date_range شنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۷ access_time ۱۲:۱۰:۳۹ ق.ظ

روسیه آسمان و دریای شرق مدیترانه را مسدود کرد ایلیوشین قربانی جنگنده‌های اسرائیلی در سوریه

گروه بین‌الملل: ماجرای سقوط هواپیمای ایلیوشین روسیه در سوریه به یک دردسربزرگ در روابط تل آویو با مسکو تبدیل شده است. 
روز دوشنبه، پایگاه هوایی حمیمیم سوریه که در اختیار نیروهای روسی است، ارتباط خود با یک هواپیمای ایلیوشین-20 با 15سرنشین را درست هنگامی که جنگنده‌های اف-16 اسرائیل به استان لاذقیه سوریه حمله کرده بودند، از دست داد. وزارت دفاع روسیه روز سه شنبه اعلام کرد که پدافند هوایی ارتش سوریه به دلیل تحریک شدن از سوی اسرائیل، به اشتباه هواپیمای نظامی ایل 20 روسی را که در آسمان دریای مدیترانه در فاصله 35 کیلومتری ساحل سوریه در مسیر بازگشت به پایگاه هوایی حمیمیم در استان لاذقیه بوده، هدف قرار داده است.
طبق این گزارش همزمان با ناپدید شدن این هواپیمای روسی، چهار جنگنده اسرائیلی از نوع «اف- 16» زیرساخت‌های سوریه در استان لاذقیه را هدف حمله قرار داده اند.وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که خلبان‌های اسرائیلی از هواپیمای روسیه بعنوان سپری هوایی استفاده کرده و آن را در معرض حمله سامانه پدافندی ارتش سوریه قرار داده اند.«سرگئی شویگو» وزیر دفاع روسیه روز سه شنبه گفت که مسئولیت کامل سرنگونی هواپیمای روسیه و کشته شدن 15 نظامی روسی با اسرائیل است.
همزمان با این اتفاقات ، دیروز (جمعه) روسیه از بسته شدن حریم هوایی و دریایی چند منطقه در آب‌های بین‌المللی در شرق دریای مدیترانه به روی شناورهایی که نزدیک سوریه و قبرس و لبنان فعالیت می‌کنند خبر داد. رسانه‌های اسرائیلی این اقدام روسیه را واکنشی در مقابل سقوط هواپیما این کشور بر فراز سوریه اعلام کرده اند.
رد ادعای تل آویو
اسرائیلی‌ها که همواره تلاش کرده اند نقش رفیق شفیق و با نفوذ روسیه را ایفا کنند یک تیم نظامی را با سرآسیمگی به مسکو فرستادند اما در نهایت ارتش روسیه گزارش اسرائیل را رد کرده است.
گویا مسکو گفته که تل‌آویو باید تحقیقات جدیدی در این خصوص انجام دهد.طبق گزارش هیئت نظامی اسرائیل، روسیه و سوریه هر دو مسؤول سقوط هواپیمای مذکور هستند. براساس این گزارش طرف روسی دستورهای نادرستی صادر کرده و در نتیجه آن هواپیمای «ایل ۲۰» در معرض پدافند موشکی سوریه قرار گرفته است.
این هیئت در گزارش خود آورده است، هواپیمای روسی پیش از اینکه مقصد خود را به سمت جنوب تغییر دهد، به جاسوسی ناوچه فرانسه می‌پرداخته است.
انسداد آبی و دریایی شرق مدیترانه
خبرگزاری اینترفاکس روسیه با اعلام این خبر، دلیل بسته شدن هوا و دریا در مدیترانه از سوی روسیه را رزمایش‌های کشتی‌های جنگی این کشور و شلیک آزمایشی موشک عنوان کرد.
خبرنگار شبکه الجزیره در مسکو نیز گفت: روس‌ها به سازمان بین‌المللی حمایت از دریا و هوانوردی ابلاغ کرده اند که ناوگان روسیه در سواحل سوریه اقدام به رزمایش‌های نظامی با پرتاب موشک
 خواهد کرد.
وی افزود: این در حالی است که روسیه یک هفته پیش نیز رزمایش‌های مشابهی در منطقه انجام داده است و ناظران بر این باورند که تصمیم روس‌ها برای برگزاری رزمایش مجدد و پرتاب موشک در درجه اول پیامی برای طرف اسرائیلی است؛ طرفی که دیگر امکان پرواز در آسمان سوریه را نخواهد داشت.
در همین حال، منابع رسانه ای اسرائیلی به نقل از منابع آگاه اعلام کردند که مسکو حریم هوایی سوریه را از منطقه قبرس تا سواحل سوریه و همچنین آسمان دمشق پایتخت این کشور با دلیل اعلامی انجام رزمایش هوایی بسته است و این واکنشی به نقش اخیر اسرائیل در سرنگون کردن هواپیمای روسیه است.
قرار است بسته شدن هوا و دریای مدیترانه از سوی نیروهای روسیه تا روز چهارشنبه آینده ادامه یابد؛ اقدامی که پروازها از سوریه به لبنان و اسرائیل و بالعکس را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
روزنامه یدیعوت آحارونوت رژیم صهیونیستی نوشت: بر اساس نقشه‌های منتشر شده از سوی ارتش روسیه برخی مناطقی که روسیه اقدام به اعمال محدودیت پرواز کرده است پیش از سرنگونی هواپیمای روسیه در فهرست مناطق محدودیت پرواز نبوده است و این شاخصی است که نشان می‌دهد تصمیم مسکو، واکنشی خشم آلود درباره حادثه (سرنگونی هواپیمای روسی) است.
روزنامه اسرائیلی معاریو نیز پیش‌بینی کرد که اسرائیل برای کاهش تنش با روسیه در مقطع فعلی، حملات خود به پایگاه‌های سوریه را کاهش دهد.

نمایش موجودیت‌ها