date_range دوشنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۶ access_time ۰۹:۰۶:۰۰ ب.ظ

در باغ کتاب تهران با مساحت 110 هزار مترمربع، به روی مردم باز شد قالیباف: افتتاح باغ کتاب از بزرگ‌ترین اتفاقات فرهنگی کشور است

در باغ کتاب تهران با مساحت 110 هزار مترمربع، به روی مردم باز شد قالیباف: افتتاح باغ کتاب از بزرگ‌ترین اتفاقات فرهنگی کشور است
منبع خبر: جوان آنلاین

شهردار تهران گفت: بهره‌برداری از باغ کتاب یکی از بزرگ‌ترین اتفاقات فرهنگی در کشور است.

در باغ کتاب تهران با مساحت 110 هزار مترمربع، به روی مردم باز شد قالیباف: افتتاح باغ کتاب از بزرگ‌ترین اتفاقات فرهنگی کشور استمحمدباقر قالیباف در مراسم بهره‌برداری از مجموعه باغ کتاب با بیان اینکه بهره‌برداری از این مجموعه بزرگ‌ترین اتفاق فرهنگی در شهر تهران و کشور است، گفت: امروز شاهد هستیم این مجموعه بزرگ با حضور هنرمندان و فرهیختگان بزرگی آغاز به کار می‌کند.
شهردار تهران با بیان اینکه این مجموعه را در زمان وعده داده شده به شهروندان و اصحاب فرهنگ و هنر تحویل دادیم، گفت: خوشحالم که در روزهای پایانیخدمتم در شهرداری شاهد اتفاق بزرگ، میمون و مبارکی در عرصه هنر، علم و فرهنگ هستم.
 
وی با اشاره به اینکه این مجموعه متعلق به کودکان، نوجوانان و آینده‌سازان کشور است، گفت: این مجموعه را که حاصل تلاش چند ساله همکاران ما در شهرداری است، به فرزندان کشورم تقدیم می‌کنم و امیدوارم همه کودکان و نوجوانان به همراه مادران خود از این فرصت فرهنگی استفاده کنند.
 
در این مراسم علی لاریجانی رئیس مجلس، امرودی معاون سابق اجتماعی، مجتبی عبداللهی معاون فرهنگی اجتماعی شهردار تهران، ناصر امانی معاون شهردار، پشمچی‌زاده معاون معماری شهرسازی شهردار تهران، محمود صلاحی رئیس سازمان فرهنگی و هنری، برخی اعضای شورای شهر تهران، برخی سفرای کشورهای خار جی و جمعی از هنرمندان و نویسندگان حاضر بودند. باغ کتاب تهران به عنوان بزرگ‌ترین کتابفروشی، دسترسی مخاطبان بین‌المللی به منابع اسلام، ایران و انقلاب اسلامی را فراهم می‌کند.
 
این مجموعه ضمن افزایش سرانه مطالعه در کشور، می‌تواند به رشد علمی کودکان، نوجوانان و حتی بزرگسالان کمک قابل‌توجهی داشته باشد.
 باغ کتاب تهران با مساحت 110هزار مترمربع، فضای مفرح و شادی را برای دورهم بودن خانواده‌ها و در نظر گرفتن ساعتی برای مطالعه و کتابخوانی فراهم می‌کند.   تالارهای متعدد باغ کتاب همچون تالار علم خردسال، تالار علم کودک، تالار علم نوجوان، کشتی کتاب، بخش داستان‌های تجسمی، داستان‌های شاهنامه و مجموعه سالن‌های سینما، تئاتر، همایش و غیره از جمله زیرپروژه‌های باغ کتاب به شمار می‌آیند.
 یکی از موارد قابل توجه در پروژه باغ کتاب تهران استفاده وسیع از فضای سبز است که با استفاده از بام سبز علاوه بر زیبایی و افزایش ارزش ساختمان می‌توان تا 50 درصد از هدر رفتن آب جلوگیری کرد.
 
فروشگاه‌های مختلف برای فروش محصولات فرهنگی و... در باغ کتاب باعث جلب مخاطبان بیشتر از هر گروه سنی و با هر جنسیتی می‌شود. همچنین باغ کتاب می‌تواند انواع خدمات را در حوزه تمامی رسانه‌ها با انواع مدیاها (کتاب، سی‌دی، دی‌وی‌دی، اینترنت و...) به مخاطبان خود ارائه دهد.
 
رفع خلا آموزش در کشور با بهره برداری از باغ کتاب
علی لاریجانی نیز در این مراسم اظهار کرد: ما امیدواریم آقای قالیباف همیشه سرزنده و فعال کار کنند و از وجود ایشان در نظام جمهوری اسلامی ایران به خوبی استفاده شود.
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به بازدید خود از مجموعه فرهنگی باغ کتاب تهران خاطر نشان کرد: این مجموعه هم از نظر معماری قابل توجه بوده و هم در طراحی آن به یک نکته مهم توجه شده که مسئله اصلی کشور در بحث آموزش چیست؟ نام این مجموعه باغ کتاب است، اما درواقع باغ روش‌های نوین معرفت است که چطور فرزندان آینده‌ای متناسب با شرایط امروز داشته باشند.
 
وی افزود:  امروز آموزش به معنی انباشت اطلاعات نیست بلکه جوشش خلاقیت در کودکان و نوجوانان است. نظام آموزشی ما نیز باید خود را مسلح به این زمینه کند و  نشان دهد که فهم پاسخ‌های لازم توسط افراد مسئله اصلی است. در واقع ظرفیت آموزش و پرورش ما باید به سمت نگاه نوین و فهم و درک معرفت برود. آنچه که در گشت و‌گذار یک ساعته توجهم را جلب کرد این بود که طراحان باغ کتاب به این موضوع پی بردند که آینده ایران به این موضوع بستگی دارد که ماده اصلی فکری برای کودکان ونوجوانان باید چطور تامین شود و باید نوعی بیداری و درک از سوی افراد فراهم شود. در بخش‌های مختلف هم این موضوع نمود دارد و با روش‌های جذاب برای کودکان و نوجوانان تمهیداتی فراهم کردند.  رئیس مجلس با اشاره به پیش‌بینی باغ کتاب تهران در مجموعه عباس آباد اظهار کرد: خوب است باغ فلسفه هم پایه ریزی شود. در مجموعه عباس آباد باغ موزه دفاع مقدس هم با فکر و اندیشه شکل گرفت و البته منزلت دفاع مقدس هم اقتضا می‌کند چنین مجموعه باشکوهی برای آن پیش بینی شود.
 
لاریجانی در پایان از وزیر آموزش و پرورش، مسئولان این وزارتخانه، معلمان و والدین خواست دانش آموزان و کودکان و نوجوانان را با مجموعه فرهنگی باغ کتاب تهران آشنا کنند، چرا که به گفته وی استقبال آموزش و پرورش به رونق این مجموعه کمک و بخشی از کمبود آموزش در کشور را برطرف می‌کند.
تصویرها
در باغ کتاب تهران با مساحت 110 هزار مترمربع، به روی مردم باز شد قالیباف: افتتاح باغ کتاب از بزرگ‌ترین اتفاقات فرهنگی کشور است
نمایش موجودیت‌ها

آگهی