date_range سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷ access_time ۱۱:۵۲:۰۰ ب.ظ
تعداد 1 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند.

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور تاکید کرد اهمیت حضور پارک‌های علم و فناوری در اقتصاد کشور

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور تاکید کرد اهمیت حضور پارک‌های علم و فناوری در اقتصاد کشور
منبع خبر: ایسنا
دسته خبری: سیاست|تحصیل

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور با اشاره به اهمیت حضور پارک‌های علم و فناوری در اقتصاد کشور گفت: با دوپینگ و تزریق پول دولتی نمی‌توانیم کاری را از پیش ببریم.

به گزارش ایسنا، سورنا ستاری شامگاه سه‌شنبه(22آبان ماه)در پنجمین جلسه شورای اداری استان کردستان اظهار کرد: پیشرفت های  پارک علم و فناوری سنندج قابل توجه بوده است اما همچنان کمبود هایی در استان کردستان قابل لمس است.

وی افزود: از لحاظ تعداد دانشجوی مهندسی رتبه 5 بین المللی داریم و با کشور آمریکا تفاوت چندانی نداریم.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با بیان اینکه دانشگاه ها مکان ایده پردازی و طراحی است تصریح کرد: ما خط تولید را از کشورهای خارجی وارد کرده ایم، این خط تولید نیاز به دانشگاه ندارد بلکه تنها چند تکنیسین برای نگهداری نیاز دارد.

وی درخصوص بهینه نبودن برنامه آموزشی عنوان کرد: صنعت فرش پس از نفت از جمله کالاهای ارزآور به کشور است اما در این چند سال دانشگاه ها برای پیشرفت این صنعت طرحی نداشته اند.

ستاری ادامه داد: با بودجه دولتی در رشته هایی که از خارج آمده اند دانشجو گرفته ایم، بدون آنکه بومی سازی آنها را دنبال کنیم و این مهم انتخاب بهینه ای نبوده است البته پیشرفت هایی در این زمینه داشته ایم.

وی با اشاره به اهمیت حضور پارک های علم و فناوری در اقتصاد خاطرنشان کرد: با دوپینگ و تزریق پول دولتی نمی توانیم کاری را از پیش ببریم.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با بیان اینکه دانشگاه های خارجی تنها حدود14درصد از هزینه های خود را از دولت می گیرند گفت: دانشگاهی که 100درصد هزینه خود را از دولت دریافت کند به فکر جامعه نخواهد بود و کارآفرینی را در نظر نمی گیرد.

وی در خصوص اهمیت ورود فناوری و دانش به اقتصاد کشور افزود: در بعضی از شاخص های نیروی کار در بین کشورهای جهان رتبه های دوم و سوم را داریم و تا این پتانسل جوانان وارد اقتصاد نشود کارایی نخواهد داشت.

ستاری با اشاره به اینکه در صنعت جدید دودکش و نابودی محیط زیست وجود ندارد تصریح کرد: در حوزه بیوتکنولوژی به کشور روسیه صادرات داشته ایم که ارزآوری خوبی داشته است و می تواند قابل قیاس با صادرات نفت باشد.

وی با بیان اینکه باید در دانشگاه ها محیط آموزشی مناسبی ایجاد کنیم عنوان کرد: اکنون در کنار دانشگاه صنعتی شریف 450شرکت دانش بنیان وجود دارد که این محیط آموزشی و تغییر نگرش احساس می شود.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور ادامه داد: کارمندان دولت نمی توانند نوآوری و ایده پردازی کنند و یکی از پایه های اصلی نوآوری عدم داشتن حقوق است.

وی در پایان یادآور شد: مشکلات استان کردستان با عقل و نیروی انسانی بومی حل می شود و ما فقط می توانیم در زیرساخت های استانی یاری رسانی بکنیم.

انتهای پیام

نمایش موجودیت‌ها