date_range پنجشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۶ access_time ۰۳:۱۳:۰۰ ب.ظ
تعداد 1 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند.

بزرگداشت مردمی کوروش برگزار شود؛ تاریخ ایران از 22 بهمن 57 شروع نشده است

بزرگداشت مردمی کوروش برگزار شود؛ تاریخ ایران از 22 بهمن 57 شروع نشده است
منبع خبر: تابناک
دسته خبری: سیاست|تحصیل

فرض کنیم در این تجمع‌های مردمی، صد تن هم آمدند و شعار مخالف حاکمیتی دادند. نگاه اگر مبتنی بر عقل تاریخی باشد، نسبت به این رفتار زیاد حساسیت پیش نمی‌آید. اولا این مهم بخشی از تاریخ انکارناشدنی ایران است و ثانیا در همه کشورهای جهان، گروهی از افراد نسبت به گذشته کشورشان علاقه دارند و از وضع موجود راضی نیست. این مسئله عادی است و نباید به یک دغدغه ملی تبدیل شود.

بزرگداشت مردمی کوروش برگزار شود؛ تاریخ ایران از 22 بهمن 57 شروع نشده استنماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی، در نامه‌ای خطاب به وزیر ارشاد، خواستار برگزاری مراسم روز کوروش در روز هفتم آبان‌ماه شد؛ درخواستی که به نظر می رسد، برای مدیریت اقبال عمومی به این پادشاه هخامنشی و پرهیز از رفتار مشابه سال گذشته صادر شده و برخی صاحب نظران این درخواست را ضروری نمی دانند. مثل یکی از اساتید دانشگاه شهید بهشتی که معتقد است، نباید نسبت به این موضوع حساس شد و بهتر است خودجوش و مردمی برگزار شود.

به گزارش «تابناک»، هفتم آبان ماه که گفته می شود، مصادف با ورود کوروش، پادشاه مشهور هخامنشی به شهر بابل است، چند سالی هست که مورد توجه بسیاری از شهروندان ایرانی قرار گرفته و آنها در این روز به بزرگداشت او می پردازند؛ شهروندانی که سال گذشته با حضور چند هزار نفره در شهر پاسارگاد و مقبره تاریخی کوروش، موجب شگفتی بسیاری از صاحب نظران شدند.

بزرگداشتی که در کنار روایت‌های نقل شده از کوروش، دستمایه خوبی برای افتخار به این شخصیت تاریخی به شمار می آید و به دلایل فراوان، در مقاطع مختلف تاریخی نیز تقویت شده است؛ از جمله در دولت دهم که منشور اصلی حقوق بشر کوروش به کشورمان منتقل شد و برای عموم به نمایش درآمد.

معطوف شدن توجه بخشی زیادی از شهروندان ایرانی به روز غیر رسمی بزرگداشت کوروش که مصادف با ورود کوروش به بابل است و در تاریخ داستان های افتخارآمیز زیادی برایش نقل شده، پدیده جدیدی است که برخی صاحب نظران آن را فرصتی برای بازخوانی تاریخ ایران پیش از اسلام و برخی دیگر زمینه ای برای آسیب به امنیت ملی توصیف می کنند.

این روزِ به خصوص که به تازگی در کانون توجه ها قرار گرفته و پیشتر برای کسی با اهمیت نبود، در سال گذشته با اقبالی عجیب و اجتماعی چند هزار نفره در مقبره کوروش، همه صاحب نظران را غافلگیر و چگونگی برخورد با این پدیده نوظهور را به سؤالی کلیدی تبدیل کرد.

در سال گذشته و در چنین روزی، برخی شهروندان حاضر در شهر پاسارگاد و مقبره کوروش، ضمن بزرگداشت این پادشاه ایرانی، شعارهایی بر سر زبان آوردند که در چارچوب قوانین فعلی کشور مورد تایید نیست و بعضاً از آنها به عنوان اقدام علیه امنیت ملی یاد می شود.

چند روز پیش، بهرام پارسایی، نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی در این رابطه ضمن نگارش نامه ای برای وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و یادآوری مراسم سال گذشته، درخواست اخذ مجوز قانونی برای برگزاری بزرگداشت و مدیریت این اقبال نوظهور به کوروش هخامنشی را مطرح کرد.

علی بیگدلی، تاریخدان و پژوهشگر در رابطه با مسائل پیش آمده و درخواست نماینده مردم شیراز از وزیر فرهنگ به «تابناک»، گفت: به نظر من، نگاه دینی داشتن به کل تاریخ ایران و اینکه تصور کنیم تاریخ ایران از 22 بهمن 1357 شروع شده است، صحیح نیست. در سال های گذشته و در همین راستا، صحبت هایی مبنی بر حذف نام و کنش پادشاهان از تاریخ ایران وجود داشت که من همان موقع نیز به این موضوع واکنش نشان دادم و آن را حرکتی غیرعقلانی توصیف کردم.

استاد دانشگاه شهید بهشتی ادامه داد: اگر نگاه عام ما به تاریخ این باشد که 22 بهمن 1357 مبدا تاریخ ماست و آنچه پیش از آن وجود داشت، سراسر باطل و محکوم است، این یعنی بخش عظیمی از هویت و داشته های تاریخی خود را به فراموشی سپرده ایم.

بیگدلی تاکید کرد: ما باید ضمن اینکه نگاه ویژه ای به ایران اسلامی داریم به ایران پیش از اسلام نیز توجه داشته باشیم و باور کنیم که این مهم به ارتقای سرمایه های تاریخی ما کمک می کند.

