date_range یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ access_time ۱۲:۱۰:۳۱ ق.ظ

جهانگیری: فساد به برخی مسئولان بالای کشور رسیده است

معاون اول رییس جمهوری تاکید کرد: فساد در کشور وجود دارد و متاسفانه بزرگ شده و به برخی مسوولین بالای کشور رسیده است، در دوره‌ای که می‌شد و می‌بایست جلوی فساد را می‌گرفتند، نگرفتند و برخی مسوولین کشور را آلوده کردند.
به گزارش ایرنا، اسحاق جهانگیری بعدازظهر شنبه در بازدید از ایرنا در جمع مدیران و کارکنان ایرنا افزود: اگر در شرایط خطیری قرار داریم به معنای این نیست که در بن بست قرار گرفته ایم و پیش روی ما راهکارهایی نیست.
وی با اشاره به اینکه حتی به شرایط بحرانی هم ورود پیدا نکرده‌ایم، ادامه داد: علت آن این است که کشور ظرفیت‌های فراوان و کم نظیری از لحاظ منابع طبیعی، انسانی و مدیریتی در کشور وجود دارد. ظرفیت‌های، فرهنگی و تمدنی بزرگی داریم که می‌تواند پشتوانه ملت در روزهای سخت باشد.
معاون اول رییس جمهوری اظهارداشت: کشوری هستیم که رتبه اول را از نظر منابع نفت وگاز در اختیار داریم. در منابع طبیعی و ذخائر معدنی و فلزات جزء 10 کشور اول دنیا هستیم و از نظر حدود جغرافیایی از خلیج فارس تا منطقه خاورمیانه در منطقه بزرگی قرار داریم.
جهانگیری اضافه کرد: ما به عنوان کشوری 80 میلیون نفری در میان کشورهای کوچک همیشه نشان داده‌ایم که در دوران سخت از آنها حفاظت و حراست کرده ایم. در همین دوران اخیر وقتی که صدام در یک چشم به هم زدن کویت را به صورت کامل به تصرف خود درآورد پناهگاهی که کویتی‌ها به آن پناه آوردند جمهوری اسلامی ایران بود. 
وی ادامه داد: در همین اتفاقی که به اسم گروه‌های تکفیری و داعش برای کشورهای منطقه اتفاق افتاد کشوری که توانست با کمک مردم و دولت‌های منطقه آن را از بین ببرد ایران بود. 
جهانگیری خاطرنشان کرد:ما جنگ هشت ساله را پشت سر گذاشتیم.حمله به هواپیمای مسافربری را دیده ایم. در همان مقطع آمریکایی‌ها حمایت می‌کردند، اروپایی‌ها حمایت می‌کردند، شوروی سابق حمایت می‌کرد، کشورهای عرب منطقه پول می‌دادند. 
وی ادامه داد:عربستانی‌ها یکی از بنادر مهم خود را در اختیار صدام قرار داده بودند که بتواند تمام تجهیزات مورد نیاز خود را تامین کند. ایران آن دوران را پشت سر گذاشته است لذا برای ایران شرایط بحرانی نیست اما خطیراست. 
معاون اول رئیس جمهوری با بیان اینکه نماد این شرایط خطیر در یک جنگ اقتصادی شکل گرفته است اظهارداشت:ما باید با تدبیر از این دوران عبور کنیم و تکیه اصلی ما باید به ظرفیت داخلی کشور باشد.مهمترین نقطه ای که ما را می‌تواند از این شرایط سخت با موفقیت بیرون ببرد بازسازی سرمایه اجتماعی و اعتماد عمومی است. 
وی اضافه کرد: آمریکایی‌ها قبل از اینکه وارد جنگ اقتصادی با ایران شوند، یک جنگ رسانه‌ای و سیاسی علیه ما آغاز کردند و در این جنگ رسانه ای وسیاسی افکار عمومی ملت ایران را به نوعی تحت تاثیر قرار دادند و سعی کردند مردم را نسبت به آینده کشور بدبین نمایند و القا کنند که شما با این اوضاع آینده ای ندارید. 
جهانگیری گفت: به عنوان کسی که یک مسئولیت اجرایی مهمی بر دوش دارد، می‌دانم امروز زندگی مردم دچار مشکل است. می‌دانم فشارهای اقتصادی که به خانوارها وارد می‌شود آنها را در چه شرایطی قرار می‌دهد. می‌دانم با همین سیاست جدید ارزی چه شرایطی برای واحدهای تولیدی کشور پیش آمده و پیش خواهد آمد. می‌دانم وضعیت اشتغال چگونه است و با همین شرایط چه اتفاقات دیگری می‌تواند رقم بخورد. 
معاون اول رییس جمهوری تصریح کرد: ما وقتی می‌توانیم از این گردنه‌ها با موفقیت عبور کنیم که باهم باشیم. راه اتحاد این است که با گفتگو مسائلی که در بین خودمان وجود دارد را برطرف کنیم. 
معاون اول رییس جمهوری در ادامه به مساله فساد در کشور اشاره کرد و گفت: فساد در کشور وجود دارد و متاسفانه بزرگ شده و به برخی مسوولین بالای کشور رسیده است، در دوره‌ای که می‌شد و می‌بایست جلوی فساد را می‌گرفتند، نگرفتند و برخی مسوولین کشور را آلوده کردند.
جهانگیری افزود: راه مبارزه با فساد این بود که با کسانی که به فساد آلوده شده اند بدون تبعیض و بدون این که به کدام طیف و شخصیت وابسته است؛ برخورد شود. اگر با مسوولینی که دامن جمهوری اسلامی را به فساد آلوده کردند به موقع برخورد می‌شد امروز این گونه نبود که مبارزه با فساد به یک دغدغه عمومی ملت تبدیل شود. 
