتوانستند در این شرایط کشور شغل دیگری پیدا کنند.

  سه شنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ ۰۷:۴۵:۰۰ ب.ظ
 • user avatar
  الناز

  این استخدام حق ماست ،ما دوسال از عمر و زندگی خود رو صرف این کار کردیم،به این شغل نیاز داریم ، این جمعیت همه تحصیلکرده و جوان هستن و بیشتر هم صاحب خانواده ،نیاز شدیدی به این کار داریم ،ما جمعیت جوان حق خود رو میخواهیم و کاری به اینکه در این زمینه کدام نهاد باید پاسخگو باشد نداریم فقط میدانیم که باید هر چه سریعتر شروع به کار کنیم

  سه شنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ ۰۸:۵۱:۰۰ ب.ظ
 • user avatar
  حسن شمس

  انشاالله که صدای ما به گوش مسئولین برسه و از این بلا تکلیفی در بیایم ممنون از پیگیرتون

  سه شنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ ۰۹:۱۵:۰۰ ب.ظ
 • user avatar
  مینا

  سلام اگر بودجه محدود است چرا بودجه فراگیر ششم سریعا بعد از آزمون تامین شد اما بودجه ما بعد از دو سال همچنان تامین نمیشود ایا کسری بودجه فقط برای این استخدامی است؟؟؟ لطفا به داد این ۷۲۲۸ نفر جوان بلاتکلیف برسید

  سه شنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ ۱۱:۰۰:۰۰ ب.ظ
 • user avatar
  ناشناس

  منتظر پیگیری شما از سازمان برنامه و بودجه هستیم.

  سه شنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ ۱۱:۱۰:۰۰ ب.ظ
 • user avatar
  ناشناس

  واقعا دیگه بریدم، یعنی تو این مملکت یه مسئول دلسوز پیدا نمیشه که تکلیف مارو مشخص کنه.

  سه شنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ ۰۹:۴۹:۰۰ ب.ظ
 • user avatar
  محمد

  بخدا خسته ام از بلاتکلیفی .مگه میشه دو سال ۷۰۰۰نفر جوان سرگردان باشه و هیچ مسئولی هم جوابگو نباشه بایا تورو خدا یه کم هم به فکر این جوونا باشین جای دوری نمیره

  سه شنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ ۰۹:۴۴:۰۰ ب.ظ
 • user avatar
  حقگو

  عدالت واژه ای غریب و محجور در این کشور سرشار از منابع ثروتهای خدادادی سهم مردم درد ورنج .

  سه شنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ ۱۱:۵۹:۰۰ ب.ظ
 • user avatar
  مهدی

  تو رو خدا شما یگیری کنید ما دستمون به هیچ جایی بند نیست هر کاری بگید کردیم همه نماینده های مجلس در جریان هستن اینقدر نامه دادیم اینقدر زنگ زدیم اینقدر پیامک دادیم اینقدر حضوری رفتیم پیش نماینده ها و مقامات قوه قضاییه ولی هیچ پاسخی دریافت نکردیم فقط وعده میدن فقط شعار میدن هیچ کسی پاسخگوی این 7200 نفر نیست.سال قبل مقامات قوه قضاییه گفتن تا پایان سال 97 همگی جذب میشین الان اخرای خرداد 98 هست.مگر ما گناه کردیم با هزاران سختی تونستیم این ازمون رو قبول بشیم تکلیف ما و خونواده هامون که چشم انتظارن چی میشه؟ تا حالا چندین نفر از بچه هایی که قبول شدن فوت کردن و داغ بر دلشون موند و رفتن زیر خاک.ما صدامون رو به کی برسونیم که دلسوز باشه و گره از مشکل ما حل کنه بعد 2 سال.

  سه شنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ ۰۹:۱۹:۰۰ ب.ظ
 • user avatar
  رها

  سلام ..ممنون از شما که بفکر ما بودید واقعا....کسی به فکر مانیس ما ذره ذره اب شدیم .....داریم میمیریم.......خدا جون چرا فقط واسه ما بودجه نیس ...کمکمون کن ......شرمنده نگاه مادرم هستم ....غرور و اعتماد به نفس مارو کشتند .....چه کسی پاسخگوست

  سه شنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ ۰۹:۰۹:۰۰ ب.ظ