date_range سه شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶ access_time ۰۷:۰۱:۰۰ ق.ظ

فروزان در گفت‌وگو با میزان مطرح کرد پذیرایی حرم رضوی از زوار ایرانی، پاکستانی و افغانستانی/ حضور پررنگ دستگاه قضا در برگزاری مناسب مراسم پیاده‌روی/ رشد 35 درصدی زائران پیاده

فروزان در گفت‌وگو با میزان مطرح کرد پذیرایی حرم رضوی از زوار ایرانی، پاکستانی و افغانستانی/ حضور پررنگ دستگاه قضا در برگزاری مناسب مراسم پیاده‌روی/ رشد 35 درصدی زائران پیاده
منبع خبر: میزان
دسته خبری: جامعه|دولت

خبرگزاری میزان- مدیرکل هماهنگی امور رفاهی زائران استانداری خراسان‌رضوی گفت: پلیس‌راه، دستگاه‌های امنیتی و قضایی برای برگزاری مناسب مراسم پیاده‌روی حرم رضوی، تلاش زیادی کردند که در این میان دستگاه قضایی در برخورد با متخلفان حضور پررنگی داشت.

فروزان در گفت‌وگو با میزان مطرح کرد پذیرایی حرم رضوی از زوار ایرانی، پاکستانی و افغانستانی/ حضور پررنگ دستگاه قضا در برگزاری مناسب مراسم پیاده‌روی/ رشد 35 درصدی زائران پیادهمهدی فروزان در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری میزان در خصوص اقدامات استانداری خراسان رضوی برای مراسم پیاده روی امسال زائران رضوی بیان داشت: ستاد زائران امام رضا(ع) زیر نظر استاندار تشکیل و حوزه معاونت زیارت اقدامات مربوط به آن را پیگیری و انجام داد و در این راستا اداره کل فرهنگی ما نیز کار‌های فرهنگی زائران را با همکاری آستان قدس رضوی انجام داد.

وی با اشاره به اینکه ستاد، کار خود را از ابتدای خرداد ماه با ۱۲ کمیته اجرایی آغاز کرد، افزود: ستاد، همه توانایی خود را با کمک سایر دستگاه های استان بدست گرفت تا در حوزه زائران پیاده و سواره دهه آخر صفر، خدمات زیر بنایی و  روبنایی مناسبی در حوزه اسکان، تغذیه، امداد و نجات و رفاهی انجام شود.

مدیر کل هماهنگی امور رفاهی زائران استانداری خراسان رضوی تصریح کرد: دو ارگان مردمی، «جمعیت خدمتگزار »که از سالیان گذشته در این خصوص  همکاری می کند و همچنین از امسال «شورای جمعیت هیئات مذهبی» که زیر نظر سازمان تبلیغات اسلامی کار می کند، وارد عرصه کمک رسانی کردند.

فروزان ادامه داد: از ابتدای محرم و همان مهرماه امسال، کار ثبت نام زائران در سامانه زائران ۸ آغاز شد و در ادامه با شرکت بیمه ایران قرارداد بسته شد تا هر زائر با پرداخت هزار تومان بیمه مسئولیت شده و در حوزه دیه نیز تا سقف ۵ میلیون تومان هزینه‌های پزشکی را پاسخگو باشد.

وی افزود: ۲۷۶ ایستگاه زائر توسط خیرین با تایید شورای هیئات مذهبی در سطح ۸۰۰ کیلومتر جاده‌های منتهی به مشهد ایجاد شد تا فعالیت‌شان را از حدود ۲۳ ماه صفر آغاز کنند. سفر زائران پیاده هم از ۲۰ آبان ماه به مشهد شروع شد.

مدیر کل هماهنگی امور رفاهی زائران استانداری خراسان رضوی یادآور شد: در مجموع از ۲۱ استان زائران پیاده به مشهد آمدند و از این میان خراسان رضوی با ۱۰۶ کاروان بیشترین زائر پیاده را داشت و بعد از آن استان خراسان شمالی و جنوبی بیشترین زائر را داشتند.

