date_range جمعه ۷ مهر ۱۳۹۶ access_time ۱۱:۴۹:۵۴ ب.ظ

کری: حفظ یکپارچگی سوریه و تشکیل دولت انتقالی مورد توافق همه است

وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد، تمامی طرف‌های مناقشات در سوریه توافق کرده‌اند که این کشور یکپارچه و غیرطائفه‌ای باشد و دولت انتقالی نیز تشکیل شود. وزیر خارجه روسیه نیز تصریح کرد که نمی‌توان بشار اسد را وادار به کناره‌گیری از قدرت کرد و اولویت مبارزه با تروریسم است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز عربی، جان کری، وزیر خارجه آمریکا در کنفرانس خبری با سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه و استفان دی میستورا، فرستاده سازمان ملل به سوریه تاکید کرد: تمامی طرف‌ها در سوریه باید اولویت را به صلح دهند.

وی پس از پایان نشست گروه بین المللی حمایت از سوریه از تمام طرف‌ها نیز خواست تا خود را از داعش و النصره دور سازند.

کری با بیان این که اسد نمی‌تواند به حلب حمله کند، گفت: ما گزینه‌های زیادی برای برخورد با اسد در صورت عدم پایبندی وی به راهکار سیاسی داریم.

وی همچنین گفت: گروه‌های بین المللی خواهان آغاز ارائه کمک‌ها به شهرهای سوریه شده‌اند.

کری: ماه اوت برای آغاز مرحله انتقالی در سوریه در نظر گرفته شده است

کری آغاز ماه اوت آتی را به عنوان زمان مفروض جهت آغاز مرحله انتقالی در سوریه تعیین کرد و گفت: گروه بین المللی حمایت از سوریه کسانی را که آتش‌بس را نقض می‌کنند، در مذاکرات صلح که در پایتخت اتریش برگزار می شود،‌ مشارکت نخواهد داد.

وزیر خارجه آمریکا تصریح کرد، تمامی طرف‌های ذی ربط درخصوص سوریه توافق کرده‌اند که سوریه یکپارچه و غیرطائفه ای باشد و دولت انتقالی نیز تشکیل شود.

کری با بیان این که تمامی شرکت کنندگان در مذاکرات پیرامون سوریه باید اولویت‌های خود را تعیین کنند، عنوان داشت: این جنگ بدون دست یابی به توافق سیاسی پایان نمی‌یابد.

کری با بیان این که روسیه به ما گفته است که اسد آماده است به صورت جدی به مذاکرات بپیوندد، مدعی شد که اسد به آتش بس پایبند نبوده است.

کری با بیان این که استرالیا، اسپانیا و کانادا نیز به گروه بین المللی حمایت از سوریه پیوسته‌اند، افزود، هیچ راهی برای حل بحران سوریه بدون سازش سیاسی نیست و اسد باید درک کند که وی و حامیانش بدون راه حل سیاسی هیچ گاه در امان نخواهند بود.

کری عنوان داشت: ما از برنامه‌های جهانی غذا می‌خواهیم تا فرستادن کمک‌ها از طریق هوایی به مناطق محاصره شده در سوریه را آغاز کند.

وی افزود: ما از تمامی طرف‌ها می‌خواهیم تا از لحاظ جغرافیایی و ایدئولوژیکی از داعش و النصره جدا شوند.

کری تصریح کرد: ما بر مکانیزم تعامل با نقض‌های مکرر آتش بس در سوریه توافق کرده‌ایم.

وی افزود، روسیه نیز به همکاری با نظام سوریه برای توقف حملات به مناطق غیرنظامی در سوریه پایند بوده است.

کری با بیان این که وضعیت در سوریه بسیار نگران کننده است، افزود، ما باید گام‌های قاطعانه‌ای برای بهبود اوضاع در سوریه اتخاذ کنیم.

وی در سخنانی از وین با بیان این که شکست در توقف عملیات جنگی به توقف رسیدن کمک‌ها در سوریه انجامید، تصریح کرد، استفان دی میستورا، فرستاده سازمان ملل به سوریه برای دست یابی به توافقی در مورد بازداشت‌شدگان در سوریه تلاش خواهد کرد.

کری تصریح کرد: ما بر پایبندی خود بر لزوم تحقق روند انتقال سیاسی واقعی در سوریه تاکید کردیم.

لاوروف: اولویت ما مبارزه با تروریسم است

سرگئی لاوروف نیز عنوان داشت: پیشرفتی در سه محور اساسی فعالیت در سوریه حاصل شده است. ما بر قاعده قانونی برای سازش سوریه به صورت کامل و بدون حذف هیچ بندی تاکید کردیم.

وی گفت: سطح خشونت به صورت ملموسی از زمان اجرایی شدن آتش بس در سوریه کاهش یافته است.

لاوروف با بیان این که تحریم‌های اعمال شده توسط آمریکا و دیگر کشورها باعث تشدید فاجعه در سوریه شده است، افزود، کسی باید با داعش در مرزهای سوریه با ترکیه بجنگند که در آنجا تندروها به سوریه سرازیر می‌شوند.

وزیر خارجه روسیه عنوان داشت: ما از تمامی شرکای غربی انتظار داریم تا مخالفان میانه رو را به رها کردن النصره و جدایی از آن قانع کنند.

لاوروف با بیان این که نباید هیچ طرفی از مذاکرات سوریه به ویژه احزاب کرد به حاشیه رانده شوند، عنوان داشت: ما از اسد به عنوان یک شخص حمایت نمی‌کنیم بلکه از دولت سوریه به عنوان یک عضو در سازمان ملل حمایت می‌کنیم.

سرگئی لاوروف همچین گفت: نمی‌توانیم بشار اسد را وادار به رفتن کنیم.

وزیر خارجه روسیه عنوان داشت: اسد بر پایبندی‌اش به تمامی قطعنامه‌های بین المللی از جمله تشکیل دولت انتقالی و گفتگو با مخالفان تاکید کرده است.

لاوروف گفت: بیشترین قدرتی که قادر به مبارزه با تروریسم در سوریه است ارتش سوریه می باشد.

لاوروف تاکید کرد: اولویت ما حل و فصل پرونده سوریه به صورت مسالمت آمیز است. اولویت ما مبارزه با تروریسم است و این مساله ای است که ما چندین بار به صورت جدی در مورد آن صحبت کرده‌ایم.

وزیر خارجه روسیه خاطرنشان کرد: برخی از طرف‌ها جبهه النصره را یکی از طرف‌های خوب به شمار می‌آورند و این مساله‌ای است که باید مورد بررسی قرار بگیرد.

دی میستورا: زمانی برای دور آتی مذاکرات ژنو تعیین نشده است

همزمان دی میستورا نیز گفت: ما توانسته‌ایم کمک‌ها را به 12 منطقه محاصره شده از 18 منطقه در سوریه برسانیم.

وی افزود: زمانی تا به این لحظه برای دور آتی مذاکرات ژنو تعیین نشده است.

فرستاده سازمان ملل به سوریه تصریح کرد: پس از کاهش پایندی طرف‌ها به آتش بس به 50 درصد، ما خواهان این هستیم که به آتش بس فراگیر بازگردیم.

انتهای پیام

نمایش موجودیت‌ها