date_range یکشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۶ access_time ۱۱:۳۴:۵۳ ب.ظ

با وجود تاکیدهای فراوان صورت گرفت مقاومت نانوایان در برابر جایگزین کردن خمیرمایه با جوش‌شیرین

با وجود تاکیدهای فراوان صورت گرفت مقاومت نانوایان در برابر جایگزین کردن خمیرمایه با جوش‌شیرین
منبع خبر: ایسنا

با وجود اعلام ممنوعیت استفاده از جوش شیرین در نان‌های سنتی، نانوایان همچنان به دلیل بالا بودن قیمت خمیرمایه، تمایل به جایگزین کردن آن با جوش شیرین ندارند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، در ماه‌های پایانی سان گذشته ممنوعیت استفاده از جوش شیرین از سوی شرکت بازرگانی دولتی اعلام و قرار شد خمیرمایه جایگزین جوش شیرین درنان‌های سنتی شود.

بر همین اساس در دی ماه سال گذشته مدیرعامل شرکت بازگانی دولتی از حذف جوش شیرین در نان‌ها خبر داده و اظهار امیدواری کرده‌ بود که بازرسان بر روند این جایگزینی نظارت کنند.

وی اعلام کرده بود که اگر گزارشی مبنی بر عدم استفاده از خمیر مایه در نان به ما برسد به سرعت با آن مورد برخورد می‌کنیم، زیرا حذف جوش‌ شیرین از نان با جدیت ویژه‌ای در حال پیگیری است.

به گفته او بازرسان سازمان بازرسی و نظارت و هم‌چنین بازرسان پژوهشکده شرکت بازرگانی دولتی ایران در مورد این جایگزینی بر روند نانوایی‌ها رسیدگی کرده و همچنین سازمان حمایت و وزارت بهداشت بر روند حذف جوش شیرین بر نان نظارت می‌کنند.

اما گزارش‌های میدانی ایسنا از نانوایی‌های سطح شهر حاکی از عدم تمایل نانوایان به استفاده از خمیرمایه به‌جای جوش‌شیرین است.

بنا بر اظهارات نانوایان استفاده از خمیرمایه قیمت تمام شده تولید نان را افزایش می‌دهد لذا استفاده از آن برای آنان مقرون به صرفه نیست. به گفته نانوایان نظارت‌های انجام شده بر نانوایی‌ها کمتر درباره استفاده از خمیر‌مایه به جای جوش شیرین بوده‌ است.

بر اساس این گزارش به ترتیب نانهای تافتون، بربری، لواش و سپس سنگک همچنان در پخت نان‌های خود از جوش شیرین استفاده‌ می‌کنند.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران در زمینه روند حذف جوش شیرین از نان‌های سنتی ضمن غیر مجاز اعلام کردن آن گفت: با توجه به اثرات سوء مصرف جوش شیرین در فرآوری خمیر نان‌های سنتی مصرف آن در ایران ممنوع شده است.

این در حالی است که قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این‌که فعلا هیچ تصمیمی در زمینه افزایش قیمت نان گرفته نشده است، تاکید کرده که نه تنها تصمیمی درباره افزایش قیمت نان گرفته نشده، بلکه هیچ مذاکره‌ای هم در این زمینه انجام نشده است.

انتهای پیام

نمایش موجودیت‌ها