date_range پنجشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۸ access_time ۰۸:۱۸:۰۰ ق.ظ

علل ازدواج دختران جوان با مردهای سالمند

علل ازدواج دختران جوان با مردهای سالمند
منبع خبر: تابناک
دسته خبری: جامعه|خانواده

یک عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: بر اساس اطلاعات مرکز ملی آمار در سال ۹۵، نرخ مشارکت اقتصادی زنان به زور به ۱۲ درصد می‌رسد. نرخ بیکاری فارغ التحصیلان زن نیز ۶۵ درصد است. ۷۰ درصد زنان مطلقه حداقل دارای یک فرزند و تنها ۱۶ درصدشان شاغل هستند. با این اوصاف طبیعی است که شاهد دریافت مستمری از هر روشی حتی ازدواج‌های نامتعارف باشیم.

به گزارش «تابناک»، ناهید تاج‌الدین در گفت‌وگو با ایسنا در مورد ازدواج دختران جوان با مردان سالمند گفت: یکی از آسیب‌های نوپدید اجتماعی ازدواج دختران جوان با مردان سالمند به انگیزه دریافت مستمری سالمندان پس از فوت است. این یک درد است که دختری برای دریافت مستمری روی به ازدواج با مردان سالمندان بیاورد. از نظر من، این پدیده شباهت‌هایی با کودک همسری دارد.

این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس ضمن بررسی مفصل علل این نوع ازدواج، اظهار کرد: بر اساس اطلاعات مرکز ملی آمار در سال ۹۵، نرخ مشارکت اقتصادی زنان به زور به ۱۲ درصد می‌رسد. نرخ بیکاری فارغ التحصیلان زن نیز ۶۵ درصد است. ۷۰ درصد زنان مطلقه حداقل دارای یک فرزند و تنها ۱۶ درصدشان شاغل هستند. با این اوصاف طبیعی است که شاهد دریافت مستمری از هر روشی حتی ازدواج‌های نامتعارف باشیم.

تاج الدین ادامه داد: این پدیده نشان می‌دهد مردم بحران صندوق‌های بازنشستگی را بحران خودشان نمی‌دانند. زیرا صندوق‌های بازنشستگی با حدود ۱۳ میلیون حقوق‌بگیر اینک ۷۶ درصد منابع خود را به وسیله بودجه عمومی دولت تامین می‌کند و در حال حاضر صندوق‌های تامین اجتماعی نیروهای مسلح، کارکنان فولاد و دیگر صندوق وضعیتی بحرانی دارند. در تمام این صندوق‌ها تعادل میان منابع و هزینه‌ها از میان رفته است.

نماینده مردم اصفهان در مجلس با اشاره به نسبت صندوق‌های بازنشستگی و ازدواج زنان با مردان مسّن گفت: متوسط سنِ بازنشستگی در ایران ۵۰ سال و این رقم در بسیاری از کشورها، نزدیک به ۶۳ سال است. همچنین شاخص امید به زندگی در ایران ۷۶ سال به شمار می‌رود و این باعث می‌شود تا صندوق‌های بازنشستگی برای مدت زمان طولانی یعنی دست کم بیش از ۲۶ سال مجبور باشند بدون آنکه از فرد درآمدی داشته باشند به او حقوق پرداخت کنند. از طرف دیگر به لحاظ استاندارد جهانی باید نسبت پشتیبانی یعنی میزان کسور پردازان به مستمری بگیران ۵ باشد و عملاً پنج برابر مستمری بگیران، کسور پرداز داشته باشیم که این نسبت در هیچ یک از صندوق‌های بازنشستگی ما برقرار نیست.

وی تصریح کرد: اینکه در اوج بحران صندوق‌های بازنشستگی شاهد چنین آسیب‌هایی چون طلاق‌های صوری برای برقراری مستمری فرزندان اناث یا همین ازدواج دختران جوان با سالمندان برای دریافت مستمری هستیم، نشانه بحران سرمایه اجتماعی و بی‌اعتمادی مردم به صندوق‌های بازنشستگی نیز هست.

تاج الدین در پایان ازدواج دختران با مردان سالمند به انگیزه دریافت مستمری یک آسیب نوپدید اجتماعی خواند و تاکید کرد: اگر شرایط را برای مشارکت اقتصادی زنان مساعد نکنیم، شاهد افزایش چنین ازدواج‌های سوداگرانه خواهیم بود.

