date_range سه شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۶ access_time ۰۹:۵۰:۰۰ ب.ظ

13 ایستگاه گرانی کالا از تولید تا مصرف

13 ایستگاه گرانی کالا از تولید تا مصرف
منبع خبر: جوان آنلاین

معاون امور اقتصادی و بازرگانی وزارت صنعت به تهدید اصناف از سوی فروشگاه‌های زنجیره‌ای در پنج تا 10 سال آینده اشاره کرد و گفت: کالاها تا به دست مصرف‌کننده برسد در 13 ایستگاه توقف می‌کند و در هر ایستگاه مقداری به نرخ آن افزوده می‌شود.

13 ایستگاه گرانی کالا از تولید تا مصرف
معاون امور اقتصادی و بازرگانی وزارت صنعت به تهدید اصناف از سوی فروشگاه‌های زنجیره‌ای در پنج تا ۱۰ سال آینده اشاره کرد و گفت: کالاها تا به دست مصرف‌کننده برسد در ۱۳ ایستگاه توقف می‌کند و در هر ایستگاه مقداری به نرخ آن افزوده می‌شود. 

همزمان با رونق گرفتن ایجاد فروشگاه‌های زنجیره‌ای در کشور، خرده‌فروشان به شدت مورد تهدید قرار گرفتند، زیرا خرده‌فروشان به اندازه فروشگاه‌ها تخفیف و تنوع جنس ندارند و مصرف‌کنندگان ترجیح می‌دهند مایحتاجشان را از فروشگاه‌های زنجیره‌ای خریداری کنند. از این‌رو ضروری است اصناف با ادغام و افزایش تنوع در اجناس و کاهش قیمت‌ها از شکل سنتی خارج شده و خود را با روش‌های جدید بازار هماهنگ کنند. 

حسین سینکی، معاون اقتصادی و بازرگانی وزیر صنعت نیز در دهمین اجلاسیه دوره ششم نمایندگان اتاق اصناف به تهدید صنوف از سوی فروشگاه‌های زنجیره‌ای اشاره کرد و گفت: تهدیدی که پنج تا 10 سال دیگر متوجه جامعه خرد صنفی کشور می‌شود را چطور پاسخ خواهیم داد؟ 

سینکی این سؤال را مطرح کرد که با توسعه‌یافتگی و تجاری شدن فعالیت‌ها چه پاسخی برای جامعه شبکه‌های سنتی خواهیم داشت و اصناف در بین 2 هزار و 900 شعبه فروشگاه‌های زنجیره‌ای چه سهمی دارند؟  سینکی با بیان اینکه همه باید برای بهره‌گیری از فرصت‌های فعلی وقت بگذارند، گفت: ۳ میلیون واحد صنفی، 2/5 میلیون واحد دارای جواز و 500هزار واحد بدون جواز امروز در معرض این پدیده جدید قرار گرفته‌اند. 
وی با اشاره به اینکه 5/17 درصد تولید ناخالص داخلی کشور در دست اصناف است، افزود: درصد قابل‌توجهی از شاغلان در بخش اصناف مدرک دیپلم یا زیردیپلم دارند، در نتیجه برای آموزش این بخش باید دوره‌های تخصصی برگزار شود. 
 
دولت نتوانسته به بعضی تعهداتش عمل کند
معاون وزیر صنعت اظهار داشت: برای حمایت از تولید هفت ایستگاه تعریف شده که در کشورهای پیشرفته، بانک‌ها در ایستگاه دوم یا سوم قرار دارند، اما در ایران بانک‌ها در ردیف 37 قرار دارند. وی با بیان اینکه دولت در عمل به برخی از تعهداتش نتوانسته به درستی عمل کند، گفت: بازرسی صنوف یکی از این موارد است. گفتمان غیرحرفه‌ای و توده‌ای برای حل مشکلات، مشکلات ما را بیشتر کرده است. اقتصاد علم تخصیص منابع محدود به نیازهای نامحدود است. 
به گفته سینکی قاچاق از جمله نقاط آسیب زننده به اقتصاد کشور است و بخشی از مبارزه با قاچاق در اتخاذ سیاست‌های اقتصادی معنا می‌شود و صرفاً در رفتارهای عملیاتی و بازرسی نتیجه نمی‌دهد. 
وی افزود: گفتمان غیرحرفه‌ای برای حل مشکلات، مشکلات را بیشتر کرده است. نقاط آسیب‌زننده بر صنوف و بخش بازرگانی کشور باید احصا و برای رفع آن اقدام شود. 
  
