date_range شنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۷ access_time ۱۱:۰۷:۰۰ ق.ظ

وزیر علوم تاکید کرد؛ ضرورت استفاده از نظرات اساتید و پیشکسوتان در رفع چالش‌های آموزش عالی

وزیر علوم تاکید کرد؛ ضرورت استفاده از نظرات اساتید و پیشکسوتان در رفع چالش‌های آموزش عالی
منبع خبر: ایسنا
دسته خبری: جامعه|تحصیل

وزیر علوم بر استفاده از نظرات اساتید و پیشکسوتان در رفع چالش‌های آموزش عالی و کشور تاکید کرد و گفت: آموزش عالی در شرایط فعلی شرایط خاصی دارد که برنامه‌ریزی‌های آن باید با هم‌اندیشی با پیشکسوتان صورت بگیرد.

به گزارش ایسنا، دکتر منصورغلامی صبح امروز در نشست هم اندیشی با استادان، صاحب نظران و روسای دانشگاه‌های برجسته کشور که در وزارت علوم برگزار شد، استفاده از نظرات اساتید و پیشکسوتان در رفع مشکلات کشور را تاثیرگذار دانست و افزود: در شرایط کنونی باید برای تحقق آرمان های کشور بیشتر تلاش کنیم و این تلاش شامل تلاش فردی و جمعی است اما بدون هم اندیشی و شنیدن سخنان اساتید راه به جایی نمی‌برد.

وی در ادامه با اشاره به مشکلات آموزش عالی کشور اظهار کرد: یکی از مشکلاتی که در حوزه آموزش عالی با آن مواجه هستیم، مراکز آموزشی است که در سطح کشور به طور پراکنده طی سالهای گذشته ایجاد شده، زیرا رشد این مراکز باعث افزایش کمیت گرایی شده است.

وزیر علوم تصریح کرد: متاسفانه برخی مراکز آموزشی فاقد برنامه راهبردی هستند و حتی از بدو تاسیس و شکل گیری آنها برنامه ای وجود نداشته است.

غلامی همچنین علت شکل گیری بیش از حد مراکز آموزشی در کشور را تعداد بالای داوطلبان متقاضی ورود به دوره‌های آموزش عالی و تحصیل در دانشگاه‌ها در سالهای گذشته دانست و بیان کرد: در شرایط فعلی که کشور که با افت تعداد داوطلبان ورود به دانشگاه ها مواجه هستیم شاهد تخلیه این مراکز پراکنده در سطح کشور به ویژه در شهرستان های کوچک هستیم.

وزیر علوم با بیان اینکه در سالهای گذشته در بخش نشریات و تالیف کتب آمار خوبی داشته ایم و با رشد علمی امیدوار کننده روبرو بوده‌ایم، گفت: رشد علمی آموزش عالی کشور باعث امیدواری بوده است اما نقدی که به دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی کشور وارد است و باید درباره آن هم‌اندیشی انجام شود حضور دانشگاه‌ها در حل مشکلات مبتلابه جامعه است و مقولاتی که نتایج پژوهش های کاربردی می تواند برای رفع آنها تاثیرگذار باشد.

غلامی با بیان اینکه چالش‌های بزرگی در سطح کشور وجود دارد عنوان کرد: گاهی سوال می شود چرا دانشگاه ها به مسائل و معضلات ورود نکرده یا نقش کم رنگی دارد؟

به گفته غلامی، مشکلات مهمی مانند چالش محیط زیست٬ مشکلات اجتماعی که در ایران سابقه طولانی دارند و امکان تمهیداتی برای رفع آنها وجود داشته است. مشکلاتی برای اشتغال٬ صنعت٬ کسب و کار و... در کشور وجود دارد که دانشگاه برای رفع آنها باید تلاش کند.

وزیر علوم گفت: در شرایط فعلی علاوه بر اینکه با ساختار آموزش عالی با مشکل مواجه هستیم که نیاز به چاره اندیشی دارد، درباره کارکرد و ماموریت اصلی آموزش عالی نیز در برابر جامعه مورد سئوال قرار گرفته ایم.

وی در پایان گفت: آموزش‌عالی کشور در سالهای اخیر برنامه هایی داشته است که این‌برنامه ها برای آینده باید تقویت و تسریع شوند. موضوعاتی مانند ساماندهی مراکز آموزش عالی ساماندهی کنکور سراسری و... باید مورد اهتمام وزارت علوم قرار گیرد.

انتهای پیام

نمایش موجودیت‌ها