date_range دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶ access_time ۰۳:۰۰:۰۰ ق.ظ

دلخوش: طبق اصل پنجاه قانون اساسی، حفظ محیط‌زیست وظیفه عمومی است

دلخوش: طبق اصل پنجاه قانون اساسی، حفظ محیط‌زیست وظیفه عمومی است
دسته خبری: جامعه|مجلس

به گزارش خبرگزاری خانه ملت ، برنامه "صبح و گفت و گو" رادیو گفت و گو با موضوع تمهیدات محیط زیست استان تهران برای کاهش تخلفات، با حضور دکتر حسین بازگیر معاون مدیرکل و رئیس اداره حفاظت محیط زیست استان تهران و دکتر کاظم دلخوش سخنگوی فراکسیون محیط زیست به روی آنتن رفت.

نماینده صومعه سرا در مجلس شورای اسلامی ، در خصوص محیط زیست اظهار داشت: در قوانین بالا دستی محیط زیست زیربنای امور اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، امنیتی کشور است و در دنیا محیط زیست در سرلوحه امور زندگی مردم قرار دارد.

وی با بیان اینکه در ایران هم محیط زیست تلاش خود را انجام می دهد، در عین حال گفت: اما متاسفانه در این زمینه دچار ضعف های بزرگی هستیم یعنی هم جایگاه محیط زیست جایگاه بالای است و از این جایگاه به درستی استفاده نمی شود و هم موانعی که وجود دارد و به وجود می آورند، هنوز نتوانسته ایم حل کنیم. این موانع بیشتر از رفع موانع به چشم دیده می شود.

سخنگوی فراکسیون محیط زیست یادآور شد: سرمایه گذاران در ارتباط با قوانین محیط زیست با برخوردهای سلیقه ای در نقاط مختلف دچار مشکل هستند. مثلا در یکی از شهرها محیط زیست سهل تر و در شهر دیگر سخت تر برخورد می کند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، متذکر شد: ما حضور محیط زیست را در عرصه اجتماعی کم رنگ می بینیم و این یکی از نقص های بسیار بزرگ است که آسیب زا است و مردم نمی توانند از این پتانسیل خوب به خوبی استفاده کنند.

در ادامه دکتر حسین بازگیر با اشاره به اصل پنجاه قانون اساسی، حفظ محیط زیست را وظیفه عمومی دانست و گفت: این وظیفه تکلیف است و باید انجام شود در این اصل بحث توسعه پایدار یعنی حق نسل های بعد هم به رسمیت شناخته شده و به درستی به آن اشاره شده است.

وی با بیان اینکه سازمان حفاظت محیط زیست یک مجموعه نظارتی و سیاست گذار و حاکمیتی است، افزود: بخش عمده ای از حفظ محیط زیست بر عهده دستگاه های مختلف و تک تک آحاد جامعه است و نباید تصور کنیم همه امور مربوط به محیط زیست را باید شخصا یک سازمان به تنهایی انجام دهد و از عهده دیگران ساقط است.

معاون مدیرکل و رئیس اداره حفاظت محیط زیست استان تهران با اشاره به استقرار صنایع و کارگاه ها در جاهای مختلف، عنوان کرد: در همه موارد ضوابط و معیارها مشخص است، کلیه فعالیت ها در ۱۵ گروه دسته بندی شده که شامل ۱۴ گروه صنعتی، صنایع فلزی، صنایع شیمیایی و غیره است به اضافه یک گروه واحدهای خدماتی.

برای استقرار هر کدام از اینها ضوابط و معیارها توسط هیئت دولت تصویب و ابلاغ شده یعنی یک کار فقط خاص محیط زیست نیست و سازمان محافظت از محیط زیست، وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت و کشاورزی و همه دستگاه های اجرایی در تدوین این ضوابط نقش داشتند، این مصوبه قانونی توسط هیئت وزیران ابلاغ شده و مشخص شده است.

به گزارش رادیو گفت و گو، وی افزود: این ۱۵ گروه را در هفت رده سطح بندی کرده اند و گفته اند هر کدام از این فعالیت ها در چه مکانی از این کشور می تواند مستقر شود./

پایان پیام

نمایش موجودیت‌ها