date_range یکشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۶ access_time ۱۰:۰۱:۰۰ ب.ظ

کاسه کوزه گردش بالای مالی سمن‌ها بر سر هیئت‌های مذهبی شکست

کاسه کوزه گردش بالای مالی سمن‌ها بر سر هیئت‌های مذهبی شکست
منبع خبر: جوان آنلاین

زمینه مستعد جامعه ما برای توسعه مشارکت‌های مردمی باعث شده بسیاری از جریان‌ها سعی کنند از این فعالیت‌های مدنی برای اهداف خود پوششی درست کنند و با تغییر جهت این مشارکت‌ها به نفع اهدافشان بهره ببرند.

زمینه مستعد جامعه ما برای توسعه مشارکت‌های مردمی باعث شده بسیاری از جریان‌ها سعی کنند از این فعالیت‌های مدنی برای اهداف خود پوششی درست کنند و با تغییر جهت این مشارکت‌ها به نفع اهدافشان بهره ببرند. 
گردش مالی بالای سازمان‌های مردم‌نهاد از طرفی، رهگیری مالی دشوار آنها به دلیل ساختار چند‌لایه و نامتعارف و در اصطلاح بازاری و غیررسمی‌شان از سوی دیگر در کنار فعالیت شبکه‌ای و مویرگی ویژگی‌هایی هستند که سمن‌ها را به منفذی برای ورود افراد و جریان‌های مغرض تبدیل کرده است. 

در عین حال شاکله غالب نظام و ساختار اجتماع ما دولتی است، بنابراین فعالیت‌های مردمی و خیریه همواره به عنوان محلی برای نفوذ مورد توجه بوده‌اند.  
علاوه بر این شیوه جدید فعالیت سازمان‌های مردم‌نهاد یا سمن‌ها باعث شده آنها بیش از گذشته مورد طمع جریان‌های سیاسی و فرهنگی قرار بگیرند. بر این اساس است که در ماه‌های منتهی به آبان سال‌جاری گزارش‌های ریز و درشت، رسمی و غیررسمی و تایید شده و نشده‌ای از تخلفات مؤسسات خیریه و سازمان‌های مردم نهاد مخابره می‌شوند. آخرین آنها عدم شفافیت مالی سازمان‌های مردم‌نهاد است که این سازمان‌ها را مغضوب ستاد ساماندهی سمن‌های تهران کرده و باعث شده حجت نظری، رئیس این ستاد اعلام کند تا اطلاع ثانوی از سرانه برای سازمان‌های مردم‌نهاد خبری نیست. 

نظری با اشاره به حواشی ستاد ساماندهی سمن‌های شهر تهران با بیان اینکه متاسفانه ستاد توان‌افزایی سمن‌ها در دوره‌های قبل شفافیت مالی نداشته است، گفت: عدم شفافیت مالی سبب ایجاد شائبه و تردیدهای بسیار در شورا و سطح جامعه شده بود. 
وی با بیان اینکه متاسفانه باید اعلام کنم که با چک کردن گزارش‌های مالی دوره‌های قبلی دریافتیم نگاهی که باید برای توان‌افزایی نهادهای مردمی باشد، وجود نداشته است، گفت: به طور مشخص ارائه کمک‌های خاص و قابل‌توجه برای تجهیز ایستگاه‌های صلواتی در محرم و صفر یا ارائه کمک به هیئت‌های مذهبی در گزارش‌های مالی دیده می‌شود و این در حالی است که هیئت‌های متولی مشخصی دارند. 

نظری افزود: اینکه شهرداری در قالب عطر سیب به هیئت‌ها کمک می‌کند و در کنار آن، ستاد توان‌افزایی مجدداً به هیئت‌ها کمک کند به نظر اتفاق خوبی نیست؛ چراکه سبب دور شدن هیئت‌ها از کارکرد و نیت اصلی است، ایجاد چند نهاد برای بودجه‌دهی فضا را برای عده‌ای باز می‌کند تا اغراض شخصی خود را پیش ببرند!
رئیس ستاد ساماندهی سمن‌های شهر تهران گفت: در جلسه‌ای که با کارگروه‌های سمن‌ها در دفتر ستاد داشتیم، به صراحت اعلام کردیم که کمک‌های سرانه قطع خواهد شد و از این پس به هیچ وجه به سمن‌های عضو ستاد کمک سرانه نخواهیم کرد؛ چراکه باید این مسئله ساماندهی شود. 

اگرچه در گزارش نظری کاسه و کوزه بی‌نظمی مالی سمن‌ها بر سر هیئت‌های مذهبی شکسته است، اما اغراض شخصی اشاره شده در اظهارات وی قابل تعمیم به اغراض حزبی، سیاسی، فکری و فرهنگی جهت‌دار با نظام و انقلاب نیز هست که باید دید از فهرست توان‌افزایی‌های ساختاری و سازمانی و سیستمی خارج می‌شوند یا خیر؟! و آیا دور شدن از کارکرد و نیت اصلی سایر سمن‌ها به عنوان رکن سوم توسعه پایدار کشور بعد از دولت و بخش خصوصی نیز به آسانی هیئت‌های مذهبی قابل رصد، پیگیری و کنترل و اصلاح هست یا خیر؟!
پاسخ این سؤالات قطعاً جایی فراتر از ستاد ساماندهی سمن‌های شهر تهران است و باید حوالی وزارت کشور و شورای عالی استان‌ها آن را جست‌وجو کرد. آنجا که مواد 5 و 6 آیین‌نامه اجرایی تاسیس و فعالیت سازمان‌های مردم‌نهاد مصوب سال 84 هیئت دولت که ناظر به بهداشت مالی سمن‌ها است، نادیده گرفته شده و مورد توجه قرار نمی‌گیرد. 
نمایش موجودیت‌ها