date_range یکشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۶ access_time ۱۱:۳۹:۰۰ ق.ظ
تعداد 2 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند.

رژیم صهیونیستی اذعان کرد: حزب‌الله مکالمات دو خلبان اسرائیلی را شنود کرده بود

رژیم صهیونیستی اذعان کرد: حزب‌الله مکالمات دو خلبان اسرائیلی را شنود کرده بود
منبع خبر: ایسنا

مسئولان رژیم صهیونیستی اذعان کردند که حزب‌الله لبنان مکالمات دو خلبان اسرائیلی را شنود کرده بود.

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری المیادین، عمیرام لوین، معاون اسبق رئیس موساد و فرمانده سابق منطقه شمالی در ارتش رژیم صهیونیستی برای نخستین بار اذعان کرد که حزب الله لبنان به واسطه تلکنولوژی پیشرفته توانسته مکالمات بین دو خلبان نیروی هوایی ارتش اسرائیل را که در حال رصد منطقه بودند، شنود کند.

اظهارات لوین طی فیلم مستندی که ماهواره المیادین جمعه‌شب با عنوان "باتلاق اسرائیل در جنوب" منتشر کرده، آمده است.

شنود این مکالمه‌ها طی بررسی منطقه توسط ارتش اسرائیل برای انجام عملیات "کشتار الانصاریه" صورت گرفته که یکی از بزرگترین شکست‌های نظامی اسرائیل در جنوب لبنان محسوب می‌شود. گردان کماندوهای اسرائیلی که می‌خواستند در سال ۱۹۹۷ در جنوب لبنان برای نیروهای حزب الله کمین کنند، در این عملیات شکست خورده و حدود ۴۰ تن از آن‌ها کشته و زخمی شدند.

الکس فیشمن، تحلیلگر اسرائیلی می‌گوید: گردان در دام حزب الله افتاد در حالی که می‌خواست برای هدف قرار دادن حزب الله کمین کند. در آغاز کماندوهای اسرائیلی خود را در منطقه "وادی سقلوم" مجهز کرده و سوار قایق‌هایی شده و از طریق دریا وارد منطقه شدند اما بعد انفجارها آغاز شد و سربازان فریاد می‌زدند که به دام افتادیم. بعد از ۳۹ ثانیه انفجار دوم و سومی رخ داد و تماس با اعضای گردان قطع شد. جنگنده‌ها و بالگردها برای نجات گردان دست به کار شدند اما فایده‌ای نداشت.

در همین راستا، یوآو گالانت، وزیر مسکن اسرائیل گفت: ادعاهای شعبه اطلاعات نظامی ارتش درباره کشته شدن سربازان بر اثر مواد منفجره‌ای که در اختیار داشتند، درست نیست بلکه به واسطه بمب‌ها، مین‌ها و تیراندازی‌های حزب الله کشته شدند که در کمین این گردان نشسته بود.

وی افزود: حزب الله توانست تعداد زیادی از مکالمات میان هواپیماها و نیروها در خاک را شنود کرده و در نتیجه از جزئیات عملیات چند هفته قبل از آغاز آن خبردار شود.

عمیرام لوین چند هفته پیش در مقاله‌ای برای روزنامه یدیعوت آحارونوت نوشت: درست است که حزب الله طی جنگ سوریه بسیار ضعیف شده است اما زمانی که جنگ تمام شود حزب الله با نیروها و رهبرانی که مهارت‌های زیادی را کسب کرده‌اند به لبنان بازمی‌گردد و اسرائیل را همچنان با انبار ده‌ها هزار موشکی خود تهدید می‌کند.

وی گفت: فرصت مداخله در سوریه و برکناری بشار اسد، رئیس‌جمهوری این کشور تا پایان سال ۲۰۱۷ از دست رفته و باید بر تلاش‌های دیپلماتیک با آمریکا و روسیه و توضیح دادن خطوط قرمز اسرائیل برای آن‌ها و درخواست برای دور کردن ایرانی‌ها و حزب الله متمرکز شد.

انتهای پیام

نمایش موجودیت‌ها