date_range جمعه ۲۲ دی ۱۳۹۶ access_time ۰۹:۵۹:۰۰ ب.ظ

کمیسیون شوراها هم از توضیحات شهرداری برای طرح جدید ترافیک قانع نشد پلیس: طرح جدید ترافیک مشکلات مردم را اضافه می‌کند

کمیسیون شوراها هم از توضیحات شهرداری برای طرح جدید ترافیک قانع نشد پلیس: طرح جدید ترافیک مشکلات مردم را اضافه می‌کند
منبع خبر: جوان آنلاین

در ادامه مخالفت‌ها با طرح جدید ترافیک شهرداری، کمیسیون شوراهای مجلس هم با اجرای این طرح مخالفت کرده است.

کمیسیون شوراها هم از توضیحات شهرداری برای طرح جدید ترافیک قانع نشد پلیس: طرح جدید ترافیک مشکلات مردم را اضافه می‌کند
صادق محمودی

در ادامه مخالفت‌ها با طرح جدید ترافیک شهرداری، کمیسیون شوراهای مجلس هم با اجرای این طرح مخالفت کرده است. در همین راستا رئیس پلیس راهور تهران معتقد است: نباید هیچ طرحی که به مردم فشار مضاعفی بیاورد یا دغدغه‌ای را به دغدغه‌های آنها اضافه کند، اجرا شود؛ همچنین برخی از اعضای شورای شهر تهران خواستار اجرای پایلوت طرح و رفع نقاط ضعف این طرح شده‌اند. 
اصغر سلیمی‌، نماینده مردم سمیرم در مجلس شورای اسلامی گفت: شهرداری برقراری عدالت اجتماعی را عامل اصلی اجرای طرح عوارض ترافیک می‌داند تا در پی آن افراد بر‌اساس ضرورت و نیازی که دارند به این محدوده وارد شوند و نرخ‌هایی از 13هزار تومان تا 38‌هزارتومان نیز بر‌اساس ورود در ساعات اوج ترافیک و زمان خلوتی برای آن تعیین کرده است. 
عضو هیئت رئیسه کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس افزود: شهرداری بر این موضوع تاکید دارد که طرح کنونی را با الگوی بسیاری از کشورهای موفق در این حوزه تطبیق داده است، اما اعضای کمیسیون شوراها در پی استماع جزئیات این طرح که از سوی مسئولان شهرداری تشریح شد، به دلیل احتمال تداوم وجود ترافیک و آلودگی هوا قانع نشدند و قرار بر این شد که آنها روی این طرح بیشتر کار کنند و بعد از بررسی در شورای شهر مجدد نتایج حاصل‌ شده را در این کمیسیون مطرح کنند. 
وی افزود: ما همچنان نگران این هستیم که اجرای طرح عوارض ترافیک نیز تاثیری در کاهش بار ترافیک و میزان آلودگی هوا نداشته باشد و نه‌تنها این معضلات برطرف نشود، بلکه با امکان ورود تمام خودروها به این محدوده بر تشدید بار ترافیک و میزان آلودگی هوا منتهی شود. 
  
هیچ تغییری در طرح زوج و فرد در سال آینده ایجاد نمی‌شود

به گفته پلیس هم با تمهیداتی که پیش‌بینی شده هیچ تغییری در میزان سهمیه‌ها و میزان فروش روزانه طرح ترافیک به وجود نخواهد آمد. 
سردار محمدرضا مهماندار، رئیس پلیس راهور تهران، درباره نحوه اجرای طرح زوج و فرد و طرح ترافیک در سال 1397 اظهار داشت: این اطمینان خاطر را به شهروندان می‌دهم که همه دستگاه‌های مسئول اعم از پلیس، شهرداری، وزارت کشور، مهم‌ترین دغدغه‌شان آسایش مردم است و نباید هیچ طرحی که به مردم فشار مضاعفی بیاورد یا دغدغه‌ای را به دغدغه‌های آنها اضافه کند، اجرا شود؛ دلیل این همه کار کارشناسی و طولانی شدن موضوع هم رفع همین نگرانی‌ها و دغدغه‌هاست.  رئیس پلیس راهور تهران بزرگ با بیان اینکه هنوز هیچ چیزی نهایی نشده است، گفت: روی این طرح کار کارشناسی انجام می‌دهیم. تاکنون اجرای این طرح در حوزه زوج و فرد منتفی شده است و در سال 1397 هم مانند سال‌جاری طرح زوج و فرد بدون هیچگونه تغییری اجرا خواهد شد. 
  
طرح جدید نباید ترافیک را افزایش دهد 

سردار مهماندار درباره سهمیه اقشار مختلف برای ورود به طرح ترافیک اظهار داشت: در مورد طرح ترافیک سهمیه‌هایی نیز وجود داشت که به بعضی از اقشاری که ضرورت ایجاب می‌کرد وارد طرح شوند داده می‌شد؛ مانند خبرنگاران که برای تهیه خبر و پزشکان که برای مراجعه به بیمارستان نیازمند ورود به محدوده طرح ترافیک بودند و همچنین جانبازان. 
   
لزوم اجرای «پایلوت» طرح جدید ترافیکی پایتخت

رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران، ری و تجریش هم پیشنهاد داد که طرح جدید ترافیکی در ابتدا به صورت پایلوت اجرا شود. ناهید خداکرمی با بیان اینکه همگان به اصلاح محدوده طرح ترافیک اذعان دارند و معتقدند که طرح ترافیک فعلی کارآیی لازم را ندارد، گفت: با این حال در طرح جدید ترافیک نباید عجله کرد و برای شناسایی نقاط ضعف و قوت آن پیشنهاد می‌شود این طرح به صورت پایلوت اجرایی شود. 
وی با بیان اینکه عمده مراکز خرید در داخل محدوده طرح ترافیک است، اظهار کرد: این موضوع تقاضای سفر را افزایش داده و در نهایت موجب افزایش ترافیک و ایجاد گره‌های ترافیکی می‌شود. بنابراین پیشنهاد می‌شود شهرداری با ارائه مشوق‌هایی به این مراکز، تمهیداتی را در نظر بگیرد که برخی مراکز خرید به صورت داوطلبانه در ساعت غیر پیک فعالیت کنند. 
تصویرها
کمیسیون شوراها هم از توضیحات شهرداری برای طرح جدید ترافیک قانع نشد پلیس: طرح جدید ترافیک مشکلات مردم را اضافه می‌کند
نمایش موجودیت‌ها