date_range یکشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۸ access_time ۰۹:۵۴:۰۰ ب.ظ

آیا قطر تهران و واشنگتن را به هم نزدیک خواهد کرد؟

آیا قطر تهران و واشنگتن را به هم نزدیک خواهد کرد؟
منبع خبر: پارسینه

«محمد بن عبدالرحمن آل‌ثانی» وزیر امور خارجه قطر می‌گوید که اقتصاد ایران از فشار سنگینی رنج می‌برد، اما تهران 40 سال است که با تحریم‌ها زندگی کرده است.

آیا قطر تهران و واشنگتن را به هم نزدیک خواهد کرد؟

به گزارش پارسینه ، وزیر خارجه قطر روز گذشته با اشاره به افزایش تنش‌ها در منطقه خاورمیانه گفت: کشورش در حال انجام گفتگو‌هایی جداگانه با ایران و آمریکا برای کاستن از تنش‌هاست.به گزارش خبرگزاری رویترز، شیخ محمد بن عبدالرحمان آل ثانی به خبرنگاران در لندن گفت: «تلاش می‌کنیم در شکاف ایجاد شده بین ایران و آمریکا پلی ایجاد کنیم».

وی در عین حال از تهران و واشینگتن خواست که با هم مذاکره و مصالحه کنند.این مقام قطری همچنین با اشاره به اینکه شرایط فعلی حاکی از نوعی بن‌بست است گفت: نگرانیم که اشتباه محاسباتی باعث تشدید تنش شود.وزیر خارجه قطر با تاکید بر اینکه «باید جایی وارد عمل شد؛ این شرایط نمی‌تواند تا ابد ادامه یابد» گفت: «هر دو طرف تمایلی به تنش بیشتر ندارند پس باید به ایده‌هایی روی بیاورند که در‌ها را باز کند».

وزیر امور خارجه قطر گفت که به سیاست آمریکا در قبال ایران احترام می‌گذاریم، اما ما ارزیابی‌های خاص خود در این باره داریم.محمد بن عبدالرحمن درباره طرح صلح پیشنهادی آمریکا میان رژیم صهیونیستی و فلسطینیان گفت که دوحه از هرگونه طرحی که فلسطینیان آن را بپذیرند حمایت خواهد کرد و قطر معتقد است که هیچ کشوری در جهان عرب نمی‌تواند طرحی را که به فلسطینیان تحمیل می‌شود بپذیرد.

وی همچنین تاکید کرد که در حال حاضر هیچگونه ارتباطی میان فلسطینیان و آمریکایی‌ها وجود ندارد و برای رسیدن به یک راه حل عادلانه می‌بایست فلسطینی‌ها را مشارکت دهیم.وزیر امور خارجه قطر اضافه کرد که رد شدن طرح صلح آمریکا توسط هر یک از طرف‌ها به معنای آن است که غیر عادلانه و غیر واقعی است.

وزیر خارجه قطر در مصاحبه روز یکشنبه خود اظهار داشت که شماری از کشور‌ها از جمله قطر، ژاپن، عراق و عمان برای پا در میانی و تنش‌زدایی اعلام آمادگی کرده‌اند.شیخ محمد اظهار داشت: «همه این کشور‌ها نگرانند که تنش‌ها به کجا منتهی می‌شود. قطر و برخی کشور‌ها تلاش‌هایی در منطقه صورت داده‌اند تا تنش‌ها را کاهش دهند: ما با آمریکا و همچنین ایران صحبت کرده‌ایم».
 
 
تصویرها
آیا قطر تهران و واشنگتن را به هم نزدیک خواهد کرد؟
نمایش موجودیت‌ها