فروزان تاکید کرد: حدود ۲۱ استان در پایه ایستگاه‌های زائر در مبادی ورودی مشهد مقدس مشارکت داشتند بخصوص از استان بوشهر، کرمان، اصفهان، همدان و قزوین در برپایی ایستگاه‌ها مشارکت داشتند و خیلی از استان‌ها در این باره پای کار آمدند و خدماتی ارائه کردند.

وی در ادامه با بیان اینکه ۸۰۰ ایستگاه توسط خیرین خود مشهد مقدس در سطح شهر ایجاد شد، افزود: برای اسکان زائران پیاده ۱۸۵ مدرسه در نظر گرفتیم و برای زائران سواره ۲۱۸ مدرسه را در نظر گرفتیم. بر اساس همه آمار‌های اخذ شده جمعیت زائران سواره ما با رشد ۳۳ درصدی مواجه بود که ۴ میلیون و ۳۰۱ هزار و ۱۷۱ نفر وارد مشهد شدند.

 مدیر کل هماهنگی امور رفاهی زائران استانداری خراسان رضوی خاطر نشان کرد: سهم هوایی ما ۱۹۰ هزار و ۷۸۶ نفر و سهم ریلی ۲۱۰ هزار نفر و کسانی که با وسیله نقلیه عمومی از طریق ترمینال به مشهد آمده بودند تعداد ۶۴۸ هزار و ۷۲۵ نفر و سهم وسایل نقلیه شخصی ۳ میلیون و ۲۵۱ هزار و ۶۶۰ نفر بود که وارد مشهد شدند که برای اسکان‌شان سالن‌های ورزشی، حسینیه‌ها، تکیه‌ها و سالن‌های امداد و نجات را در نطر گرفتیم و برای اولین بار ۴۸ هزارنفر از مردم مشهد خانه‌های خود را برای اسکان زائران حرم رضوی در اختیار گذاشته و برای این منظور ثبت نام کردند.

وی تاکید کرد: در حوزه زائران پیاده شاهد رشد ۳۵ درصدی بودیم که سال گذشته ۲۹۸ هزار زائر و امسال تعداد ۴۰۱ هزار و ۷۳۸ نفر رسید که سهم آقایان ۲۰۴ هزار و ۱۴۲ نفر و خانم‌ها ۱۹۷ هزار و ۵۹۶ نفر بودند.

فروزان افزود: پلیس راه، دستگاه‌های امنیتی و قضایی برای برگزاری مناسب این مراسم تلاش زیادی کردند که در این میان دستگاه قضایی در برخورد با متخلفان حضور پررنگی داشت. دستگاه تعزیزات حکومتی و بازرسی صنعت و معدن درصدد بودند تا با افزایش قیمت و هرگونه تخلفی برخورد قاطع داشته باشند. کلیه همکاران دستگاه‌های قضایی و دادگستری و دادستان‌ها در سطح استان خراسان رضوی پای کار بودند تا با متخلفین برخورد جدی داشته باشند.
  
مدیر کل هماهنگی امور رفاهی زائران استانداری خراسان رضوی افزود: با گزارشی که فرمانده نیروی انتظامی استان داده است هیچ مشکل خاصی برای این برنامه زیارتی و سیاحتی وجود نداشته است و از ظهر دیروز کار برگشت زائران آغاز شده است. امسال علاوه بر زائران داخلی ۳۶ هزار زائر پاکستانی و ۲۲ هزار زائر افغانستانی را پذیرایی کردیم.

انتهای پیام/
تصویرها
فروزان در گفت‌وگو با میزان مطرح کرد پذیرایی حرم رضوی از زوار ایرانی، پاکستانی و افغانستانی/ حضور پررنگ دستگاه قضا در برگزاری مناسب مراسم پیاده‌روی/ رشد 35 درصدی زائران پیاده
نمایش موجودیت‌ها