date_range جمعه ۲۸ دی ۱۳۹۷ access_time ۰۵:۱۸:۰۰ ب.ظ
تعداد 2 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند.

مصری با انتقاد از عدم تمرکززدایی در کشور؛ افزایش اختیارات استانها مطابق مولفه‌های آمایش سرزمین است

مصری با انتقاد از عدم تمرکززدایی در کشور؛ افزایش اختیارات استانها مطابق مولفه‌های آمایش سرزمین است
دسته خبری: سیاست|مجلس

عبدالرضا مصری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت ، در رابطه با ضرورت تمرکززدایی و افزایش اختیار استانها در امور مختلف، گفت: تا زمانی که اختیارات و اعتبارات متمرکز در پایتخت است، شاهد فاصله های معنادار در کشور خواهیم بود.

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: این مهم در حالیست که تمرکز اختیارات و منابع در مرکز کشور موجب جلوگیری از رشد و توسعه همه جانبه در استانها خواهد شد.

جابجایی وزارتخانه ها به استانها فایده ای نخواهد داشت

وی با اشاره به اینکه اگر ساختمان های وزارتخانه ها به استانها منتقل شود اما قدرت تصمیم گیری در تهران باشد هیچ فایده ای نخواهد داشت، ادامه داد: بنابراین به نظر می رسد وزارتخانه ها باید در تهران باشد اما اختیارات در همه حوزه ها به شورای برنامه ریزی استانها تفویض شود.

اگر ساختمان های وزارتخانه ها به استانها منتقل شود اما قدرت تصمیم گیری در تهران باشد هیچ فایده ای نخواهد داشت

تمرکززدایی مطابق مولفه های آمایش سرزمین است

این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه پروژه ها از نظر جغرافیایی در استانها  اجرایی می شود اما تصمیم گیری در خصوص آنها و همچنین اعتبارات به صورت متمرکز در پایتخت است که این امر آسیب زا است، تصریح کرد: باید یادآور شد تفویض اختیارات و تخصیص منابع به استانها مطابق مولفه های آمایش سرزمین است و موجب رشد چندین برابر تحقق اهداف می شود.

تشریح دلایل عدم تحقق تمرکززدایی و افزایش اختیار استانها

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی در خصوص دلایل عدم تحقق تمرکززدایی و افزایش اختیار استانها در امور مختلف طی سال های گذشته، افزود: متاسفانه تمرکزگرایی موجب شده کارمندان زیادی در تهران بکارگیری شوند و اگر قرار باشد ابزار قدرت این افراد از آنها گرفته شود، دیگر مسئولان نمی توانند ژست مدیریتی به خود بگیرند.

کاهش رانت در امور مختلف با تفویض اختیارات به استانها

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه تفویض اختیارات به استانها موجب کاهش رانت می شود، خاطرنشان کرد: در واقع وقتی مسئولان در پایتخت از شلوغی تصمیم گیری ها دور شوند و به بُعد نظارت بیشتر بپردازند، مسئله رانت نیز کاهش می یابد./

  • بیشتر بخوانید؛

تفویض اختیار به مسئولان محلی و افزایش نظارت بر استانها امری ضروری است

پایان پیام

نمایش موجودیت‌ها