date_range سه شنبه ۶ تیر ۱۳۹۶ access_time ۰۳:۵۳:۰۰ ب.ظ

خانه ملت بررسی می‌کند: رهایی کتابفروشی‌ها از مالیات نیازمند رفع ابهامات قانونی

گروه فرهنگی خبرگزاری خانه ملت ، اردیبهشت ماه سال 80 در مجلس شورای اسلامی ماده واحده‌ای باعنوان "معافیت مالیاتی کتاب‌فروشان و موسسات انتشاراتی" تصویب شد. در بهمن ماه همان سال نیز "قانون اصلاح معافیت مالیات‌های مستقیم" به تصویب مجلس رسید. در بند (ل) ماده 139 آن قانون فعالیت‌های فرهنگی، هنری، مطبوعاتی و انتشاراتی در صورت دارا بودن مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از پرداخت مالیات معاف شدند.

پیش‌تر اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران اعلام کرده بود، توجه به این دو قانون نشان می دهدکه نه تنها تناقضی بین آن‌ها وجود ندارد، بلکه قانون "مؤخر" با قانون "مقدم" هم‌پوشانی دارد؛ زیرا در قانون اردیبهشت ماه سال 80 در مورد "معافیت مالیاتی کتاب‌فروشان و مؤسسات انتشاراتی" سخن به میان آمده در حالی که بند (ل) ماده 139 قانون مالیات‌های مستقیم، فعالیت‌های چهارگانه را مشمول معافیت قرار داده است، بنابراین اینکه ذکر نام کتاب‌فروشی در قانون مؤخر نیامده، گویای این نیست که قانونگذار از معافیت مالیاتی کتاب‌فروشان صرفه نظر کرده است زیرا فعالیت‌های فرهنگی، هنری، مطبوعاتی و انتشاراتی شامل مشاغل گوناگون و عدیده است که یکی از آن‌ها می‌تواند کتاب فروشی باشد.

سازمان امور مالیاتی پس از تصویب قانون موخر یعنی قانون اصلاح مالیات‌های مستقیم با استناد به ماده 270 آن قانون و با این تفسیر نادرست که قانون بند (ل) ماده 139 با توجه به اینکه ذکری از کتاب فروشی در آن به عمل نیامده است آن را مغایر با قانون ماده واحده مصوب اردیبهشت 1380 تشخیص داد و قانون خاص مقدم را نسخ اعلام کرده و براساس این تفسیر غلط و نادرست در تمام طول این سالها از کتاب فروشان مالیات اخذ کرده است.

اگرچه وزیران فرهنگ و ارشاد اسلامی و اقتصاد و اموردارایی وقت اعلام کردند که به دنبال آن هستند کتاب فروشان را به فهرست مشاغل ماده 12 آئین نامه تبصره ماده 139 اضافه کنند اما تاکنون این مهم اتفاق نیفتاده و کتاب‌فروشی‌ها همچنان مالیات تجاری پرداخت می‌کنند.

کمیسیون فرهنگی مجلس فعلی برای حل این مشکل پیشنهاد تدوین لایحه‌ای برای اصلاح قانون و یا اضافه شدن تبصره‌ای به آن دادند، البته مجلس نمی‌تواند آن را در قالب طرح دنبال کند چراکه مشمول اصل 75 قانون اساسی شده و برای دولت بار مالی دارد لذا دولت خود باید آن را قالب لایحه دنبال کند.

با وجود آنکه به تازگی حدود ۴۰۰ ناشر‌ و کتابفروش با ارسال نامه‌ای خطاب به وزیر فرهنگ حمایت خود را از طرح‌های عیدانه‌، تابستانه و پاییزه کتاب اعلام کردند اما به گفته صاحب‌نظران تمامی این اقدامات به مثابه مسکنی برای مشکلات متعدد کتاب‌فروش‌ها و وضعیت نامناسب خرید و مطالعه کتاب در کشور است چراکه دریافت مالیات و عوارض شهرداری اجاره نمی‌دهد آن‌ها برای همیشه به ثبات و توانمندی اقتصادی برسند از این رو نگاه فرهنگی به کتاب‌فروشی و خروج آن‌ها از حیطه مشاغل تجاری مسئله‌ای است که باید آن را جدی گرفت.

