date_range دوشنبه ۱۳ فروردین ۱۳۹۷ access_time ۰۸:۵۳:۰۰ ب.ظ

67 درصد شاغلان در کشور دیپلمه‌اند

67 درصد شاغلان در کشور دیپلمه‌اند
منبع خبر: جوان آنلاین
دسته خبری: جامعه|تحصیل

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش‌و‌پرورش گفت: طبق اعلام وزارت کار ۶۷ درصد شــاغلان کشور دارای مدرک دیپلم یا پیش دانشــگاهی هســتند.
علی زرافشان با اشاره به چالش‌های برگزاری کنکور سراسری و سرنوشت قانون حذف کنکور اظهار کرد: مجلس شــورای اسلامی تاکنون دو مصوبه درباره قانون کنکور داشته است. مصوبه اول درباره حذف کنکور بود که به مدت پنج سال اجرا شد و مصوبه دوم، قانون پذیرش دانشجو است.
وی افزود: در قانون پذیرش دانشجو، سه روش برای پذیرش دانشجو در دانشگاه پیش‌بینی شده است که در روش اول پیش‌بینی شده ۸۵ درصد پذیرش دانشجو باید از طریق سابقه تحصیلی صورت گیرد. در روش دوم پذیرش بر اساس سابقه تحصیلی و دروس عمومی ذکر شده و در روش سوم که در حال حاضر اجرا می‌شود، پذیرش بر اساس سابقه تحصیلی، دروس عمومی و دروس تخصصی است. در روش سوم گفته شده باید ۱۵درصد ظرفیت دانشگاه‌ها از این طریق باشد، اما اکنون دانشگاه‌های پیام نور، آزاد و دولتی ۸۰ درصد ظرفیت خود را از این طریق جذب می‌کنند. معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش‌و‌پرورش با اشاره به اینکه طبق گزارش ســازمان ســنجش بیش از ۶۰ درصد فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها در مشاغل مرتبط با رشته تحصیلی‌شان کار نمی‌کنند، اظهار کرد: در واقع سرمایه کشور چند سالی در راستای تربیت افراد در رشته‌هایی صرف می‌شود که بازار کاری ندارد. البته این موضوع به تغییر هرم جمعیتی کشور و کاهش شدید میزان داوطلبان دانشگاه‌ها بازمی‌گردد. زرافشان با اشاره به کاهش 7 میلیونی جمعیت دانش‌آموزی نسبت به دهه ۷۰ گفت: کاهش جمعیت دانش‌آموزی امروز به آموزش عالی رســیده است و میزان داوطلبان کنکور از یک میلیون و ۷۰۰ هزار به ۸۰۰ هزار نفر در سال‌های اخیر رســیده اســت و به تبع آن شرایط فرهنگی و اجتماعی جامعه نیز دچار تغییراتی شده و پســران دریافته‌اند راه اشتغال لزوماً از تحصیل در دانشــگاه نمی‌گذرد. طبق اعلام وزارت کار ۶۷ درصد شــاغلان کشور دارای مدرک دیپلم یا پیش‌دانشــگاهی هســتند. وی افزود: به همین علت است که آمارها می‌گوید آمار دانش‌آموزان از ۵۵۰ هزار نفر در پایه سوم متوسطه نظری یک مرتبه به ۴۳۰هزار نفر در دوره پیش‌دانشــگاهی کاهش می‌یابد و افراد با مدرک دیپلم وارد بازار کار می‌شوند. زرافشان تصریح کرد: طبق آماری که وزارت کار اعلام کرده، 67 درصد شاغلان در کشور دارای مدرک دیپلم یا پیش‌دانشگاهی هستند.

نمایش موجودیت‌ها