نمایش موجودیت‌ها
نظرهای خبر

 • user avatar
  ناشناس

  اونهایی که تز می دن خانم ها بنشینن خونه بچه بیارن الان بیان بحران را حل کنن زنی که پشتوانه ی مالی نداره و با طلاق یا فوت همسر روبرو می شه چکار کنه ؟؟ بچه ها را ول کنه توی خیابون و خودش چکار کنه ؟؟ بره دزدی ؟؟ بره تن فروشی ؟؟ گدایی کنه ؟؟

  پنجشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۸ ۰۹:۳۱:۰۰ ق.ظ
 • user avatar
  علی

  قانون اجازه داده ازش استفاده می شه چه اشکالی داره ! اگر مشکل دارید به جای تنگ نظری بروید و قانون اصلاح کنید

  پنجشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۸ ۰۹:۵۰:۰۰ ق.ظ
 • user avatar
  ناشناس

  همه جای دنیا از این ازدواج ها هست... خانم نماینده شما وقتی کودک همسری!!! برعکس شود (ازدواج خانم ها با مردان کم سن و سال تر) هم به آن اعتراض می کنید؟!! یا لبخند می زنید؟!!

  پنجشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۸ ۰۹:۱۶:۰۰ ق.ظ
 • user avatar
  ناشناس

  خدایااااااااااااااااااااااااااااا

  پنجشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۸ ۱۱:۰۹:۰۰ ق.ظ
 • user avatar
  ناشناس

  زیاده طلبی

  پنجشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۸ ۰۸:۳۲:۰۰ ق.ظ
 • user avatar
  ناشناس

  متاسفانه نحوه تحلیل این نماینده محترم مجلس از نحوه گردش مالی صندوق های بازنشستگی منطقی نبوده اولا با توجه وضعیت اشتغال وزمان شروع بکار افراد جریان سن بازنشتگی بگونه ای حرکت می کند که دیگر امکان رسیدن به سابقه 30سال کارکرد در سن 50 سالگی مقدور نبوده وعموما افراد درسنین بالای 50سال می توانند به سابقه کاری 30سال رسیده و بازنشسته شوند ثانیا اگر میانگین 26 سال دریافت مستمری درست باشد باز هم صندوق ها شق القمر نکرده اند زیرا فرد بازنشسته در مقابل 26 سال دریافت مستمری 30سال حق بیمه پرداخت کرده اند اگر سازمان بیمه گر نتوانسته بلحاظ شرایط تورمی کشور منابع دریافتی (حق بیمه)را ذرست سرمایه گذاری کرده وارزش زمانی پول وسرمایه در اختیار را حفظ کرده ودر زمان بازنشتگی تحت عنوان مستمری پرداخت نماید وصندوق ها به حیاط خلوت حاکمیت تبدیل شده وانواع واقسام اختلاس وحیف ومیل وسوء مدیریت در ان صورت گرفته وسرمایه شاغلین وبازنشستگان به تاراج می رود تقصیر متوجه شاغل وبازنشسته نیست چرا سازمانی مانند تامین اجتماعی که یک سازمان بین النسلی است واین همه بیمه پرداز دارد باید دولتی اداره شده و وضعیت آن بگونه ای باشد که اعلام ورشکستگی کرده و وباید محتاج بودجه عمومی باشد وبرای ادامه حیاط در فکر برهم زدن قاعده بازی (افزایش حداقل سابقه ، سن ومبلغ حق بیمه ) باشد

  پنجشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۸ ۰۹:۴۰:۰۰ ق.ظ
 • user avatar
  ناشناس

  اولا جمعیت. ایران باید کم بشه زیاد شدن رو باید فراموش کرد ،کشور ما فقط دلال هست تولیدی نیست وحق رو میشه به دخترها داد..

  پنجشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۸ ۰۹:۴۰:۰۰ ق.ظ
 • user avatar
  امید

  خدایا به کجا رفیتیم؟ چی می خواستیم چی شد؟

  پنجشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۸ ۱۰:۳۱:۰۰ ق.ظ
 • user avatar
  ناشناس

  شما هم که مفتی به کسی پول و مستمری نمی دهید بیشتر از سی سال طرف را می دوشید از طرف بیگاری میکشید تازه طلب کارید که چرا طرف زود نمی می ره پس مسولیت و روسای ادارات که خیلی پیشتر باید می مردن هم کمتر کار میکنند هم بیشتر حقوق میگیرند

  پنجشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۸ ۰۸:۲۳:۰۰ ق.ظ
 • user avatar
  ناشناس

  آهان پس الان برای حل آن حتما باید سن بازنشستگی را به 70 سال برد تا هم دولت و صندوق های دولتی تا لحظه آخر زندگی مردم به ایشان مستمری ندهند و هم این مععععضل عظیییییم را با درایت فراوان خود حل کرده باشند نه؟؟؟

  پنجشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۸ ۱۱:۰۶:۰۰ ق.ظ