date_range یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ access_time ۱۰:۱۱:۰۰ ب.ظ
تعداد 3 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند. گراف تشابه

آیا بازار دلار آرام می‌گیرد؟

آیا بازار دلار آرام می‌گیرد؟
منبع خبر: پارسینه

شرایط امروز اقتصاد ایران نیاز به تصمیمات جدی و جسورانه دارد، اما در حال حاضر نه افراد مناسبی برای اینکار در تیم اقتصادی دولت وجود دارد، نه انگیزه کافی

پول نیوز- عادت کرده‌ایم. هر روز که چشم از هم باز می‌کنیم سکه حداقل ۲۰ هزار تومان و دلار حداقل ۱۰۰ تومان گران شده باشد. امروز، اما از آن روز‌ها بود که سکه بیش از ۱۵۰ هزار تومان و دلار بیش از ۵۰۰ تومان گران شدند تا باز آشوب تازه‌ای در بازار به پا شود. آیا بازار دلار آرام می‌گیرد؟ بررسی‌های میدانی پول نیوز نشان می‌دهد امروز سکه امامی به دو میلیون و ۸۰۰ هزار تومان رسید تا دغدغه‌های دیروز مردم، تبدیل به نگرانی و دلشوره شود. این طرف ماجرا، دلار در خیابان‌های شهر، با نرخ ۷ تا ۸ هزار تومان معامله می‌شود و این در حالی است که مسئولان روی قیمت ۴ هزار و ۲۰۰ تومان خیالی خود، پافشاری می‌کنند! اما این وضعیت تا کی ادامه پیدا خواهد کرد؟ اسکناس آمریکایی قرار است به چند هزار تومان برسد؟ اباذر نجمی کارشناس اقتصادی و بازار ارز در این باره به پول نیوز پاسخ می‌دهد.

*افزایش قیمت‌ها ادامه خواهد داشت؟
ابوذر نجمی معتقد است که برای پاسخ به این سوال باید وضعیت کنونی را ریشه یابی کنیم. به لحاظ اقتصادی او ریشه افزایش قیمت دلار و سایر کالا‌های سرمایه‌ای را افزایش پایه پولی و رشد نقدینگی طی سال‌های اخیر میداند که کاهش نرخ سود سپرده بانکی و افزایش نرخ دلار به علت مشکل نقل و انتقالات در پاییز سال گذشته محرک اولیه آن بود. این کارشناس اقتصادی در توضیح تکمیلی اضافه می‌کند افزایش قیمت‌ها فقط در دلار خلاصه نمی‌شود. ماشین، سکه، خودرو، سکن و به طور کلی دارایی‌های سرمایه‌ای از نرخ متعارف خود فاصله گرفته اند که این افزایش قیمت‌ها ناشی از همین علت است. پس تا مادامی که افزایش قیمت دارایی‌ها این نقدینگی را جذب نکند، افزایش قیمت‌ها ادامه خواهد داشت. به این موضوع، بحث انتظارات را هم باید اضافه کرد.

*چرا دلار در راس این افزایش قرار گرفته است؟
از سال گذشته و با تهدید‌های ترامپ پیش بینی میشد که تجارت خارجی ایران وپرداخت‌های خارجی با مشکل مواجه شود پس بسیاری ار دلالان با استفاده از این فرصت به سراغ این دارایی رفتند چرا که توان دولت را هم برای کنترل آن محدود می‌دیدند

*اما چطور عموم مردم وارد این بازی شدند؟
نجمی می‌گوید: واقعیت این است که در بازار لیدر‌هایی داریم که اخبار را تحلیل می‌کنند. بر این اساس در پاییز سال گذشته، سرمایه داران و سفته بازان دارایی‌های خود را تبدیل به دلار کردند. این تقاضا باعث افزایش قیمت دلار حواله و سپس دلار اسکناس شد. ادامه تبدیل دارایی توسط افراد نزدیک به منابع خبری وافزایش قیمت‌ها باعث شد که همه اقشار جامعه برای تبدیل نقدینگی خود به طلا، مسکن و ... اقدام کنند.

*آیا نمی‌شود با راهکاری دستوری بازار ارز را کنترل کرد؟
خیر. این پاسخ صریح نجمی است. او می‌گوید: دیدیم که راهکار دستوری مورد نظر دولتی‌ها هم نه تنها مشکلی را حل نکرد بلکه تنش و تشنج بازار را زیاد کرد.
در حال حاضر هیچ اقدام موثری برای ساماندهی بازار انجام نمی‌شود و حتی هر کاری انجام می‌شود در راستای تهییج بازار است. برای مثال پیش فروش سکه باعث می‌شود که بازار بیش از پیش از تعادل خارج شود. چوا که جامعه به جای اینکه سیگنال اقتدار و توان ایفای تعهد از بانک مرکزی بگیرد رسمیت بخشیدن به یک نرخ و استیصال را می‌بیند
ممنوع کردن اقلام وارداتی، اعلام اعطای ۵ هزار میلیارد تومان از سپرده مالباختگان موسسات مالی و اعتباری و .. از اقدامات دیگری است ک. بازار را ناآرام‌تر کرده است.

او در انتها می‌گوید که شرایط امروز اقتصاد ایران نیاز به تصمیمات جدی و جسورانه دارد، اما در حال حاضر نه افراد مناسبی برای اینکار در تیم اقتصادی دولت وجود دارد، نه انگیزه کافی. مدام همه تکرار کردند که دلار ۴ هزار و ۲۰۰‌ای سریعا باید قطع شود چرا که جز رانت و فساد نتیجه‌ای در کنترل واردات و مدیریت منابع ندارد. بانک مرکزی آمار عملکرد ۳ ماهه خود را منتشر کند که طی سه ماه گذشته با دلار ٤٢٠٠ تومانی چه کالا‌هایی و به چه میزانی وارد شده؟
ادامه رفتار و تصمیم گیری دولت به شکل کنونی به صلاح کشور نیست و صرفنظر از سوزاندن منابع کشور عواقب جبران ناپذیری دارد.

نمایش موجودیت‌ها