date_range دوشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۶ access_time ۱۱:۱۳:۰۰ ق.ظ
تعداد 1 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند.

سرپرست بزرگترین گروه دف‌نوازان شمالغرب کشور از «دف» می‌گوید

سرپرست بزرگترین گروه دف‌نوازان شمالغرب کشور از «دف» می‌گوید
منبع خبر: ایسنا

دف یکی از سازهای کوبه‌ای موسیقی ایرانی است که از کوبیدن ضربه‌ای به پوست دف صدای دلنوازی از آن تولید می‌شود. برای ساخت آن از پوست طبیعی حیواناتی چون گوسفند، بز و آهو استفاده می‌شود. ساختمان فیزیکی این ساز از حلقه‌ای چوبی و پوست نازکی که بر دور آن کشیده شده، تشکیل می‌یابد.

خانه‌ی دف تبریز یکی از مراکز تخصصی سازهای کوبه‌ای است و از سال 91 با اخذ مجوز فعالیت از وازرت ارشاد آغاز به کار کرده است و در این خانه تدریس و نواختن سازهای کوبه‌ای به علاقمندان ارائه می‌شود. فضای سنتی زیبایی بر خانه  دف تبریز حاکم است که هر مخاطبی را به خود جذب می‌کند. از دیوارهای خانه انواع سازهای ایرانی آویزان شده است و جاجیم و گلیم بر روی کف آن پهن شده که زیبایی بسزایی به آن می‌بخشد.
 
در ادامه  با «یونس تارپود»، مدیر خانه و سرپرست بزرگترین گروه دف نوازان شمالغرب کشور گفت‌وگویی انجام داده‌ایم.
 
«یونس تارپود» در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این‌که ساز دف، یکی از سازهای ایرانی است که پیش از اسلام نواختن آن مرسوم بوده است، اظهار کرد: ساز دف دارای تقدس خاصی است که نوازندگان آن بدون وضو به این ساز دست نمی‌زدند. زمانی که این ساز نواخته می‌شود اگر نوازندگان بتوانند تن صدای دف را حلقه‌وار به یکدیگر وصل کنند به صورت هاله‌ای آنها را احاطه می‌کند و حس معنوی والایی در حالات روحی انسان به وجود می‌آید.
 
 وی ادامه داد: این ساز سنتی بیش از ۱۳ قرن در خانقاه‌های کردستان همدم درویش‌های کردستان شده است. از دیرباز همواره کردستان را به‌عنوان مهد ساز دف می‌شناسیم و مردمان این دیار در شادی‌های خود آن را می‌نوازند به طوری که دف یک نوع ساز کردی محسوب می‌شود، اما با این حال در میان آذربایجانی‌ها نیز نام و نشانی به خود گرفته است و استقبال زیادی از آموزش دف در آذربایجان می‌شود.
 
وی با اشاره به این‌که نواختن ساز دف، باطن انسان را نورانی و انرژی منفی را دفع می‌کند، خاطرنشان کرد: از دیرباز نواختن دف در مجالس سماع و پایکوبی صوفیان در آیین‌هایی چون تدفین، تجلیل و مولود خوانی به کار برده می‌شد و هم‌اکنون نیز در بسیاری از کنسرت‌های سنتی نقش بسزایی ایفا می‌کند.
 
 مدیر خانه‌ی دف تبریز با اشاره به این‌که خانه‌ی دف تبریز یکی از مراکز تخصصی سازهای کوبه‌ای است و از سال 91 با اخذ مجوز فعالیت از وازرت ارشاد آغاز به کار کرده است، یادآور شد: در خانه دف تبریز تدریس و نواختن سازهای کوبه‌ای به علاقمندان ارائه می‌شود و کلاس‌های رایگان دف به‌صورت گروهی در این مرکز برگزار شده و 20 درصد تخفیف برای کلاس‌های تخصصی ارائه می‌شود. بنده نیز به‌عنوان مدیر بخش موسیقی موسسه‌ی هنرمندان جوان، مدیر خانه دف و سرپرست گروه سماع در خانه دف تبریز فعالیت می‌کنم.
 
وی افزود: حدود 20 سالی است که دف‌نوازی می‌کنم و بعد از استاد گل بوستانی از بنیانگذاران این ساز در تبریز هستم. گروه سماع در سال 77 با شش نفر تاسیس شد و در سال 88 دوره تکمیلی این گروه با 19 نفر آغاز شد و اکنون اعضای آن به 105 نفر رسیده است.
 
تارپود با بیان این‌که گروه سماع یکی از بزرگ‌ترین گروه دف‌نوازان شمال غرب محسوب می‌شود، اظهار کرد: در سال 95 این گروه در جشنواره‌ی دف‌نوازی سنندج مقام سوم را کسب کرد. گروه سماع با 105 نفر عضو می‌توانند همه دف‌های خود را با یکدیگر هماهنگ کرده و این کار سخت را به طور گروه گسترده‌ای انجام دهند.
 
وی با اشاره به این‌که قبلاً برای فعالیت و تدریس در زمینه‌ی دف مشکلاتی وجود داشت، خاطرنشان کرد: هم‌اکنون وزارت ارشاد و حوزه هنری ما را به رسمیت شناخته است و حتی فرهنگ دف‌نوازی بانوان در جامعه نهادینه شده است به طوری که دیگر کسی نمی‌گوید بانوان برای لهو و لعب به دف‌نوازی روی می‌آورند.

انتهای پیام

نمایش موجودیت‌ها

آگهی