انتقاد از ورود واسطه‌ها و افزایش قیمت کالا
سینکی با اشاره به اینکه واسطه‌های متعددی میان تولید و مصرف کالاهای تولیدی کشورمان وجود دارد، گفت: بر اساس بررسی‌هایی که انجام شده است از زمان تولید تا مصرف کالا گاهی تا 13 ایستگاه توقف می‌کند و در هر ایستگاه افزایش نرخ اعمال می‌شود. 
وی افزود:‌ طولانی بودن این مسیر آفتی برای تولیدکننده و مصرف‌کننده به حساب می‌آید که این مسیرها و ایستگاه‌های طولانی مصرف تا تولید کماکان نیز وجود دارد. 
وی با بیان اینکه در مواردی به نگاه‌های کارشناسی اصیل در اقتصاد کشور بی‌توجهی می‌کنیم، گفت: موضوع قاچاق امروز از نقاط آسیب‌زننده به اقتصاد کشور است و صرفاً با عملیات نظامی و امنیتی قابل رفع نیست، بلکه در اتخاذ سیاست‌های اقتصادی باید تغییراتی صورت بگیرد. 
معاون امور اقتصادی و بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: خود اصناف می‌توانند رفتارهایی اتخاذ کنند که کالای قاچاق قدرت نفوذ در شبکه توزیع نداشته باشد. 
وی با اشاره به گسترش فروشگاه‌های زنجیره‌ای و کاهش نرخ اجناس در شبکه توزیع گفت: روزی به دنبال توسعه فعالیت فروشگاه‌های زنجیره‌ای در کشور بودیم و اصرار داشتیم این فروشگاه‌ها با سهامداری خودشان ایجاد شوند. 

سینکی با بیان اینکه نگران حیات فعالیت اقتصادی فعالان خرد در آینده هستیم، گفت: واحدهای صنفی امروز در معرض رفتارهای جدیدی قرار گرفته‌اند و معلوم نیست تا 10 سال دیگر وضعیت فعلی این واحدهای کوچک به چه شکل خواهد بود. وی تاکید کرد: 500 هزار واحد صنفی تولیدی کشورمان نیاز به نوسازی و نوین‌سازی فعالیت‌های خود دارند و باید توجه داشت امروز سهم این بخش تولیدی در اقتصاد کشور کاهش یافته است. 

معاون امور اقتصادی و بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت به موضوع بازرسی‌های صنفی نیز اشاره کرد و گفت: در گذشته که بنده مسئولیت تنظیم بازار دو بخش مواد شوینده و بهداشتی و روغن خوراکی را به بخش خصوصی سپردم واحدهای شوینده به خوبی توانستند عمل کنند و بخش روغن نیز با وجود فراز و نشیبی که داشت، توانسته است این مسئولیت را نگه دارد. 
وی افزود: امروز باید تمام اصناف به این سمت بروند که چه مسئولیت‌هایی را می‌توانند از دولت دریافت کرده و خود انجام دهند. 
  
فاضلی: مخالف سرکشی به حساب بانکی اصناف هستیم
رئیس اتاق اصناف که در این اجلاسیه سخن می‌گفت، بار دیگر نارضایتی اصناف را از سرکشی حساب‌های بانکی اعلام کرد و افزود: با توجه به نقش کمرنگ اصناف در برنامه ششم و تمایل دولت به انجام امور با روال دولتی به نظر نمی‌رسد اقتصاد مقاومتی اجرایی شود. 
علی فاضلی با بیان اینکه در برنامه ششم توسعه، بخش خصوصی و اصناف کمرنگ دیده شده است، گفت: این در حالی است که مقام معظم رهبری و رئیس‌جمهور تاکید زیادی بر سپردن کارها به مردم داشته‌اند، ولی این اتفاق در برنامه ششم عملی نشده است. 
وی ادامه داد: با توجه به برنامه ششم تدوین‌ شده، نمی‌توانیم این انتظار را داشته باشیم که اقتصاد مقاومتی اجرایی شود، زیرا مردم در امور اقتصادی شریک نشده‌اند و دولت می‌خواهد کارها را همچنان با روال دولتی پیش ببرد که این موضوع لطمه بزرگی به اقتصاد کشور وارد می‌کند. 

وی همچنین با انتقاد از سرکشی سازمان امور مالیاتی به 2 هزار و 500 حساب بانکی مربوط به اصناف گفت: این سازمان به صورت نمونه به این حساب‌ها سرکشی کرده که ما به شدت با آن مخالف هستیم. فاضلی با اشاره به تصمیمات یک‌شبه برخی مسئولان دولتی گفت: اصناف آنقدر مشغول این تصمیمات یک‌شبه دولت هستند که فرصتی برای ورود به اقتصاد مقاومتی پیدا نمی‌کنند. وی با بیان اینکه طی سال‌های گذشته هیچ بسته حمایتی برای اصناف اجرایی نشده است، افزود: فقط سال گذشته یک بسته 10 هزار میلیارد تومانی برای اصناف دیده شد و رئیس‌ کل بانک مرکزی نیز وعده‌هایی را در این زمینه داد، اما تا الان عملی و ابلاغ نشده است. 
وی تصریح کرد:‌ بسته حمایتی برای جابه‌جایی بنگاه‌های آلاینده نیز اجرایی نشده است و به همین دلیل دیگر اجازه نمی‌دهیم که بنگاه‌های آلاینده کوچ کنند.  رئیس اتاق اصناف ادامه داد: در حال حاضر سهم بنگاه‌های تولیدی در اصناف حدود 19 تا 20 درصد است، در حالی که قبلاً این سهم به حدود 40 درصد می‌رسید. 
تصویرها
13 ایستگاه گرانی کالا از تولید تا مصرف
نمایش موجودیت‌ها