ضرورت نگاه فرهنگی به صنعت نشر و فروش کتاب و خروج آن‌ها را مشاغل تجاری به منظور جلوگیری از ورشکستگی پی در پی و تغییر شغل کتاب‌فروشی‌ها و همچنین افزایش سرانه مطالعه کشور مسائلی است که نمایندگان مجلس نسبت به آن تاکید کرده و خواهان مانع بر سر راه این مهم شده‌اند.

از این رو کمیسیون فرهنگی مجلس به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پیشنهاد تدوین لایحه برای خروج کتابفروشی از صنوف تجاری" را داده اما به گفته نایب رئیس مجلس  هنوز خبری از اقدام این وزارتخانه برای انجام این مهم نشده است.

پژمان‌فر: تدوین لایحه‌ای برای خروج کتابفروشی‌ها از اصناف تجاری ضروری است

نصرالله پژمان‌فر در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با بیان اینکه اگرچه ارائه تسهیلات به کتابفروشی‌ها اقدام اجرایی مناسبی برای رونق کتابفروشی و کتابخوانی است اما این مهم به معنای واقعی با رفع موانع قانونی تحقق پیدا می‌کند، گفت: نگاه تجاری به کتاب و دریافت عوارض و مالیات از کتاب‌فروشی‌ها سبب تعطیلی یا تغییر کاربری آن‌ها شده است به همین دلیل مجلس ابتدا به دنبال تدوین "طرحی برای خروج کتابفروشی از صنوف تجاری" بود اما به دلیل اینکه این طرح مشمول اصل 75 قانون اساسی می‌شد از وزارت فرهنگ درخواست آوردن لایحه در این زمینه را کرد البته هنوز گزارشی از اقدام به این مهم از سوی دولت به کمیسیون فرهنگی نرسیده است. 

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تا خلاء قانونی پیش‌روی کتابفروشی‌ها از بین نرود معضل بی‌رونقی و ورشکستگی پی در پی کتابفروشی ها حل نخواهد شد و صد البته قیمت کتاب‌ها پایین نخواهد آمد، افزود: ایجاد امکان تاسیس کتابفروشی با مجوز مسکونی و عدم دریافت مالیات و عوارض نیازمند پیگیری و پشتکار وزارت فرهنگ است با این وجود کمیسیون فرهنگی نیز از این اقدامات به جد حمایت خواهد کرد.

وی تغییر نگاه تجاری به فرهنگی به حوزه کتاب را ضروری دانست و افزود: باید با مدیریت نحوه فروش، عرضه و قیمت‌ کتاب‌ها به نیازهای مردم در این حوزه پاسخ درستی داد تا به مرور جمع کتابخوان‌ها گسترش یابد.

طباطبایی‌نژاد: نگاه به کتابفروشی‌ها از تجاری به فرهنگی تغییر پیدا کند/ معافیت مالیاتی نیازمند پیگیری وزارت فرهنگ است

همچنین سیدصادق طباطبایی‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت تصمیم معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ مبنی بر ارائه تسهیلات به کتابفروشی‌ها را اقدام اجرایی مناسبی برای رونق کتابفروشی و کتابخوانی در کشور دانست و گفت: اگرچه اقداماتی همچون ارائه تسهیلات به کتابفروش‌ها و تخفیف به خریدارها می‌تواند در رونق کتاب تاثیرگذار باشد اما تا زمانی که نگاه به کتابفروشی‌ها از تجاری به فرهنگی تغییر پیدا نکند این مهم به معنای واقعی اتفاق نخواهد افتاد. 

