date_range یکشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۶ access_time ۰۲:۴۱:۰۰ ب.ظ

تحلیل ABC اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر: بهبود چهره حقوق بشری ایران یا افزایش آمار قاچاق مواد مخدر؟

به گزارش خبرگزاری خانه ملت   به نقل از نو اندیش؛ جمهوری اسلامی ایران طی سالیان اخیر همواره به دلایلی مثل آمار بالای اعدام ها تحت فشار بوده است بنابراین تغییر این قانون می تواند سهم مهمی در بهبود چهره بین المللی ایران ایفا کند.از سوی دیگر با اجرای این قانون می توان افراد بسیاری را به جامعه برگرداند و به آن ها فرصتی دوباره برای احیای خودشان داد ، اگرچه اعدام یکی از راه های بازدارنده است اما تنها راه و موثرترین آن نیست و می توان با روش های دیگر آمار قاچاق مواد مخدر را پایین آورد.

سایت ای بی سی در گزارشی به بررسی جنبه های مثبت و منفی اغییر قانون مبارزه با مواد مخدر ایران نوشت و از آن به عنوان گامی موثر در بهبود چهره حقوق بشری کشورمان نام برد در ادامه بخشی از این گزارش را می خوانید: بعد از سال ها درد و رنج، رضا در شرایطی که در حال بازی در یکی از روستاهای اصفهان بود خبری خوشحال کننده شنید. صبح همان روز به رضا گفته شد که مادرش، منصوره، که به جرم حمل مواد مخدر شش سال زندان بوده و به مرگ محکوم شده بود، ممکن است بعد از این همه سال احتمالا، به دلیل تغییر در قانون مواد مخدر بخشیده خواهد شد.

منصوره و مجید یعنی پدر و مادر رضا به خاطر حمل 8 کیلوگرم (تقریبا 18 پوند) مواد مخدر دستگیر و زندانی شدند.  تغییر قانون برای نجات مجید دیگر دیر است زیرا او  14 ماه پیش اعدام شد اما ممکن است منصوره را نجات دهد.

زهرا، مادربزرگ رضا که او را بزرگ کرده به ای بی سی گفت. حکم اعدام برای برخی از جنایات مربوط به مواد مخدر لغو شده و با حبس ابد یا جریمه پاییز گذشته جایگزین شده است. طبق قانون قبلی، داشتن 30 گرم (1 اونس) هروئین یا 5 کیلوگرم (11 پوند) تریاک می تواند مجرمان را به زندان ها منتقل کند.

قانون جدید آستانه مجازات اعدام را به داشتن بیش از 50 کیلوگرم (110 پوند) تریاک، 2 کیلوگرم (4 پوند) هروئین افزایش داد. روز سه شنبه اعلام شد که افراد منتظر اعدام حق دارند پرونده های خود را با توجه به قانون جدید بازبینی کنند.

بر اساس یک برآورد، این حرکت می تواند تعداد 5000 نفر و حتی بیشتر که قبلا حکم اعدام دریافت کرده اند را نجات دهد. 

حسن نوروزی ، سخنگوی کمیته قضایی مجلس، به دادنامه گفت: «این قانون 15000 مورد را به دادگاه ها برای بازنگری می برد.

به گفته سازمان عفو ​​بین الملل، ایران پس از چین بیشترین تعداد اعدام در جهان را دارد. ایران تنها 66 درصد از اعدام های ثبت شده در خاورمیانه را شامل می شود. با این حال، اعدام ها در حال کاهش بوده است. تعداد کل اعدام ها در کشور در سال 2016 به میزان 42 درصد کاهش یافته است که از حداقل 977 به 567 در مقایسه با سال قبل کاهش یافته است.

مقامات قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران همواره اصرار دارند که بیشتر مجازات های سربازی به دلیل جنایات مربوط به مواد مخدر بوده و به عنوان یک اقدام پیشگیرانه برای کنترل قاچاق مواد مخدر در داخل کشور و اروپا انجام شده است.

در حالی که قانون جدید ممکن است جانها را نجات دهد، کارشناسان حقوقی در کشور می گویند مشخص نیست که آیا این اقدامات برای کاهش جرایم مربوط به مواد مخدر انجام می شود یا خیر.

"این افراد مردم را با جرایم جزئی و زمینه های روشن برای بازگشت به خانواده هایشان نجات خواهند داد و امیدوارم بعد از زندانی شدن آنها فرصتی دیگر برای آنها فراهم شود تا زندگی شرافتمندانه ای را از سر بگیرند.

با این حال برخی معتقدند که قانون جدید دارای قدرت پیشگیرانه کمتری است. یکی از وکلا در این باره می گوید: «من موافقم که قانون سابق به طور کامل موثر نیست، اما به نظر می رسد که قانون جدید در تعیین تصویر ایران برای فعالان حقوق بشر بین المللی بیشتر باشد تا جلوگیری از جرایم مواد مخدر باشد.

 جمهوری اسلامی ایران طی سالیان اخیر همواره به دلایلی مثل آمار بالای اعدام ها تحت فشار بوده است بنابراین تغییر این قانون می تواند سهم مهمی در بهبود چهره بین المللی ایران ایفا کند.

از سوی دیگر با اجرای این قانون می توان افراد بسیاری را به جامعه برگرداند و به آن ها فرصتی دوباره برای احیای خودشان داد ، اگرچه اعدام  یکی از راه های بازدارنده است اما تنها راه و موثرترین آن نیست و می توان با روش های دیگر آمار قاچاق مواد مخدر را پایین آورد. پس حذف آن لزوما دلیلی بر بالا رفتن آمار این جرم نیست./

پایان پیام

نمایش موجودیت‌ها