وی یادآور شد: خیلی از کسانی که امروز مدعی و طلبکار شدند وقتی به سیستم دوره مسوولیت‌های آنها نگاه می‌کنیم بیشترین فسادها در آن دوران‌ها اتفاق افتاده است. معاون اول رییس جمهوری تاکید کرد: امروز هم راه این است که با فساد بدون هیچ خط قرمز و تبعیضی در قوای سه گانه و در همه جا مبارزه شود. 
جهانگیری در ادامه گفت: هر کدام از سیاست‌هایی که در پیش می‌گیریم ممکن است در آن رانتی وجود داشته باشد. وقتی که نقش دولت در اقتصاد پررنگ است به صورت طبیعی رانت هم وجود دارد.بنابراین مهم این است کاری کنیم که این رانت در جهت منافع عموم مردم توزیع شود.
وی افزود: بعضی موقع‌ها ممکن است در جریان اتخاذ تصمیم‌هایی، رانتی از یک گروه به گروه دیگری منتقل شود یعنی آن گروه جدیدی که رانت به آنها می‌رسد با زرنگی در مقطعی سعی می‌کنند هزینه کنند. 
معاون اول رییس جمهوری ادامه داد: در دولت یازدهم و دوازدهم بر این مبنا حرکت کردیم. هم مبارزه زیرساختی و قانونی را در دستور کار قرار دادیم و سعی کردیم به جهت زیرساختی و قانونی راهکاری پیش بگیریم که این راهکار منجر به از بین رفتن فساد شود یا حداقل از توسعه فساد جلوگیری کند.
وی در ادامه به قانون دسترسی آزاد اطلاعات اشاره کرد و گفت: قانون دسترسی آزاد به اطلاعات در سال 88 تصویب شده بود در همین دولت آیین نامه‌اش نوشته شد. بزرگترین رانتی که می‌تواند زمینه ساز فساد در مسوولین دولتی باشد رانت اطلاعاتی است. 
جهانگیری افزود: وقتی اطلاعات در انحصار یک مدیریت دولتی قرار بگیرد و مردم از اطلاعات بی بهره باشند این بزرگترین رانت را ایجاد کرده است. هرکس اطلاعات در اختیارش باشد یک فرصت استثنایی است که در اختیار دارد. 
معاون اول رییس جمهوری ادامه داد: به طور مثال مسوول و کارشناس زمین شناسی با اطلاعاتی که در اختیارش قرار می‌گیرد که در کدام نقطه این کشور بهترین معدن وجود دارد یا در کدام نقطه این کشور بهترین کانون توسعه وجود دارد یا در آینده دولت تصمیم گرفته چه کارهای بزرگی انجام دهد، فرصتی بزرگ در اختیار دارد.
وی گفت: به همین دلیل لایحه شفافیت در حال آماده شدن است تا در روزهای آینده به مجلس فرستاده شود. لایحه شفافیت با این هدف به مجلس فرستاده می‌شود که در واقع مکلف شویم تمام مسایل عمومی کشور به صورت شفاف در اختیار مردم قرار گیرد.
جهانگیری افزود: لایحه تعارض به منافع در روزهای آینده نهایی می‌شود که به مجلس فرستاده شود که مدیریتی که در مسوولیت قرار می‌گیرد آنجایی که منافع شخصی اش با منافع عمومی تعارض پیدا می‌کند، منافع شخصی را ترجیح ندهد. 
وی ادامه داد: این دو لایحه از لوایح تعیین کننده ای هستند که می‌تواند ساختار کشور را سالم کند. در کنار آن دولت الکترونیک ایجاد می‌شود که همه سامانه‌هایی که در بخش پولی و بانکی و گمرکی می‌توانست نظام کشور را سالم کند به صورت الکترونیکی عمل کند. 
معاون اول رییس‌جمهوری یادآورشد: تا قبل از اتفاقات اخیر کسی به بانک مرکزی می‌رفت که ارز بگیرد تا کالا وارد کند، جایی مشخص نبود که ارز را گرفت ایا کالا وارد کشور کرد یا نکرد؟ چرا که بین بانک و گمرک و نظام توزیع هماهنگی نبود.
جهانگیری گفت: به دلیل همین ناهماهنگی ده‌ها میلیارد دلار پرونده از گذشته داریم که ارز گرفته اند و مشخص نیست که با این ارز کالا وارد کشور کرده اند یا خیر؟
وی افزود: سامانه‌هایی که در بانک مرکزی و نظام بانکی و ارزی ایجاد شده است گمرک، نظام بانکی و تمام صادرات یا واردات را کنترل می‌کند و همه دستگاهها بهم متصل هستند یعنی از لحظه ای که کسی ارز می‌گیرد و کالا وارد می‌کند همه مشخص است.
معاون اول رییس جمهوری ادامه داد: کسی که ارز می‌گیرد برای واردات کالا طبق قانون یک فرصت شش ماهه ای دارد که کالا وارد کند که اگر ظرف این مدت کالایی وارد نکرد مشخص است که ارز گرفته و کالا وارد نکرده است.
وی گفت: سامانه‌ها ایجاد شده است و هرکس بخواهد تخلف کند پرونده می‌شود و در اختیار قوه قضاییه قرار می‌گیرد..
جهانگیری در ادامه به نظام مالیاتی کشور اشاره کرد و گفت: نظام مالیاتی ما یکی از کانون‌های مهم فرار مالیاتی بود که در همین یکسال اخیر با سامانه الکترونیکی که در بخش مالیاتی ایجاد شد بیش از 22 هزار میلیارد دلار از فرار مالیاتی جلوگیری شد.
 

نمایش موجودیت‌ها