date_range پنجشنبه ۲ آذر ۱۳۹۶ access_time ۱۱:۱۰:۰۰ ق.ظ
تعداد 1 خبرگزاری دیگر این خبر را منتشر کرده‌اند.

اکوادور: آسانژ در امور کشورهای دیگر مداخله نکند

اکوادور: آسانژ در امور کشورهای دیگر مداخله نکند
منبع خبر: ایسنا
دسته خبری: سیاست|دولت

دولت اکوادور بار دیگر از بنیانگذار سایت افشاگر و یکی لیکس خواست تا در امور سایر کشورها دخالت نکند. این اظهارات پس از آن صورت گرفت که اسپانیا از تماس‌های جولیان آسانژ با جدایی‌طلبان کاتالونیا شکایت کرد.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، لنین مورنو، رئیس جمهوری اکوادور قرار است دسامبر به اسپانیا سفر کند و دولتش با انتشار بیانیه‌ای تاکید کرد: اظهارات جولیان آسانژ بنیان گذار سایت افشاگر ویکی لیکس بیانگر مواضع این کشور نیست. با این حال گفته شد که بنیانگذار ویکی لیکس همچنان می‌تواند در سفارت این کشور در لندن باقی بماند.

در این بیانیه آمده است آسانژ موظف است از فعالیت‌ها و اظهاراتی که می‌تواند روی روابط بین‌المللی اکوادور تاثیر بگذارد خودداری کند و درباره مسئله اسپانیا تاکید می‌کنیم که اسپانیا یک کشور متحد با روابط فرهنگی و تاریخی با اکوادور است و نیز ارتباطات دو جانبه و دوستانه میان مردم و همکاری دو جانبه وجود دارد.

پیام اکوادور دو هفته پس از آن مطرح شد که اسپانیا به تماس‌های آسانژ با رهبران جدایی طلبان کاتالونیا از سفارت اکوادور در لندن اعتراض کرد.

آسانژ از سال ۲۰۱۲ در سفارت اکوادور است و پناهندگی سیاسی گرفته است. بنیان گذار ویکی لیکس همچنین درباره روند جدایی کاتالونیا از اسپانیا در اینترنت بسیار فعال است. او غالبا درباره مسائل بین‌المللی اظهار نظر می‌کند و همین امر مشکلاتی را برای اکوادور ایجاد کرده و منجر می‌شود تا میزبان او خواستار توقف چنین سخنانی شود.

بزرگترین بحران در اکتبر ۲۰۱۶ و زمانی ایجاد شد که سفارت اکوادور سرویس اینترنت آسانژ را قطع کرد. چرا که ویکی لیکس انبوهی از ایمیل‌های مخرب از کمپین هیلاری کلینتون نامزد ریاست جمهوری وقت آمریکا منتشر کرده بود.

دولت چپ گرای اکوادور می‌گوید: این اقدام نقض سنت احترام برای حاکمیت کشورهای دیگر است.

انتهای پیام

نمایش موجودیت‌ها