date_range جمعه ۲۰ مهر ۱۳۹۷ access_time ۰۱:۵۵:۰۰ ق.ظ
تعداد 2 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند.

سختگیری حیرت‌انگیز برای ایمن‌سازی جنگنده ارزشمند آمریکایی؛

سختگیری حیرت‌انگیز برای ایمن‌سازی جنگنده ارزشمند آمریکایی؛
منبع خبر: پارسینه
دسته خبری: سیاست|ترابری

در پی سقوط نخستین فروند از جت‌های جنگنده فوق‌پیشرفته اف 35 آمریکا ارتش این کشور دستور داده فعلا پرواز تمامی آنها متوقف شود. اف 35 با 100 میلیون دلار قیمت، از گرانترین جنگ‌افزارهای جهان است.

سختگیری حیرت‌انگیز برای ایمن‌سازی جنگنده ارزشمند آمریکایی؛

به گزارش پارسینه ، وزارت دفاع آمریکا پس از سقوط اولین جنگنده اف- ۳۵ در تاریخ فعلا پرواز تمامی این جنگنده‌ها را متوقف کرده است.یک جنگنده اف- ۳۵ نیروی دریایی آمریکا روز ۲۸ سپتامبر امسال در یک پرواز آموزشی در کارولینای جنوبی بر اثر سقوط کاملا منهدم شد هر چند خلبان توانست به سلامت از جنگنده خارج شود.

جو دلا ودووا، سخنگوی برنامه جنگنده‌های اف- ۳۵، گزارش می‌دهد که آمریکا و متحدان آن از جمله بریتانیا و اسرائیل به دلیل بازرسی لوله‌های انتقال سوخت در موتور این جنگنده‌ها تمامی پرواز‌ها را به طور موقت متوقف کرده‌اند.او در بیانیه‌ای گفت: «دلیل این بازرسی‌ها اولین یافته‌های ما در مورد دلایل احتمالی سقوط یکی از جنگنده‌ها در اواخر سپتامبر است».

به گفته او، لوله‌های مشکوک جایگزین خواهند شد و آن تعداد از جنگنده‌هایی که لوله‌های انتقال سوخت آن خوب است به عملیات باز می‌گردند. پیش‌بینی می‌شود که این بازرسی‌ها طی ۲۴ تا ۴۸ ساعت آینده تمام شود. بریتانیا اعلام کرد این بازرسی‌ها روی تمام جنگنده‌های اف- ۳۵ این کشور تاثیر نخواهد گذاشت و در حال حاضر فقط برخی از ماموریت‌ها «موقتا متوقف» شده است. سخنگوی وزارت دفاع این کشور گفت: «ایمنی برای ما مهمترین موضوع است و در نتیجه بریتانیا تصمیم گرفته تا زمانی که نتیجه تحقیقات و بازرسی مشخص می‌شود برخی از پرواز‌های جنگنده‌های اف- ۳۵ را به تاخیر بیاندازد».

آمریکا تاکنون سفارش خرید ۳۰۰۰ فروند اف ۳۵ دریافت کرده و ارتش اسراییل هم اکنون چند فروند آن را در اختیار دارد.در پی انتشار دستور زمین‌گیر شدن موقت همه اف۳۵‌ها انتظار می‌رود همه این جنگنده‌ها از نقاط مختلف جهان برای رفع نقص فنی به آمریکا بازگردانده شوند.

اگر آن طور که گفته شده لوله‌های انتقال سوخت این هواپیما مشکل‌ساز بوده باشند ان وقت باید انتظار داشت که ده‌ها فروند آن برای اصلاح کامل سیستم سوخت‌رسانی به خط تولید و کارخانجات لاکهید مارتین بازگردنند.با وجود این، بازرسان فنی گفته‌اند ظرف ۲۴ تا ۴۸ ساعت آینده در مورد نتایج نهایی تحقیقات خود اظهار نظر خواهند کرد.

اف ۳۵ که گفته شده می‌تواند از رادار‌ها بگریزد و شناسایی نشود در سه مدل ساخته شده است.
تصویرها
سختگیری حیرت‌انگیز برای ایمن‌سازی جنگنده ارزشمند آمریکایی؛
نمایش موجودیت‌ها