نماینده مردم اردستان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: کمیسیون فرهنگی مجلس به وزارت فرهنگ پیشنهادی مبنی بر ضرورت تدوین یک لایحه‌ در رابطه با خروج کتاب‌فروشی‌ها از حیطه مشاغل تجاری داده است تا دیگر از آن‌ها عوارض شهرداری و مالیات دریافت نشود چراکه تنها از این طریق می‌توان به تغییر شرایط نامناسب مالی کتابفروشی‌ها و کاهش قیمت کتاب امید داشت.

وی تاکید کرد: ایجاد امکان تاسیس کتابفروشی با مجوز مسکونی و عدم دریافت مالیات و عوارض نیازمند پیگیری و پشتکار وزارت فرهنگ است با این وجود کمیسیون فرهنگی نیز از این اقدامات به جد حمایت خواهد کرد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه در سال‌های اخیر بسیاری از کتابفوشی‌ها به دلیل مشکلات اقتصادی به تعطیلی کشیده‌اند از ضرورت تغییر در شرایط اقتصادی آن‌ها گفت و افزود: موضوع پرداخت تسهیلات به منظور راه‌اندازی، توسعه و تجهیز کتابفروشی‌ها و مراکز پخش تنها بخشی از اقدامات برای بهبود فضای کسب و کار حوزه نشر محسوب می‌شود و این مهم نیازمند اقامات پایه‌ای و ریشه‌ای بیشتری است.

ذوالقدر: مالیات کمر کتاب‌فروشی‌ها را خمیده کرده است/ رفع موانع معافیت مالیاتی نیازمند همت دولت

فاطمه ذوالقدر در این خصوص به خانه ملت، گفت: کمک وزارت فرهنگ و ارائه تسهیلات مناسب به ناشران و کتاب فروشی‌ها همان‌طور که خود آن‌ها اذعان کرده‌اند می‌تواند تاثیرات خوبی بر چرخه اقتصادی حوزه نشر و خرید و مطالعه بیشتر کتاب در کشور داشته باشد اما این مهم تنها با خروج کتاب فروشی‌ها از حیطه اصناف تجاری به معنای واقعی اصلاح خواهد شد.

نماینده مردم تهران، ری، شمرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: عوارض و مالیات‌های هنگفت کمر نحیف بسیاری از انتشاراتی‌ها و کتاب فروشی‌های عمومی را خمیده کرده به همین دلیل بسیاری از آن‌ها عطای کار فرهنگی را به لقایش بخشیده و تغییر شغل داده و بسیاری دیگر نیز ورشکست شده‌اند.

وی با اشاره به ضرورت تدوین لایحه‌ای برای خروج کتابفروشی‌ها از اصناف تجاری، افزود: تا خلاء قانونی پیش‌روی کتابفروشی‌ها از بین نرود معضل بی‌رونقی کتابفروشی ها حل نخواهد شد.

ذوالقدر با بیان اینکه کشورهای پیشرفته برای رونق کتابخوانی در میان مردم خود با توجه به گسترش تکنولوژی‌های اغواکننده، از شیوه‌های نوین بهره می‌برند، افزود: اگرچه طرح‌های همچون عیدانه و تخفیف‌های ویژه ایام خاص به رونق کتاب کمک می‌کند اما باید مشکلات را به صورت ریشه‌ای حل کرد.

عضو هیات رئیسه کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه باید از کتاب فروش‌ها به شکل مناسب‌تری در اداره مالیات حمایت کند، افزود: شاید مالیاتی که به کتابفروشان اختصاص پیدا می‌کند در مقایسه با سایر مشاغل و صنعت‌ها چندان قابل توجه نباشد، اما به هر حال به دلیل ضعیف بودن این شغل حذف همین مقدار مالیات نیز بسیار مؤثر خواهد بود و از لحاظ بار روانی نیز تاثیر مثبتی بر جای خواهد گذاشت./

پایان پیام

نمایش موجودیت‌ها

آگهی