این استاد دانشگاه با اشاره به کورورش هخامنشی ادامه داد: کورورش به واسطه نگاه بین المللی و جهانی که در شیوه حکمرانی خود داشت مورد توجه قرار گرفته و نسبت به سایر پادشاهان باستان متمایز شده است و این موضوع به خودی خود مساله بد و نگران کننده ای نیست.

بیگدلی با رد ضرورت تلاش برای برگزاری مراسم قانونی در هفتم آبان ماه اضافه کرد: من با درخواست نماینده مردم فارس مبنی بر اخذ مجوز قانونی و برگزاری رسمی بزرگداشت کورش مخالفم. اصلاً چه ضرورتی دارد که اینقدر مساله را حساس کنیم و برای آن چارچوب و قاعده تعریف کنیم؟

اگر مردم علاقه دارند و احساس می کنند باید با حضور در مقبره کوروش برای او بزرگداشت بگیرند، خب اجازه بدهیم این اقدام خودجوش و مردمی صورت بگیرد و نباید در برابر آن حساس شد.

بیگدلی تصریح کرد: نباید به این موضوع نگاه امنیتی داشته باشیم و یا آن را سرکوب و یا تلاش کنیم در ساز و کار قانونی تعریف شود. باید توجه کنیم که یک روز هم آیندگان در مورد نوع حکومت ما نظر خواهند داد و تصمیم خواهند گرفت.

وی با انتقاد از رفتار کنونی مسئولان و اینکه به گذشته ایران آنچنان که باید و شاید توجه نمی کنند، اضافه کرد: فرض کنیم در این تجمع های مردمی، صد تن هم آمدند و شعار ضد حاکمیتی دادند. نگاه اگر مبتنی بر عقل تاریخی باشد، نسبت به این رفتار زیاد حساسیت پیش نمی آید. اولاً این مهم بخشی از تاریخ انکار ناشدنی ایران است و ثانیاً در همه کشورهای دنیا گروهی از افراد نسبت به گذشته کشورشان علاقه دارند و از وضع موجود راضی نیست. این مساله عادی است و نباید به یک دغدغه ملی تبدیل شود.
تصویرها
بزرگداشت مردمی کوروش برگزار شود؛ تاریخ ایران از 22 بهمن 57 شروع نشده است
نمایش موجودیت‌ها

نظرهای خبر

 • user avatar
  ناشناس

  اتفاقا به نظر باید بگذارند اون عده ی خاص از این روز برای تبلیغ استفاده کنند تا وزن واقعی خودشان را که همان 10 هزار نفر هست با چشمان خودشان ببینند!! در مورد سایر جشن ها کاشکی انصاف را رعایت می کردید. اگر مردم بخواهند جشیی را بگیرند در تقویم باشد یا نه انجام می دهند پس چرا ادعایی که در مورد جشن روز کوروش دارید خلافش را در مورد دیگر جشن ها دارید؟؟

  پنجشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۶ ۰۵:۱۰:۰۰ ب.ظ
 • user avatar
  ناشناس

  از افسانه هولوکاست چه خبر؟ از کاغذ پاره ها چه خبر؟

  پنجشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۶ ۰۵:۳۷:۰۰ ب.ظ
 • user avatar
  ناشناس

  ماااادر جان

  پنجشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۶ ۰۵:۰۸:۰۰ ب.ظ
 • user avatar
  ناشناس

  خخخخ خدا بگم چکارت نکنه ناشناس 16:12. ترکیدم از خنده

  جمعه ۲۱ مهر ۱۳۹۶ ۱۲:۰۵:۰۰ ق.ظ
 • user avatar
  ناشناس

  چرا چرند میگی ؟

  جمعه ۲۱ مهر ۱۳۹۶ ۰۲:۳۵:۰۰ ب.ظ
 • user avatar
  فریدون از اراک

  ناشناسی که داری با پرچم استرالیا نظر میدی تو فهم پرچم ایران رو نداری چه برسه به اینکه در باره کوروش کبیر نظر بدی

  پنجشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۶ ۱۱:۰۳:۰۰ ب.ظ
 • user avatar
  ناشناس

  کوروش پدر همه ماست و روی چشم همه ملت ایران جا دارد.

  پنجشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۶ ۰۴:۴۶:۰۰ ب.ظ
 • user avatar
  ناشناس

  همه جای دنیا دارند اسطورهاشونو می پرستند ولی تو ایران باستان گرایی یعنی جرم،هفت آبان پارسال عده ای شعار تند دادند ولی بخاطر خلاف یه نفر کل شهر رو گردن نمی زنند مسئولین به برگزاری مراسم کمک کنند مسئولین مطمئن باشند هیچ ضرری براشون نداره اصن کمک نکردند هم نکردن فقط جلو برگزاری مراسم رو نگیرند برامون کافیه

  پنجشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۶ ۰۴:۵۳:۰۰ ب.ظ
 • user avatar
  ناشناس

  دوست عزیز بین نهرین پایتخت ایران نبوده اسمش تمدن بابل بوده که اونم تمدن بزرگی بوده ولی دربرابر عظمت کوروش سر خم کرده است

  پنجشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۶ ۰۹:۵۵:۰۰ ب.ظ
 • user avatar
  ناشناس

  ناشناس 18:09 اینکه اون فرد چطور اسطوره رو نوشته دلیل بر این نیست که نظر این فردو اینطور زیر سوال ببری.به نظر من جوابت پاسخ درستی به نوشتش نبود

  پنجشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۶ ۱۰:۳۶:۰۰ ب.ظ
آگهی