date_range پنجشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷ access_time ۰۱:۱۷:۰۰ ب.ظ
تعداد 5 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند. گراف تشابه

با اشاره به تحریم‌ها علیه ایران؛ برایان هوک: برای جلوگیری از افزایش قیمت نفت مجبور به اعطای معافیت به چند کشور شدیم

با اشاره به تحریم‌ها علیه ایران؛ برایان هوک: برای جلوگیری از افزایش قیمت نفت مجبور به اعطای معافیت به چند کشور شدیم
منبع خبر: ایسنا

یک مقام وزارت امور خارجه آمریکا با اشاره به تحریم‌ها علیه ایران گفت: ما مجبور بودیم معافیت‌هایی را به چند کشور بدهیم تا از افزایش قیمت نفت جلوگیری کنیم.

به گزارش ایسنا، برایان هوک رئیس گروه اقدام ایران در وزارت امورخارجه آمریکا در گفت‌وگو با شبکه صهیونیستی آی۲۴ در پاسخ به سوالی درباره تحریم‌ها، ایران را متهم به حمایت از تروریسم کرد و در اظهاراتی واهی گفت که این فرصتی برای حصول توافقی بهتر با ایران است که نه تنها برنامه هسته‌ای این کشور را شامل می شود، بلکه به موضوع موشک‌های بالستیک، تروریسم، حملات سایبری، تامین مالی ترور و حمایت آنها از حزب‌لله و حماس رسیدگی می‌کند.

وی در ادامه گزافه‌گویی‌های خود مدعی شد که باوجود این تحریم‌ها شرکت‌های بزرگ تجاری بازار آمریکا را به بازار ایران ترجیح می‌دهند چراکه یک انتخاب بیشتر ندارند؛ یا با آمریکا تجارت کنند یا با ایران، اما نمی‌توانند هر دو را با هم داشته باشند و بازار آمریکا در مقایسه با بازار ایران به مراتب بزرگ‌تر است.

هوک با ادعای اینکه ایران تا به امروز بدون فشار اقتصادی و دیپلماتیک زیاد پای میز مذاکره نیامده است، گفت که هدف واشنگتن از این تحریم‌ها بازگرداندن ایران به عرصه دیپلماتیک است.

این مقام آمریکایی در پاسخ به سوالی درباره معافیت هشت کشور از تحریم‌های ایران گفت: ما مجبور بودیم معافیت‌هایی را برای هشت کشور در نظر بگیریم زیرا نمی‌خواستیم قیمت نفت به بشکه‌ای ۹۰ تا ۱۰۰ دلار برسد. اکنون در موضعی بهتر برای رسیدن به هدفمان مبنی بر به صفر رساندن خرید نفت ایران هستیم.

وی همچنین در پاسخ به سوالی درباره نقش نخست وزیر رژیم صهیونیستی در تصمیم رئیس جمهور آمریکا در نقض برجام گفت: می‌دانید که هر دو بر این باور بودند که این یک توافق بد است و به همین دلیل رئیس جمهور ترامپ از آن خارج شد و آزادی دیپلماتیک زیادی برای ما فراهم کرد تا به رفتارهای ایران رسیدگی کنیم.

به گزارش ایسنا، مقامات آمریکایی در حالی بر موضع خصمانه خود برای اعمال فشار بر ایران تاکید می‌کنند که مدعی‌اند هدف آنها  فشار بر مردم ایران نیست و کالاهای مرتبط با نیازهای بشردوستانه را از تحریم‌های خود مستثنی کرده‌اند.

محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه کشورمان در یک پیام توئیتری تاکید کرد که تمامی تحریم‌هایی که مجددا از سوی آمریکا اعمال می‌شوند، نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل است.

وی همچنین در پیام خود گفت که نیت به قحطی کشاندن جامعه غیرنظامی، جنایت علیه بشریت است. پیش‌تر مایک پمپئو وزیر امورخارجه آمریکا در یک مصاحبه گفته بود که اگر رهبران ایران می‌خواهند مردم این کشور غذا بخورند، باید یک تصمیم بگیرند.

ظریف در ادامه تصریح کرد که دیوان بین‌المللی دادگستری پیش‌تر ادعای پمپئو درباره معافیت‌های بشردوستانه را رد کرد وگزارش‌های مبتنی بر واقعیت رسانه‌های غربی نشان می‌دهد که چه کسی دروغ می‌گوید.

وزیر امورخارجه کشورمان در جایی دیگر نیز تاکید کرده است که ایران علی‌رغم این فشارها نه تنها دوام می‌آورد، بلکه پیشرفت هم می‌کند.

علاوه‌براین، حسن روحانی رئیس جمهوری کشورمان تاکید کرده است: تحریم‌ها بر اقتصاد ایران تاثیری ندارد. جمهوری اسلامی این تحریم‌ها را دور می‌زند و به فروش نفت خود ادامه می‌دهد.

انتهای پیام

نمایش موجودیت‌ها